10 sposobów na chrapanie

10 sposobów na chrapanie

Chrapanie można nazwać miażdżącym problemem. Bywa nawet, że z tej jak mogłoby się wydawać lakonicznej przyczyny rozpadają się związki. Znacznie częściej chrapią mężczyźni niżeli kobiety. Niestety jednak i płeć piękna musi przyznać, że po jej stronie ten problem istnieje. Pierwszym miejscem gdzie szukamy informacji na temat tego „dźwięku” jest Internet. Z całą pewnością znajdziemy szereg informacji tłumaczący nam przyczyny chrapania. I to właśnie w nich najczęściej leży sedno pozbycia się problemu.
Reklama
Pomocy można również szukać, co bywa znacznie trudniejsze, u farmaceuty lub lekarza. Najczęściej zostaniemy skierowani na wizytę do specjalisty – laryngologa. Po zbadaniu może on od razu określić sedno problemu lub uznać że zachodzi konieczność wykonania dodatkowych badań. Jak radzić sobie z problemem chrapania? Czy są jakieś sposoby na chrapanie? Jak przetrwać noc z osobą, która stale chrapie? Oto nasza lista propozycji.

1. Pozycja snu

Jeśli masz w zwyczaju spać na wznak koniecznie zmień pozycje i układaj się na boku. Problem chrapania znacząco się nasila jeśli układamy się w pozycji na plecach.

2. Waga ciała

Redukcja masy ciała może okazać się pomocna w problemie chrapania. Zbyt duża ilość tłuszczu na szyi może powodować zwężenie gardła i w konsekwencji chrapanie.

3. Infekcje

Każda infekcja powinna zostać do końca wyleczona.
Reklama
Jeśli obserwujesz że chrapanie występuje jedynie od czasu do czasu jego przyczyną może być niezaleczona infekcja – katar, powiększone migdałki, zapalenie zatok – konsekwencją tego jest konieczność oddychania we śnie przez usta w czego wyniku pojawia się nieprzyjemny dźwięk.

4. Alkohol, leki

Jeśli ktoś chrapie odradza się spożywanie przez niego przed snem alkoholu oraz przyjmowania leków o działaniu uspokajającym bądź nasennych. Mogą powodować wzmożone chrapanie.

5. Poduszka

Właściwa pozycja w czasie snu ma wpływ na to czy w pełni się wysypiamy, na nasze samopoczucie i stopień regeneracji organizmu. Specjaliści osobom z problem chrapania polecają jako najlepszy wybór poduszkę anatomiczną, która dostosowuje się do kształtu ciała.

6. Medykamenty bez recepty

W aptece farmaceuta z pewnością poleci ci cały szereg preparatów pomagających w walce z chrapaniem, dostępnych bez recepty.
Reklama
Może się okazać, że działanie któregoś z nich przyczyni się do ograniczenia lub całkowitego zaprzestania chrapania. Pośród takich środków znajdziesz: spraye o działaniu udrożniającym drogi oddechowe, płukanki do gardła oraz ust, krople do nosa, plasterki do naklejania na nos, które ułatwiają oddychanie.

7. Papierosy

Jeśli osoba borykająca się z problemem uciążliwych dźwięków we śnie pali papierosy zaleca się aby całkowicie skończyła z nałogiem. Pod wpływem nikotyny w tchawicy oraz krtani zalega większa ilość śliny. Innymi problemami jest powodowanie podrażnień na gardle oraz obrzęków śluzówki. W taki sposób wydostawanie się powietrza z płuc zostaje utrudnione.

8. Gdy chrapaniu towarzyszy bezdech

W takiej sytuacji najlepiej poddać się leczeniu. Można również zdecydować się na spanie w specjalnej masce do której tłoczony jest tlen specjalną rurą.
Reklama
W wyniku takich działań klatka piersiowa nie zapada się więc chrapanie ustępuje. Jednak nie jest to metoda leczenia a jedynie zapobiegawcza, gdyż jeśli nie założymy maski chrapanie znów przybiera na sile.

9. Pomieszczenie do spania

Miejsce, w którym spisz powinno być odpowiednio przygotowane. Zadbaj o takie elementy jak: wietrzenie, odpowiednia wilgotność powietrza, temperatura otoczenia w granicach 18-21 stopni C.

10. Leczenie zabiegowe

Lekarze zalecają takie metody jeśli podejrzewają wpływ wad anatomicznych na powstawanie procesu chrapania. Wśród takich anomalii wymienia się: skrzywienie przegrody nosowej, powiększenie migdałków, występowanie polipów w obrębie zatok oraz nosa czy zbyt duża objętość podniebienia miękkiego oraz języczka. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama