Minimalizm – spokój w centrum chaosu. Styl minimalistyczny we wnętrzach roku 2022
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Minimalizm – spokój w centrum chaosu. Styl minimalistyczny we wnętrzach roku 2022

Styl minimalistyczny – przez jednych ceniony za prostotę i nowoczesność, przez innych nielubiany za sterylność i brak przytulności. Jednak w 2022 roku wnętrzarski minimalizm zyskuje nieco inne oblicze. Uporządkowany, ale przyjazny, pełen stonowanych kolorów, ale przytulny – w tym sezonie projektanci proponują minimalistyczne aranżacje jako remedium na wyzwania niesione przez codzienność.

Styl minimalistyczny – cechy

Minimalizm w aranżacji wnętrz opiera się na takich elementach, jak:

  • powietrze i światło – w minimalistycznych wnętrzach pierwsze skrzypce gra przestrzeń. Ważną rolę odgrywa też światło – w dzień wpadające przez duże okna, wieczorami płynące z dobrze rozlokowanych lamp i żyrandoli;
  • prostotaless is more. Dotyczy to zarówno liczby, jak i wyglądu mebli i dodatków. Powinny mieć oszczędne, geometryczne kształty;
  • funkcjonalność – zwłaszcza współczesna odsłona stylu minimalistycznego duży nacisk kładzie na komfort użytkownika;
  • nowoczesne dekoracje – ciekawe kształty i kontrastowe zestawienia kolorów doskonale prezentują się na stonowanym tle;
  • jakość – oszczędność minimalizmu nie dotyczy jego jakości. Meble i dodatki powinny być świetnie wykonane i stanowić inwestycję na lata.

Salon w stylu minimalistycznym z czarnymi meblami i dekoracjami Canva

Styl minimalistyczny w mieszkaniu roku 2022 – kolory

Klasyczny minimalizm polega głównie na kolorach neutralnych, czyli na bieli, czerni i szarości. Należą one do modnych kolorów wnętrz roku 2022 i nie bez przyczyny – wprowadzają do aranżacji porządek i uspokajają.

Jasnoszara sofa stojąca pod ścianą w szarym salonie Canva

Z drugiej strony projektanci dostrzegli, że po dwóch burzliwych latach i pracy w trybie home office, użytkownicy wnętrz potrzebują nie tylko ładu i funkcjonalności, ale również przytulności. Dlatego minimalistyczne wnętrza w roku 2022 oparte są też na kolorach ziemi – zdecydowanych, ale otulających.

Styl minimalistyczny w 2022 roku – meble

Minimalistyczne meble zwykle kojarzą się z geometryczną surowością, a co za tym idzie – z chłodem. Jednak w 2022 roku sprzęty domowe zyskują łagodniejsze linie. Dotyczy to zwłaszcza kanap i foteli – dominują duże modele o zaokrąglonych oparciach i podłokietnikach. Popularne stały się również wygięte sofy w charakterystycznym kształcie nerki.

Szary narożnik stojący w białym minimalistycznym salonie Canva

Jeśli poszukujesz krzeseł, możesz sięgnąć po proste modele inspirowane stylem japońskim. Pasujące do minimalistycznych wnętrz stoły i stoliki w 2022 roku najczęściej wykonane są z drewna i szkła. Sprawdzą się też wszelkie meble modułowe, które można łączyć w zależności od potrzeb.

Minimalizm – materiały

Styl minimalistyczny przepada za kamieniem – nieco surowym, ale też eleganckim. W 2022 roku dużym przebojem będzie też drewno, które wprowadzi do minimalistycznych aranżacji ciepło i przytulność. Sprawdzi się jako materiał do wykończeń podłóg, ale też ścian np. w formie nowoczesnych lameli. W kuchni i łazience warto skorzystać z imitujących drewno płytek.

Kuchnia w stylu minimalistycznym z wyposażeniem w kolorze białym i czarnym Canva

Minimalizm – jakie wybrać dodatki?

W minimalistycznym wnętrzu nie powinno być zbyt dużo dekoracji – powinny być za to wyraziste. Świetnie sprawdzą się designerskie lampy, a także nowoczesne lustra. Na ścianie możesz powiesić jedną czy dwie proste grafiki lub fotografie. Nie zaszkodzi też szklany wazon czy ceramiczna misa.

Ważną rolę w ociepleniu minimalistycznej aranżacji odgrywają tkaniny. Aby dodać wnętrzu przytulności, w oknach zawieś zasłony, a na podłodze połóż miękki dywan w stonowanym kolorze. Wnętrze wspaniale ożywi też zielona roślina w ładnej donicy.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie