Co zrobić z gwiazdą betlejemską po Świętach? Jak długo kwitnie gwiazda betlejemska?
Gwiazda betlejemska to w wielu domach obowiązkowy element świątecznego wystroju. Aby jak najdłużej cieszyła nasze oko, trzeba o nią odpowiednio dbać. Zapewnienie tej roślinie dobrych warunków, wcale nie jest takie trudne. Zatem jak dbać o nią dbać i co zrobić z gwiazdą betlejemską po Świętach?
Reklama
Gwiazda betlejemska - ozdoba świątecznego stołu
Wiele osób wręcz boi się kupić gwiazdę betlejemską, bo nie wie jak o nią dbać. A przecież to oczywiste, że chciałoby się, aby mogła ona jak najdłużej cieszyć nasze oko.
Dbanie o tę roślinę wcale nie jest takie trudne, jednak by kwitła długo, musimy zwrócić uwagę na to jak wygląda gwiazda betlejemska jeszcze przed jej zakupem. Roślina musi być przede wszystkim zdrowa. Jeśli coś jej dolega to możesz mieć pewność, że nie stanie się piękną ozdobą Twojego domu, a Ty wyrzucisz pieniądze w błoto.
Warto też pamiętać, że gwiazda betlejemska jest rośliną, która źle znosi bardzo niskie temperatury. Także pod żadnym pozorem nie można jej stawiać w miejscu, gdzie są przeciągi.
Gwiazda betlejemska kocha światło, to też jeśli ją przed nim ukryjesz, nie będzie kwitła zbyt długo.
A co z podlewaniem? Tutaj trzeba znaleźć złoty środek, gdyż rośliny nie można przelać, ale też przesuszyć.
jeśli kwitnie w dalszym ciągu, to najlepiej dalej cieszyć nią oko. Ale jeżeli przekwitnie, to musimy obciąć jej pędy, pozostawiając jedynie kilka centymetrów.
A później wystarczy tylko trochę poczekać. Cierpliwość w tym wypadku naprawdę popłaca, ponieważ na pędach zaczną rosnąć nowe, zielone, malutkie listki. Wzmożony wzrost wystąpi na wiosnę i wtedy trzeba zadbać o roślinę bardziej, na zasadzie regularnego nawożenia jej i podlewania.
Gwiazda betlejemska może znów zakwitnąć na kolejne Święta. A jak tego dokonać? Wystarczy już w połowie października przetrzymywać ją w kompletnych ciemnościach w godzinach popołudniowych (od 17) do porannych (7 rano).
Postępujemy tak dokładnie przez miesiąc i to ma nam zagwarantować, że roślina zakwitnie na Boże Narodzenie.
pixabay.com/
Co zrobić z gwiazdą betlejemską po Świętach?
No cóż..Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Gwiazda betlejemska? Jedna zasada jest kluczowa, bez tego roślina długo nie postoi
Gwiazda betlejemska nie jest trudną rośliną, jednak musisz przestrzegać kilku zasad, jeśli nie chcesz, żeby liście i kwiaty szybko opadły. Czy wiesz, o jakich regułach mowa? Na szczęście nie są zbyt skomplikowane.
Gwiazda betlejemska a koty. Czy świąteczna poinsecja jest trująca?
Imponująca kolorystyka i gwiaździsty kształt liści sprawiają, że poinsecja (gwiazda betlejemska, wilczomlecz nadobny) jest kuszącą bożonarodzeniową dekoracją. Jednak od pewnego czasu upowszechnia się przekonanie, że gwiazda betlejemska to roślina trującą, a na jej toksyczne działanie wyjątkowo silnie narażone są koty. Czy naprawdę jest się czym martwić? Wygląda na to, że niekoniecznie.
Jak dbać o gwiazdę betlejemską, by długo cieszyła oko?
Gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima) to niezwykle charakterystyczna roślina doniczkowa o przepięknych kwiatostanach znana również jako wilczomlecz, czy też poinsecja. Symbol Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to można spotkać ją w większości polskich domów. Jak dbać o gwiazdę betlejemską i czy da się doprowadzić do jej ponownego zakwitnięcia? Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pozwolą utrzymać roślinę w świetnej kondycji przez kilka miesięcy.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl