Tradycje wigilijne w Polsce - znasz je wszystkie?
Święta to zwykle bardzo wyczekiwany czas, gdy wszyscy możemy na chwilę zwolnić, siadając przy stole przykrytym białym obrusem, pod który wkładamy siano. Po spróbowaniu wszystkich potraw wigilijnych angażujemy się w śpiewanie kolęd, a dzieciom śmieją się buzie na samą myśl o wizycie Świętego Mikołaja, Gwiazdora czy Gwiazdki - bo w różnych częściach naszego kraju można spodziewać się różnych gości, przynoszących prezenty. Jakie jeszcze tradycje wigilijne są znane? Jak wygląda ten wigilijny wieczór w większości domów?
Reklama
Dzień Wigilii - od czego zaczynamy?
W Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wtedy, gdy na niebie rozbłyśnie pierwsza gwiazdka. Poszukiwanie gwiazdy betlejemskiej to zazwyczaj zadanie dla najmłodszych członków rodziny. Ale zanim zasiądzie się do wieczerzy wigilijnej, trzeba ubrać choinkę. Niektórzy robią to już wcześniej, na przykład 6 grudnia, a Święty Mikołaj zamiast do butów, wkłada prezenty właśnie pod świąteczne drzewko. Jednak zazwyczaj to świąteczne drzewko ubiera się w wigilijny poranek. Dzieci przygotowują dekoracyjne łańcuchy z papieru, oraz ozdoby z suszonych pomarańczy i orzechów. Kiedyś na choince wieszało się wyłącznie własnoręcznie zrobione ozdoby. Aktualnie są to w większości kupione bombki.canva.com
Tradycje bożonarodzeniowe związane z wieczerzą wigilijną
W dzień Bożego Narodzenia domowników obowiązuje post wigilijny.Reklama
Tradycje wigilijne - jakie potrawy powinny znaleźć się na stole?
Według tradycji, na wigilijnym stole powinno znaleźć się aż 12 potraw.Reklama
Reklama
canva.com
Jak zaczynamy wieczerzę wigilijną?
Kolacja wigilijna to czas, który spędzamy w rodzinnym gronie. Dodatkowe jedno nakrycie to też wyraz pamięci dla naszych drogich zmarłych, których już z nami nie ma. Dzięki niemu mamy okazję ich powspominać i w pewien sposób poczuć ich obecność. Ważnym punktem wieczerzy wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem. Ten piękny zwyczaj jest okazją do tego, by okazać sobie wzajemnie życzliwość i złożyć sobie najlepsze życzenia, co ma zapewnić szczęście na cały rok. Zwyczaj łamania opłatkiem powinna uprzedzić modlitwa.Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Tradycje Wigilijne w Niemczech - sprawdź, jak bardzo różnią się od naszych
Tradycje Wigilijne w Niemczech różnią się trochę od tych naszych. Dla nas najważniejszy jest dzień 24 grudnia, czyli właśnie Wigilia. Niemcy natomiast świętują tak samo intensywnie 25 grudnia. Warto wspomnieć, że to właśnie z Niemiec przywędrowała do nas tradycja dotycząca ubierania choinki, czy robienia wieńca adwentowego, a nawet tak bardzo lubianych kalendarzy adwentowych. Można by więc rzec, że jedne z najpiękniejszych tradycji mamy i w Polsce właśnie dzięki Niemcom.
Tradycje wigilijne w Anglii - jak wyglądają angielskie Święta? To Cię zaskoczy!
Każdy kraj obchodzi Święta w nieco inny sposób. I tak na przykład tradycje wigilijne w Anglii różnią się znacznie od tych naszych. Chociaż akurat w kwestii świątecznego klimatu w sklepach, ten cały szał zaczyna się w podobnym czasie – a dokładnie wraz z początkiem listopada. Jak mieszkańcy Anglii przygotowują się do świąt? Sprawdź!
Polskie tradycje wigilijne - znasz je wszystkie? Sprawdź!
Święta Bożego Narodzenia to ulubiony okres świąteczny Polaków, a to dlatego, że polskie tradycje wigilijne są naprawdę wyjątkowe. Nie tylko przywołują przyjemne wspomnienia z dzieciństwa, ale również wnoszą w te dni prawdziwą magię. Wszelkie zwyczaje i przesądy dotyczące Wigilii zakorzeniły się w naszej kulturze tak głęboko, że są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dziś chcemy opowiedzieć o nich trochę więcej.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl