Tradycje wigilijne w Anglii - jak wyglądają angielskie Święta? To Cię zaskoczy!
Udostępnij Google News
Urlop

Tradycje wigilijne w Anglii - jak wyglądają angielskie Święta? To Cię zaskoczy!

Każdy kraj obchodzi Święta w nieco inny sposób. I tak na przykład tradycje wigilijne w Anglii różnią się znacznie od tych naszych. Chociaż akurat w kwestii świątecznego klimatu w sklepach, ten cały szał zaczyna się w podobnym czasie – a dokładnie wraz z początkiem listopada. Jak mieszkańcy Anglii przygotowują się do świąt? Sprawdź!

Tradycje przed wigilijne w Anglii

Tak jak u nas piecze się pierniczki już na kilka tygodni przed Wigilią, tak w Anglii również rozpoczyna się pieczenie tradycyjnego ciasta. Wcześniej przygotowane, musi sporo czasu leżakować, ale w Wigilię nie może go zabraknąć na ani jednym, angielskim stole.

Przygotowania do Świąt, to również jemioła, którą wiesza się w wielu domach na drzwiach. Co ciekawe.. jeśli ktoś pod nią stanie, każdy z domowników musi tę osobę pocałować.

U nas choinkę ubiera się na swój sposób. Natomiast w Anglii konieczne jest przybranie jej ostrokrzewem. Nie brakuje również kolorowych łańcuchów, najlepiej wykonanych z kolorowego papieru, a także zdobnych bombek.

Jest też zawsze ogromna choinka „miejska”. Na takie pierwsze odpalenie lampek przychodzą ogromne tłumy ludzi, którzy głośno śpiewają tradycyjne kolędy, a także popularne pastorałki.

Bardzo fajną tradycją angielską jest też kolędowanie – kolędnicy chodzą od domu do domu.

Jest też ciekawa tradycja związana z listami do Mikołaja. Polskie dzieci po prostu je wysyłają, natomiast w Anglii, takie listy wrzuca się do kominka. Angielskie dzieci wierzą, że gdy taki list spłonie, to Święty Mikołaj odczyta go za sprawą dymnego sygnału.

Nasz Mikołaj nosi czerwony kubraczek, a ten angielski, na starych rysunkach występuje i w niebieskim i w zielonym. Dopiero całkiem niedawno upodobnił się do tego, który odwiedza dzieci w Polsce i innych krajach.

wianek z jemioły na drzwiach canva,com

Tradycje wigilijne w Anglii

Polskie dzieci czekają na prezenty pod choinką. Natomiast w Anglii, w samą Wigilię, na każdym kominku musi zawisnąć świąteczna skarpeta. Jeśli tego kominka nie ma, to dzieci wieszają skarpety przy łóżku i to właśnie do nich wpadają wrzucone przez Mikołaja przez komin prezenty.

Co ciekawe, choć renifery mogą liczyć na poczęstunek w formie marchewek, to ciasteczka dla Mikołaja nie są tam zbyt popularne. Za to święty pan może liczyć na kieliszek sherry.

Jak wygląda pierwszy dzień Świąt w Anglii?

W Anglii, świąteczna kolacja odbywa się dopiero w pierwszy dzień Świąt. Tam na stole nie królują ryby, a indyk. Zdarza się, że zastępuje się go pieczoną gęsią.

Jest też tradycyjny, świąteczny pudding, genialny deser o wspaniałym smaku.

Ale to nie wszystkie dobroci świąteczne. Na stole można też znaleźć takie ciasta, które przygotowuje się nawet rok wcześniej, a do środka takiego deseru wkłada się monetę. Oczywiście osoba, która na nią trafi w trakcie poczęstunku, według wierzeń może liczyć na szczęście przez cały, nadchodzący rok.

Drugi dzień Świąt to w Anglii czas na dobrą zabawę. Większość osób idzie wówczas na zakupy, albo ogląda rugby czy też konne wyścigi.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie