tradycje wigilijne na śląsku

Tradycje wigilijne na Śląsku – kto przynosi prezenty pod choinkę

Tradycje wigilijne są mocno wpisane w historię naszego kraju, co czyni je jeszcze bardziej magicznymi i wyjątkowymi. Przekazywane z pokolenia na pokolenie w niemalże każdym polskim domu, przez co trudno sobie bez nich wyobrazić Święta Bożego Narodzenia. Jakie są najpopularniejsze zwyczaje wigilijne na Śląsku? Przekonaj się sama!
Reklama

Tradycje wigilijne na Śląsku – świąteczne zwyczaje

Śląska wigilia, mimo iż jest tak samo magiczna jak wieczerza przygotowywana w pozostałych regionach kraju, to kilka nietypowych zwyczajów czyni ją jedyną w swoim rodzaju. Typowo śląskie zwyczaje wigilijne:
  • Pismo Święte w języku śląskim
Każda rodzina będąca wierna lokalnym tradycjom na pewno posiada egzemplarz Pisma Świętego napisanego w języku śląskim. Czytanie fragmentów Słowa Bożego przed wieczerzą 24 grudnia to znany zwyczaj, praktykowany w zdecydowanej większość polskich gospodarstw domowych.
  • Pieniądze pod wigilijną zastawą
Ślązacy wierzą, że w ten sposób zapewnią sobie dobrobyt zarówno materialny, jak i duchowy. Tak więc na Śląsku pod każdym wigilijnym talerzem znajdziemy monety lub banknoty o różnych nominałach.
Reklama
  • Łuska karpia noszona w portfelu przez cały rok
Mieszkańcy Śląska nie mają absolutnie żadnego problemu z wyborem ryby na wigilię. Praktycznie zawsze jest to karp. Dlaczego? Przede wszystkim za sprawą tradycji 12 potraw wigilijnych, ale i również dla łusek, które noszone w portfelu mają przynieść finansowe powodzenie przez kolejne dwanaście miesięcy.
tradycyjna kolacja wigilijna na śląsku
canva.com

Boże Narodzenie po Śląsku – Betlyjka i adwyntkrance

Pójdźmy wszyscy do stajenki – słowa popularnej kolędy zna prawdopodobnie każdy Polak.
Reklama
Jednak po śląsku brzmiałyby zupełnie inaczej. Dla wielu może to być lekkim zaskoczeniem, ale miejsce narodzin Jezusa określane jest tam betlyjką. Adwyntkrance natomiast to tak zwane adwentowe wieńce, które mieszkańcy Śląska przygotowują w ostatnim tygodniu listopada. Na adwyntkrancach umieszcza się cztery świece, które mają symbolizować cztery niedziele trwającego od 1 do 24 grudnia adwentu.

Kto przynosi prezenty pod choinkę na Śląsku

Prezenty pod choinką w wigilię i bożonarodzeniowy poranek to popularna tradycja znana na całym świecie. Zgodnie z legendą osobą odpowiedzialną za dostarczenie świątecznych podarków jest siwy starzec w czerwonym stroju, czyli Święty Mikołaj. Na Śląsku jest jednak zupełnie inaczej! To nie Mikołaj, a Dzieciątko zostawia prezenty pod choinką.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama