Wybór pediatry - na co zwrócić uwagę

Wybór pediatry - na co zwrócić uwagę

Wybór pediatry dla swojego dziecka to dla wielu rodziców duże wyzwanie. Trzeba pamiętać, że jest to osoba, która przez najbliższe lata będzie miała pieczę nad zdrowiem i życiem naszego malucha, dlatego należy wybrać osobę godną zaufania. Zobacz na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając lekarza dla swojego malca.

Miejsce zamieszkania

Informacja o urodzeniu dziecka najczęściej dociera do przychodni zdrowia, gdzie rodzice mają swojego lekarza rodzinnego. Tam też trafiają dokumenty dziecka, a rodzice najczęściej wybierają pediatrę z grona lekarzy przyjmujących właśnie w tym ośrodku zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że obecnie w służbie zdrowia nie obowiązuje rejonizacja, więc nie ma konieczności wybierania lekarza z najbliższej przychodni. To bardzo ważna informacja dla rodziców, którzy nie chcą, aby ich dzieckiem zajmowali się medycy z najbliższej przychodni.

Opinia znajomych

Ponieważ trudno jest wybrać pediatrę nie mając z nim nigdy do czynienia, warto podpytać znajomych, którzy już mają dzieci i korzystają z usług lekarza dziecięcego, o ich zdanie. Wprawdzie każdy zwraca uwagę na coś innego, ale słuchając opinii znajomych można spróbować zawęzić nieco grono lekarzy, z których wybierzemy tego jedynego.

Pierwsze wrażenie

Choć nie powinno się oceniać nikogo na pierwszym spotkaniu to w przypadku lekarza dziecięcego już pierwsza wizyta może nam wiele powiedzieć. Rozmawiając z pediatrą warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób podchodzi do swoich małych pacjentów oraz jak porozumiewa się z rodzicami. Lekarz powinien udzielać wyczerpujących odpowiedzi na każde pytanie rodzica. Powinien być otwarty i przyjazny tak, aby rodzice nie obawiali się zadawać mu nawet bardzo prostych pytań. Młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy zostali rodzicami mają zawsze dużo pytań, stąd też tak ważne jest, aby mieli w lekarzu pomoc i wparcie. Zazwyczaj też już pierwsza wizyta u lekarza pozwala określić czy wzbudza on nasze zaufanie czy też nie. Wybierając lekarza należy pamiętać, że będzie on decydował co dla naszego dziecka jest dobre, a co nie i nie może być tak, że nie będziemy słuchali jego zaleceń, bo mu nie ufamy.

Dostępność

Wybierając opiekę pediatryczną dla swojego dziecka trzeba także zwrócić uwagę na to jak rozwiązana jest opieka medyczna w weekendy i święta oraz w okresie urlopu czy zwolnienia chorobowego lekarza prowadzącego. Warto zdawać sobie sprawę, że zapisując dziecko do pediatry prowadzącego prywatną praktykę problemem może okazać się wezwanie lekarza np. w wigilię. Aczkolwiek może być też tak, że lekarz ma podpisaną umowę z przychodnią lub szpitalem i w czasie jego nieobecności, dni świątecznych czy nocą można zgłosić się do wybranej placówki opieki zdrowotnej. Takie rozwiązania zazwyczaj stosują przychodnie, w których lekarze dyżurują na zmiany i w razie konieczności zamiast naszego pediatry dziecko może przyjąć inny dyżurujący lekarz.

Zawsze możesz zmienić lekarza

Na koniec warto pamiętać, że decyzja o wyborze lekarza dla naszego dziecka może ulec zmianie. Jeśli wybrany na początku lekarz nie spełnia naszych oczekiwań zawsze mamy prawo do zmiany. Obecnie w naszym kraju nie obowiązuje rejonizacja i każdy ma prawo leczyć się u dowolnego lekarza niezależnie, gdzie przyjmuje. Trzeba również pamiętać, że nie można zwlekać z wyborem pediatry dla swojej pociechy, ponieważ już w pierwszych tygodniach życia niezbędne okazują się pierwsze wizyty u lekarza, chociażby związane ze szczepieniami. Agnieszka
Udostępnij artykuł