Otyłość – choroba cywilizacyjna, medyczne metody walki z tą przypadłością u osób skrajnie otyłych
Udostępnij Google News
Zdrowie

Otyłość – choroba cywilizacyjna, medyczne metody walki z tą przypadłością u osób skrajnie otyłych

Otyłość, jako choroba jest dużym problemem współczesnego świata. Nasz tryb życia jest coraz bardziej osiadły, wiele osób pracuje przy komputerze, lub w pozycji siedzącej. Nie ruszamy się, nie uprawiamy sportu, i jako społeczeństwo, coraz rzadziej żyjemy zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Nazywamy otyłość chorobą cywilizacyjną ponieważ związana ona jest bezpośrednio z rozwojem cywilizacji – częściej więc występuje tam, gdzie postęp ten zachodzi szybciej.

Czym jest otyłość?

Otyłość związana jest przede wszystkim z patologicznym nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej, co niekorzystnie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie danej osoby. O otyłości mówimy wtedy, gdy u mężczyzny całkowita masa tkanki tłuszczowej przekracza 20% całej masy ciała, a w przypadku kobiet 25% całej masy ciała.

Osoby skrajnie otyłe mogą dodatkowo zapaść na choroby układu krążenia, cukrzycę, zapalenie kości i stawów, bezdech senny, czy nawet niektóre nowotwory. Wiadomym jest, że drastycznie spada u osób skrajnie otyłych oczekiwana długość życia.

Metody leczenia otyłości

Kiedy lekarze mają do czynienia z osobą otyłą chorobliwie, niestety nie wystarczy już jedynie terapia związana z odpowiednią dietą oraz ułożenie odpowiedniego zestawu ćwiczeń fizycznych. Oczywiście, wciąż są to podstawy, które będą regulować życie osoby otyłej, aby dać jej możliwość wyzdrowienia i ustabilizowania swojej wagi. Dieta nie może być jednak dietą drastyczną, musi być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do rodzaju otyłości. Pomóc może tutaj dietetyk, który ustawi cały nowy plan żywieniowy. Czasami odpowiednim dodatkowym leczeniem będzie psychoterapia, ponieważ wiele z przyczyn otyłości znajduje się w psychice. Poza tym, odpowiednia psychoterapia da motywację do działania i dalszego leczenia.

Medyczne sposoby leczenia otyłości

Z farmakologicznych metod leczenia otyłości przede wszystkim używa się środków wspomagających odchudzanie, które mają pomóc osobie otyłej zmniejszenie wagi do tej prawidłowej. Niektóre z środków dostępne są bez recepty, ale mimo wszystko należy wtedy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Leki te dzieli się na dwa główne typy: zmniejszające apetyt lub zmniejszające ilość tłuszczu przyswajalnego przez organizm w trakcie trawienia pokarmów.

Następnie wyróżnia się metody chirurgiczne leczenia otyłości, do których zaliczyć można szereg zabiegów. Wszystkie one znane są pod wspólną nazwą CHLO. Według ostatnich badań, metody te dają lepsze rezultaty niż metody nie chirurgiczne, kiedy bierzemy pod uwagę długotrwałe efekty utraty masy ciała.

Chirurgiczne metody walki z otyłością

Operacje żołądka są podstawowymi metodami walki z otyłością w przypadku zastosowania metody chirurgicznej. Możemy je podzielić na te restrykcyjne, które mają zmniejszyć ilość przyjmowanego przez żołądek pokarmu oraz na ograniczające wchłanianie, w których skraca się proces przyswajania kalorii i składników odżywczych, co również skutkuje zmniejszeniem ilości spożywanych pokarmów. Istnieją również metody mieszane, które jak sama nazwa wskazuje, zawierają w sobie oba rodzaje opisanych wyżej metod.

Najbardziej popularną metodą medyczną jest założenie regulowanej opaski żołądkowej. Jest to proces odwracalny i dość prosty. Wiąże się z ograniczeniem możliwości przyjęcia większej ilości pokarmów, poprzez podzielenie żołądka na pomniejsze zbiorniki. Sama operacja jest na tyle prosta, że wymaga jedynie kilku nacięć i wykonuje się ją z połączeniem procedury laparoskopowej.

Inną metodą jest laparoskopowe wyłączenie żołądkowe. Jest to procedura nieodwracalna, ale działająca na podobnych, jak powyższe zasadach. Chirurgicznie dzieli się żołądek na mniejsze „części”, z czego następnie najmniejszą część łączy się z odcinkami jelita cienkiego. Ponownie zostaje tu zmniejszona objętość żołądka, co ma prowadzić do zmniejszenia ilości spożywanego pokarmu. W ten sam sposób działa Pionowa Opaskowa Plastyka Żołądka.

W przypadku metod mieszanych i ograniczających wchłanianie najpopularniejsze z nich to Wyłączenie Żółciowo Trzustkowe oraz stosunkowo nowa procedura Resekcji Rękawowo Żołądkowej.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie