Czy można zaplanować płeć dziecka?

Czy można zaplanować płeć dziecka?

W dzisiejszym świecie większość z nas lubi mieć wszystko poukładane. Jest czas na karierę, czasem niestety znacznie mniej na rodzinę. Żyjemy w ciągłym pędzie. Inne pary skupione na rodzinie, które mają już jedno dziecko organizują swoje życie tak aby znalazł się w nim czas dla drugiego. Gdy nadchodzi moment, że decydujemy się na poczęcie maleństwa chcieli byśmy mieć wpływ na naturę i zaplanować jakiej płci będzie nasz potomek. Jeśli to nasze pierwsze dziecko to predyspozycje bywają najróżniejsze. Jeśli drugie to większość młodych rodziców marzy aby mieć tzw. „parkę” czyli aby planowane maleństwo było odmiennej płci niż posiadane już starsze.
Reklama
Dla tych, którzy lubią mieć wszystko dopięte na ostatni guzik mamy dobrą wiadomość istnieją „domowe sposoby” na zabawę z naturą, dzięki której znacząco zwiększymy prawdopodobieństwo, że nasza przyszła pociecha będzie takiej płci jak oczekujemy. Nie traktujmy jednak tego nader poważnie, gdyż całkowitej pewności nie ma.

1. Doskonałe poznanie własnego cyklu miesiączkowego.

W każdym cyklu kobieta ma jeden dzień tzw. maksymalnej płodności. Jest to szczyt cyklu owulacyjnego kiedy uwolniona zostaje komórka jajowa. Jest to jedyny dzień w miesiącu kiedy może dojść do jej zapłodnienia. Jednak plemniki mogą przeżyć w środowisku pochwy nawet 72 godziny tak więc wzrastają szansę na zajście w ciąże. Poczęcie następuje jednak jedynie w połowie cyklu miesiączkowego. W ciągu całego roku mamy zaledwie około 12 szans na stworzenie nowego życia. Ważne jest więc aby kobieta doskonale poznała swój organizm i potrafiła bezbłędnie określić kiedy wypadają dni płodne.
Reklama
W tym celu pomocne będą:
  • Specjalne testy owulacyjne, które można zakupić w aptece bez recepty,
  • Regularne pomiary temperatury ciała, w czasie owulacji w przeważającej ilości przypadków notowany jest jej wzrost o około 0,5 stopnia,
  • Mało praktyczna jednak dość precyzyjna metoda określania momentu jajeczkowania to wykonywane regularnie USG,
  • Śluz szyjkowy – powinien być obserwowany, gdyż zmienia się w zależności od części cyklu. W trakcie trwania owulacji jest przejrzysty, rozciągliwy, obfity i luźny.

2. Plemniki

  • „męskotwórcze” z chromosomem Y – są mniejsze, bardziej zwinne i bardzo szybkie. Jednak mało wytrzymałe i niesprzyjające warunki mogą spowodować ich szybką eliminację. Są żartobliwie nazywane sprinterami, gdyż ich „wygrana” następuje przeważnie w momencie gdy komórka jajowa znajduje się dostatecznie blisko.
  • „żeńskotwórcze” z chromosomem X – są sporo większe, poruszają się wolniej od „męskich” jednak wykazują się wysoką odpornością i wytrzymałością. Docierają do celu pomimo czyhających przeszkód.

3. Mężczyzna

U mężczyzn zupełnie inaczej niż u kobiet.
Reklama
Zdrowy facet może zapłodnić swoją wybrankę każdego dnia, o każdej porze przez cały rok. Produkcja plemników jest stała. Należy dbać o ich jakość, a co za tym idzie o swoje zdrowie. W czasie jednego wytrysku uwalnianych jest od 40 do nawet kilkuset milionów plemników jednak zwycięża tylko jeden.

4. Komórki jajowe i plemniki

W drogach rodnych kobiety komórka jajowa znajduje się przez około 24 godziny od momentu uwolnienia. Plemniki żyją dłużej gdyż nawet do 72 godzin. Więc albo jajeczko czeka w jajowodzie na plemniki albo to one oczekują na pojawienie się swojej wybranki.

Jaka będzie płeć dziecka?

Płeć dziecka, które ma za jakiś czas przyjść na świat determinowana jest już na poziomie chromosomów.
Reklama
Tak naprawdę w naturze już w momencie wniknięcia plemnika do komórki jajowej wiadomo czy szkrab okaże się chłopcem czy dziewczynką. Aby zabawić się z naturą i spróbować zaplanować płeć naszej pociechy przede wszystkim dokładnie określmy cykl owulacyjny kobiety.

Będzie dziewczynka!

Jeśli chcemy córeczkę to jak pisaliśmy wyżej plemniki za to odpowiedzialne są bardziej wytrzymałe – zadbajmy więc aby to one oczekiwały w drogach rodnych kobiety na pojawienie się komórki jajowej. Wówczas stosunek powinien odbyć się jeden – dwa dni przed szczytem owulacyjnym.

Będzie chłopiec!

Jeśli zależy nam na wydaniu na świat młodego mężczyzny to do stosunku powinno dojść dokładnie w momencie owulacji. Tak aby to komórka jajowa oczekiwała na pojawienie się plemników. Te odpowiedzialne za płeć męską są szybsze więc to z pewnością one pierwsze pojawią się na miejscu.

Sztuczne generowanie płci

Istnieją również metody laboratoryjne determinowani płci dziecka.
Reklama
Dzięki imponującemu postępowi nauki jesteśmy w stanie dokonać rozdzielenia plemników męskich od żeńskich. Następnie stosuje się jedną z dwóch metod :
  • Inseminacja – po oddzieleniu plemników męskich od żeńskich wprowadza się wybrane do dróg rodnych kobiety.
  • Metoda mikromanipulacji – pozwala na wstrzyknięcie wybranego plemnika pod osłonkę komórki jajowej u kobiety.
Są to jednak metody bardzo kosztowne i trudne. Wykonywane z najwyższą dokładnością i precyzją przez doświadczonych specjalistów. Najczęściej rozwiązania takie wykorzystuje się jedynie w sytuacjach bardzo wyjątkowych, np. jeśli rodzice nie mogą w naturalny sposób „zajść w ciąże”, zaś płeć dziecka może stanowić o stanie jego zdrowia (np. istnieje wysokie ryzyko, że chłopiec będzie chory na hemofilię). Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama