Kot patrzy do góry w obiektyw, obok stoi gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska a koty. Czy świąteczna poinsecja jest trująca?

Imponująca kolorystyka i gwiaździsty kształt liści sprawiają, że poinsecja (gwiazda betlejemska, wilczomlecz nadobny) jest kuszącą bożonarodzeniową dekoracją. Jednak od pewnego czasu upowszechnia się przekonanie, że gwiazda betlejemska to roślina trującą, a na jej toksyczne działanie wyjątkowo silnie narażone są koty. Czy naprawdę jest się czym martwić? Wygląda na to, że niekoniecznie.
Reklama

Poinsecja – czy naprawdę jest trująca?

Informacje o rzekomo zabójczej toksyczności, którą wykazuje gwiazda betlejemska pochodzą z wydanej w 1944 roku książki pt. "Trujące rośliny z Hawajów", autorstwa Harry’ego Arnolda. Opisano tam historię małego chłopca, który zmarł po spożyciu kawałka poinsecji. Choć autor książki po latach przyznał, że opowieść była tylko zasłyszaną anegdotą, a on sam nigdy nie potwierdził toksycznych właściwości rośliny, zaczęła ona zyskiwać czarny PR. Badania laboratoryjne nie wykazują, by gwiazda betlejemska była szczególnie trująca. W ciągu trwającego 8 lat eksperymentu naukowcy przeanalizowali kilkadziesiąt tysięcy przypadków osób, które miały niepożądany kontakt z poinsecją – kobiet, mężczyzn i dzieci. Wyniki prezentują się uspokajająco:
  • nie odnotowano przypadków śmierci,
  • dolegliwości żołądkowe pojawiły się zaledwie u kilku procent badanych,
  • w 90% przypadków nie odnotowano żadnych niepokojących objawów.
Analizy przeprowadzono na podstawie danych Amerykańskich Ośrodków Kontroli Zatruć w latach 1985 – 1992.
Czerwona gwiazda betlejemska z bombkami i lampkami na choinkę
Canva

Gwiazda betlejemska i koty – jak poinsecja wpływa na zwierzęta?

Podczas testów na zwierzętach również nie odnotowano śmierci czy poważniejszego zatrucia w wyniku zjedzenia poinsecji.
Reklama
Warto przy tym zauważyć, że w częściach rośliny znajduje się sporo lateksu, powodującego alergię skórną u osób uczulonych – istnieje więc pewne ryzyko, że kot ocierający się pyszczkiem o liście i łodygi nabawi się podrażnień. Według klasyfikacji ASPCA (ang. The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals – Amerykańskie Stowarzyszenie Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt) poinsecja jest rośliną lekko trującą dla kotów, psów i koni. Może powodować:
  • łagodne podrażnienia pyszczka, oczu i skóry,
  • biegunkę,
  • wymioty.
Stowarzyszenie zaznacza jednak, że informacje o wysokiej toksyczności gwiazdy betlejemskiej są przesadzone.
Puszysty biały kotek wącha czerwoną gwiazdę betlejemską w doniczce
Canva

Gwiazda betlejemska – co zrobić, gdy kot zjadł kawałek poinsecji?

Jeśli kupiłaś poinsecję, a masz w domu ciekawskiego kota, ustaw roślinę w trudno dostępnym miejscu – to że poinsecja nie jest groźna, nie oznacza, że zwierzę powinno ją zjadać.
Reklama
Jeśli zdarzy się, że kot podgryzie gwiazdę, nie panikuj. Dla spokoju możesz przemyć mu oczy i pyszczek letnią wodą, ale przede wszystkim obserwuj jego zachowanie. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów wybierz się ze zwierzakiem do weterynarza.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama