Co symbolizuje 12 potraw wigilijnych? Zaskoczy Cię to!
Zapach choinki, kolędy, migoczące lampki... Smak barszczu i pierogów... Tak zaczynają się Święta. Obwarowane są licznymi zwyczajami i tradycjami, jak choćby tym, że na stole w Wigilię musi być 12 dań. Nie są to jednak przypadkowe potrawy, każde z nich znaczy coś innego. Skąd to się wzięło? Dlaczego dań nie może być mniej? I wreszcie, co symbolizuje 12 potraw wigilijnych? Sprawdź! Zdziwisz się...
Reklama
Tradycyjne potrawy wigilijne — symbolika
Wigilia odbywa się dzień przed Bożym Narodzeniem, wydaje się więc, że jej tradycje powinny nawiązywać do chrześcijaństwa. Nie do końca tak jest... Okazuje się, że ma ona dużo elementów pogańskich. Jednym z takich nie do końca chrześcijańskich zwyczajów są tradycyjne potrawy na Wigilię. Już ich liczba - 12, odnosi się dawnych podziękowań składnych bogom za przebyty, 12-miesięczny rok. A co symbolizują poszczególne dania i ich składniki?- Grzyby — obecne w zupie, pierogach czy kapuście, to dary lasu, bogactwo i... łączenie się z zaświatami. Traktowano je kiedyś jako jedzenie podebrane z innego, nie naszego świata.
- Kapusta — może być podawana jako kapusta z grochem. Sprawdza się też, jako składnik pierogów. Ma dawać życiodajną siłę i symbolizować odrodzenie.
- Buraki — oczywiście jest to główny składnik czerwonego barszczu. Symbol długiego życia i urody.
- Ryby — Śledzie, karpie, ryba po grecku — trudno wyobrazić sobie bez nich Wigilię. One faktycznie odnoszą się do chrześcijaństwa, były znakiem rozpoznawczym pierwszych chrześcijan.
- Mak — składnik makowca oraz kutii. Symbolizuje dobrobyt i... świat zmarłych.
- Pszenica — dodaje się ją do kutii. To dobro i życie.
- Kutia — jako połączenie maku i pszenicy, jest symbolem złączenia świata żywych i umarłych.
- Orzechy — obecne są również w kutii i makowcu. Orzech jest znakiem mądrości i wróżb.
- Kompot z suszonych owoców — tutaj każdy owoc odpowiada za coś innego. Jabłko to wieczność, miłość i władza. Śliwka chroni przed złem i zapewnia długowieczność. Figa jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo, a daktyle za miłość i płodność.
Tradycyjne potrawy na Wigilię to nie wszystko
Są też inne zwyczaje, które zachowaliśmy po przodkach.Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Czy w Wigilię obowiązuje post? Zaskoczy Cię to!
Wigilia to specyficzne święto. Stoły uginają się od jedzenia, ale czegoś brakuje... To jedyny taki uroczysty dzień w roku, kiedy na główne danie zamiast mięsa podaje się rybę. Wiele osób uważa też, że nie wypada tego wieczoru podawać alkoholu. Dlaczego tak się dzieje? Czy w Wigilię obowiązuje post? Sprawdź. Na pewno się zdziwisz!
Kiedy jest wigilijna pierwsza gwiazdka? Kiedy dokładnie pojawi się na niebie?
Jedna z wigilijnych tradycji to wypatrywanie pierwszej gwiazdki. Daje ona sygnał do siadania przy stole. Tym samym jej pojawienie się oficjalnie rozpoczyna Wigilię, cudowny wieczór poprzedzający Boże Narodzenie. Zwyczaj nakazuje, żeby najmłodsi wyglądali przez okno i na nią czekali. Dobrze jest jednak znać przybliżony czas, kiedy się pojawi. Czy wiesz, kiedy jest wigilijna pierwsza gwiazdka?
Pieczony karp na wigilię – przepis Magdy Gessler
Karp z piekarnika na wigilię to doskonała alternatywa do ryby smażonej na głębokim tłuszczu. Potrawa skierowana jest przede wszystkim do osób będących na diecie niskotłuszczowej, ale i również tych, którzy chcieliby spróbować czegoś nowego. Poza tym upieczony karp to mniejszy bałaganu w kuchni oraz brak nieprzyjemnego zapachu po smażeniu, którego trudno się pozbyć!
Reklama
Reklama
© 2022 ZaradnaKobieta.pl