Jak uniknąć wypalenia zawodowego?
Na początku warto zaznaczyć, że pierwsze symptomy wypalenia zawodowego niestety są trudne do zauważenia i prawidłowego zdiagnozowania. Sam pracownik myli je najczęściej ze zmęczeniem i chwilowym spadkiem formy. W dużej mierze to od jego współpracowników a nawet szefa zależy czy wypalenie zawodowe zostanie prawidłowo rozpoznane a jego rozwój zatrzymany.
Reklama
Wypalenie zawodowe najczęściej objawia się ciągłym zmęczeniem i wycofaniem. Pracownik staje się mniej efektywny pomimo pełnego zaangażowania. Kolejne symptomy to trudności w komunikacji z innymi, pracownik staje się otępiały, często pojawiają się u niego negatywne emocje jak smutek, złość a nawet agresja. W skrajnych przypadkach wypalenie zawodowe może prowadzić do uzależnień, depresji i co się z tym wiąże myśli samobójczych.
Co więc zrobić, by w ciągłym „wyścigu szczurów” i pracy w dużym stresie nie dopuścić do zawodowego marazmu?
Każdemu należy się urlop więc ten przyznany wykorzystuj w pełni,
4. Rozwój zawodowy – motywacja każdego pracownika spada jeśli ten wykonuje przez dłuższy czas te same zadania. Warto więc zadbać o nowe wyzwania i doświadczenia zawodowe,
5. Zdrowy sen – zadbaj nie tylko o odpowiednie warunki snu, ale także odpowiednią ilość jego godzin. Wylicza się, iż dorosły człowiek potrzebuje w każdej dobie około 8 godzin snu, by jego organizm został zregenerowany,
6. Pasja – pozwala oderwać myśli od zawodowych obowiązków,
7. Aktywność fizyczna – udowodniono, że każdy rodzaj aktywności fizycznej odpręża nasze spięte ciało i zestresowany umysł, ponieważ podczas ruchu uwalniane są hormony szczęścia,
8. Pozytywne nastawienie – osoby o pogodnym usposobieniu są bardziej zmotywowane a ich kontakty ze współpracownikami są lepsze.
Natalia
Oto kilka wskazówek:
1. Przerwy w pracy – wylicza się, że dla prawidłowego funkcjonowania umysłu powinno się robić 5 minut przerwy po każdej godzinie intensywnej pracy, 2. Normowany czas pracy – optymalna ilość przepracowanych godzin w jednym tygodniu to 40 godzin, 3. Czas wolny od pracy – nie przynoś pracy do domu, w miarę możliwości nie zostawaj po godzinach.Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Domowe biuro - jak je urządzić i wyposażyć?
Marzysz o domowym biurze, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i stylowe? To miejsce, w którym spędzasz sporo czasu, dlatego warto zadbać, aby było nie tylko wygodne, ale i sprzyjało kreatywności oraz produktywności. Nie wiesz od czego zacząć? Spokojnie, mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów na stworzenie idealnej przestrzeni do pracy.
Sesja biznesowa - dlaczego warto wykonać profesjonalne zdjęcia?
W dobie cyfrowej dominacji i rosnącej konkurencji na rynku pracy, profesjonalne zdjęcie biznesowe zyskuje na znaczeniu jako kluczowy element personal brandingu. Jego wartość wykracza poza zwykłe przedstawienie wizerunku; to narzędzie komunikacji niewerbalnej, które może przekazać potencjalnym pracodawcom lub klientom wiele o profesjonalizmie, pewności siebie i osobowości.
Mobbing w pracy: Czym jest i jak sobie z nim radzić?
Czy kiedykolwiek czułaś się niesprawiedliwie traktowana w pracy? Czy doświadczyłaś sytuacji, w których inni celowo Cię poniżali, upokarzali lub wykluczali? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że byłaś ofiarą mobbingu w pracy. Mobbing to poważne zjawisko, które może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest mobbing w pracy, jak go rozpoznać oraz jak skutecznie z nim walczyć.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl