dziecko leżące pod choinką

Tradycje wigilijne w Polsce - znasz je wszystkie?

Święta to zwykle bardzo wyczekiwany czas, gdy wszyscy możemy na chwilę zwolnić, siadając przy stole przykrytym białym obrusem, pod który wkładamy siano. Po spróbowaniu wszystkich potraw wigilijnych angażujemy się w śpiewanie kolęd, a dzieciom śmieją się buzie na samą myśl o wizycie Świętego Mikołaja, Gwiazdora czy Gwiazdki - bo w różnych częściach naszego kraju można spodziewać się różnych gości, przynoszących prezenty. Jakie jeszcze tradycje wigilijne są znane? Jak wygląda ten wigilijny wieczór w większości domów?
Reklama

Dzień Wigilii - od czego zaczynamy?

W Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wtedy, gdy na niebie rozbłyśnie pierwsza gwiazdka. Poszukiwanie gwiazdy betlejemskiej to zazwyczaj zadanie dla najmłodszych członków rodziny. Ale zanim zasiądzie się do wieczerzy wigilijnej, trzeba ubrać choinkę. Niektórzy robią to już wcześniej, na przykład 6 grudnia, a Święty Mikołaj zamiast do butów, wkłada prezenty właśnie pod świąteczne drzewko. Jednak zazwyczaj to świąteczne drzewko ubiera się w wigilijny poranek. Dzieci przygotowują dekoracyjne łańcuchy z papieru, oraz ozdoby z suszonych pomarańczy i orzechów. Kiedyś na choince wieszało się wyłącznie własnoręcznie zrobione ozdoby. Aktualnie są to w większości kupione bombki.
śpiewanie kolęd pod świątecznym drzewkiem
canva.com

Tradycje bożonarodzeniowe związane z wieczerzą wigilijną

W dzień Bożego Narodzenia domowników obowiązuje post wigilijny.
Reklama
Wszyscy powinni wstrzymać się tym samym od jedzenia mięsa, a w trakcie kolacji powinien zadowolić ich karp i inne ryby. Wieczór wigilijny to czas na przygotowanie nie tylko potraw, ale też stołu. Na wigilijnym stole powinniśmy położyć sianko pod obrusem, a przy stole powinno czekać jedno wolne miejsce i dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego gościa. Tradycja nakazuje, by podczas wigilijnej kolacji spróbować wszystkich potraw. Dwanaście potraw? Tak jest! A w te potrawy nie wlicza się opłatek.

Tradycje wigilijne - jakie potrawy powinny znaleźć się na stole?

Według tradycji, na wigilijnym stole powinno znaleźć się aż 12 potraw.
Reklama
Jedną z nich są z pewnością pierogi. Przygotowujemy je w różnych wydaniach, ale najpopularniejsze są te z kapustą i grzybami. Oprócz tego popularne są również uszka. W zasadzie przez cały rok raczej się ich nie je, to potrawa przeznaczona właśnie na Wigilię. W różnych regionach Polski gotuje się różną zupę. Tradycyjnie, z pierogami i uszkami zajada się barszcz, ale są uczestnicy wieczerzy, którzy nie wyobrażają sobie nawet sytuacji, w której na ich świątecznym stole nie miałaby stanąć zupa grzybowa. Oczywiście musi być też kompot z suszonych owoców, makowiec lub kluski z makiem i ulubione ryby. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia piecze się też sernik - i chyba to on, zaraz obok makowca, jest takim prawdziwie świątecznym ciastem.
Reklama
barszcz z uszkami
canva.com

Jak zaczynamy wieczerzę wigilijną?

Kolacja wigilijna to czas, który spędzamy w rodzinnym gronie. Dodatkowe jedno nakrycie to też wyraz pamięci dla naszych drogich zmarłych, których już z nami nie ma. Dzięki niemu mamy okazję ich powspominać i w pewien sposób poczuć ich obecność. Ważnym punktem wieczerzy wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem. Ten piękny zwyczaj jest okazją do tego, by okazać sobie wzajemnie życzliwość i złożyć sobie najlepsze życzenia, co ma zapewnić szczęście na cały rok. Zwyczaj łamania opłatkiem powinna uprzedzić modlitwa.
Reklama
Zazwyczaj młody chłopiec, lub najstarszy mężczyzna w rodzinie, bierze do ręki Pismo Święte i czyta jego fragment. Tradycje bożonarodzeniowe nakazują, by po zjedzeniu kolacji śpiewać kolędy. W ramach tej tradycji często ci bardziej muzykalni członkowie rodziny, przygrywają w rytm melodii na instrumentach. Wszystkie te zwyczaje bożonarodzeniowe to symboliczne nawiązanie do narodzin Jezusa. Wszak Boże Narodzenie to tak naprawdę jego święto, obchodzone głównie przez osoby wierzące. Jednak ubieranie choinki to tradycja praktykowana we wszystkich domach. Wszyscy też czekają w Wigilię na niespodziewanego gościa, a na świątecznym stole kładą gwiazdę betlejemską. Dlaczego? Bo to magiczny czas. Niezależnie od tego w co wierzymy. I takich magicznych Świąt chcemy życzyć i Wam!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
niemiecka flaga
Tradycje Wigilijne w Niemczech różnią się trochę od tych naszych. Dla nas najważniejszy jest dzień 24 grudnia, czyli właśnie Wigilia. Niemcy natomiast świętują tak samo intensywnie 25 grudnia. Warto wspomnieć, że to właśnie z Niemiec przywędrowała do nas tradycja dotycząca ubierania choinki, czy robienia wieńca adwentowego, a nawet tak bardzo lubianych kalendarzy adwentowych. Można by więc rzec, że jedne z najpiękniejszych tradycji mamy i w Polsce właśnie dzięki Niemcom.
tradycje wigilijne w Anglii
Każdy kraj obchodzi Święta w nieco inny sposób. I tak na przykład tradycje wigilijne w Anglii różnią się znacznie od tych naszych. Chociaż akurat w kwestii świątecznego klimatu w sklepach, ten cały szał zaczyna się w podobnym czasie – a dokładnie wraz z początkiem listopada. Jak mieszkańcy Anglii przygotowują się do świąt? Sprawdź!
dziec ubierające choinkę
Święta Bożego Narodzenia to ulubiony okres świąteczny Polaków, a to dlatego, że polskie tradycje wigilijne są naprawdę wyjątkowe. Nie tylko przywołują przyjemne wspomnienia z dzieciństwa, ale również wnoszą w te dni prawdziwą magię. Wszelkie zwyczaje i przesądy dotyczące Wigilii zakorzeniły się w naszej kulturze tak głęboko, że są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dziś chcemy opowiedzieć o nich trochę więcej.
Reklama
Reklama
Reklama