Wigilijny barszcz z uszkami, orzechy, pierniki i ciastka w kształcie gwiazdek. Obok świece.

Co symbolizuje 12 potraw wigilijnych? Zaskoczy Cię to!

Zapach choinki, kolędy, migoczące lampki... Smak barszczu i pierogów... Tak zaczynają się Święta. Obwarowane są licznymi zwyczajami i tradycjami, jak choćby tym, że na stole w Wigilię musi być 12 dań. Nie są to jednak przypadkowe potrawy, każde z nich znaczy coś innego. Skąd to się wzięło? Dlaczego dań nie może być mniej? I wreszcie, co symbolizuje 12 potraw wigilijnych? Sprawdź! Zdziwisz się...
Reklama

Tradycyjne potrawy wigilijne — symbolika

Wigilia odbywa się dzień przed Bożym Narodzeniem, wydaje się więc, że jej tradycje powinny nawiązywać do chrześcijaństwa. Nie do końca tak jest... Okazuje się, że ma ona dużo elementów pogańskich. Jednym z takich nie do końca chrześcijańskich zwyczajów są tradycyjne potrawy na Wigilię. Już ich liczba - 12, odnosi się dawnych podziękowań składnych bogom za przebyty, 12-miesięczny rok. A co symbolizują poszczególne dania i ich składniki?
  • Grzyby — obecne w zupie, pierogach czy kapuście, to dary lasu, bogactwo i... łączenie się z zaświatami. Traktowano je kiedyś jako jedzenie podebrane z innego, nie naszego świata.
  • Kapusta — może być podawana jako kapusta z grochem. Sprawdza się też, jako składnik pierogów. Ma dawać życiodajną siłę i symbolizować odrodzenie.
  • Buraki — oczywiście jest to główny składnik czerwonego barszczu. Symbol długiego życia i urody.
  • Ryby — Śledzie, karpie, ryba po grecku — trudno wyobrazić sobie bez nich Wigilię. One faktycznie odnoszą się do chrześcijaństwa, były znakiem rozpoznawczym pierwszych chrześcijan.
  • Mak — składnik makowca oraz kutii. Symbolizuje dobrobyt i... świat zmarłych.
  • Pszenica — dodaje się ją do kutii. To dobro i życie.
  • Kutia — jako połączenie maku i pszenicy, jest symbolem złączenia świata żywych i umarłych.
  • Orzechy — obecne są również w kutii i makowcu. Orzech jest znakiem mądrości i wróżb.
  • Kompot z suszonych owoców — tutaj każdy owoc odpowiada za coś innego. Jabłko to wieczność, miłość i władza. Śliwka chroni przed złem i zapewnia długowieczność. Figa jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo, a daktyle za miłość i płodność.
Potrawy wigilijne: ryba, makowiec.

Tradycyjne potrawy na Wigilię to nie wszystko

Są też inne zwyczaje, które zachowaliśmy po przodkach.
Reklama
Jak choćby zostawianie talerza dla niespodziewanego gościa. Dawniej było to miejsce zostawione dla... duchów. Z kolei sianko pod obrusem, które dzisiaj oznacza stajenkę, miejsce narodzin Jezusa, kiedyś po prostu odstraszało złe moce i miało zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Natomiast zamiast choinki, była kiedyś jedynie gałąź iglastego drzewa. Oznaczała odradzające się życie, jej ubieranie miało zapewnić, zdrowie, urodę, długie życie i ochronić przed złymi mocami.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama