Dwie kobiety robią świąteczne zakupy. W tle choinka i lampki.

Czy sklepy są otwarte w Wigilię? Sprawdź!

Przed Wigilią trwają liczne przygotowania. Dokładnie sprząta się mieszkanie, robi zakupy, gotuje liczne pyszne potrawy. Część osób zabiera się za szykowanie Świąt dużo wcześniej, ale są osoby, które zostawiają wszystko na ostatnią chwilę. Przyrządzenie potraw czy porządki można zrobić w każdym momencie, gorzej ze zrobieniem zakupów. Trzeba się najpierw zastanowić, czy sklepy są otwarte w Wigilię.
Reklama

Wigilia Bożego Narodzenia — czy sklepy mogą być wtedy otwarte?

Boże Narodzenie jest oficjalnym świętem, dniem ustawowo wolnym od pracy. Inaczej jest z Wigilią, w teorii to normalny dzień, w praktyce jednak wszystkie miejsca są wtedy krócej otwarte. Sklepy z reguły działają do 13.00, maksymalnie do 14.00. Może też zdarzyć się, że właściciel sklepu chce zrobić pracownikom prezent i w ogóle zamknie tego dnia sklep, bądź odwrotnie — miejsca działające na zasadzie franczyzy będą działać do wieczora.
Kobieta trzyma torebki z kupionymi prezentami.
Canva

Co to jest Wigilia?

Wigilia to uroczysty wieczór poprzedzający Boże Narodzenie. Zgodnie z tradycją tego dnia wszyscy spotykają się w rodzinnym gronie na uroczystej kolacji.
Reklama
Oznacza to oczywiście sporo przygotowań. Przez następne dwa dni wszystko jest zamknięte, dlatego dużo osób stara się zrobić część zakupów w dniu Wigilii, żeby na Boże Narodzenie mieć świeży chleb czy wędlinę. Nie jest to najlepszy pomysł, sklepy pękają w tym czasie w szwach. Lepiej w miarę możliwości starać się mrozić kupione rzeczy, bądź wcześniej kupić takie, które mają dłuższe terminy przydatności.

Kolacja wigilijna — jak zaplanować zakupy

Trzeba pamiętać o tym, że kiedy idzie się do sklepu w ostatniej chwili może skończyć się to niezadowoleniem z zakupów. Dużo produktów jest już wykupionych. Ludzie się spieszą, tłoczą. Każdy chce wyjść jak najszybciej, zdarza się kupowanie rzeczy wybrakowanych lub mniej świeżych, ewentualnie zbyt drogich — byle zdążyć. Warto zrobić dokładną listę zakupów i wybrać się do sklepu jak najwcześniej. Trzeba pamiętać, że na przykład pieczywo można zamrozić, a warzywa i owoce spokojnie wytrzymają parę dni.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama