Dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę?
(Aktualizacja: 13 marca 2022)
Do przeczytania w ok. 5 min.
Wiele publikacji poświęca szerokie artykuły i badania leczeniu bezpłodności u par, którym nie udało się spłodzić ani jednej pociechy. Istnieje jednak również bardziej cichy problem. Pary, które mają już swoją pierwszą pociechę, po je odchowaniu zaczynają myśleć o przyjściu na świat kolejnego maleństwa i zapewnieniu swojemu skarbowi rodzeństwa. Niestety w wielu sytuacjach okazuje się to bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Problem ten dotyka średnio około 20% par. Jest więc stosunkowo powszechny. Bardzo często kilkumiesięczne próby kończące się niepowodzeniem skłaniają tych ludzi do zaprzestania starania się o kolejne dziecko i poświęcają się wychowaniu jedynaka.
Reklama
Jest to jednak błędna postawa, ponieważ powód takiego stanu rzeczy może okazać się dość prozaiczny i możliwy do wyleczenia. Nie zdawajmy się więc sami na siebie ale wybierzmy się do lekarza i poszukajmy przyczyny, a następnie wyeliminujmy problem.
Zadbaj więc aby wasz jadłospis był bogaty w niezbędne składniki i zdrowy. Jeśli nie lubicie siłowni i innych tego typu zajęć zaplanujcie wspólne długie spacery – taki ruch na świeżym powietrzu również wpłynie pozytywnie na wasze zdrowie.
4. Korzystanie z sauny - ten punkt dotyczy bardziej panów, jednak niektórzy specjaliści wypowiadają się nawet twierdząc, że regularne korzystanie z sauny ma działanie zbliżone do antykoncepcji.
5. Torbiel jajnika – pojawiają się u wielu kobiet, najczęściej ustępują z najbliższą miesiączką, czasem jednak wymagają leczenia. Dlatego tak ważne jest regularne badanie w gabinecie ginekologicznym. Rosnąca torbiel może powodować krwawienia pomiędzy miesiączkami, a z całą pewnością blokuje pracę jajników przez co uniemożliwia zajście w ciążę.
6. Zaburzenia hormonalne – występują u wielu kobiet, ich przyczyn może być mnóstwo. Uniemożliwiają prawidłowe dojrzewanie jajeczka. Lekarz podejrzewający takie zaburzenia zleca badania poziomu hormonów we krwi a następnie kurację hormonalną, która pochłania około 3 miesięcy. W przeważającej większości przypadków jest ona skuteczna, może się jednak zdarzyć że konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
Unormowanie pracy hormonów i stała współpraca z ginekologiem może w ciągu kilku miesięcy całkowicie unormować cykl i umożliwić zajście w drugą ciążę.
7. Praca zmianowa – może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego, gdyż wprowadza anomalie do naszego cyklu dobowego. Wówczas trudniej o zajście w ciąże. Postaraj się stale współpracować z lekarzem i dużo wypoczywać.
8. Stres – sytuacje silnie stresowe również wpływają na cykl kobiety powodując problemy z zajściem w ciąże. Starajmy się więc ich unikać i dodatkowo znajdźmy sposób na odreagowanie silnych negatywnych emocji – np. sport.
9. Przemęczenie – wiele godzin tygodniowo spędzanych w pracy plus obowiązki domowe sprawiają, że kobieta staje się silnie przemęczona. Sytuacja taka mocno obciąża cały organizm przez co trudniej zajść w ciąże. Znajdźmy czas dla siebie, czas na odreagowanie i na odpoczynek. Wybierzmy się na urlop.
10. Niedobory witamin i składników odżywczych – szybkie tempo życia, natłok obowiązków, przemęczenie sprawiają, że nasza dieta bardzo często nie jest odpowiednio zbilansowana i nie dostarczamy do naszego organizmu odpowiedniej ilości wszystkich niezbędnych składników.
Skonsultujmy się z lekarzem. Wykonajmy badania krwi i jeśli to konieczne wprowadźmy odpowiednią suplementację.
11. Endometrioza – schorzenie na tle hormonalnym wykrywane u co trzeciej kobiety bezskutecznie starającej się o dziecko. Jeśli nie możesz zajść w ciążę koniecznie udaj się do ginekologa na dokładne badania.
12. Choroby tarczycy – ten niewielki gruczoł wbrew pozorom pełni bardzo istotną rolę w naszym organizmie. Niedoczynność tarczycy może wywoływać zanik owulacji. Jeśli ty sama bądź twój lekarz podejrzewacie chorobę tarczycy konieczne jest wykonanie poziomu wytwarzanego przez nią hormonu czy badania THS z krwi, następnie należy udać się do specjalisty endokrynologa, który za pomocą odpowiednich leków pomorze ustabilizować pracę tego narządu – dopiero wówczas można rozpocząć starania o dziecko.
13. Chlamydioza – zakażenie chlamydią może powodować groźne zakażenia i zrosty w obrębie narządów rodnych. Stwierdzenie obecności bakterii w naszym ustroju jest bardzo proste. W aptece należy zakupić odpowiedni test, który w ciągu kilku minut przedstawi nam wynik. Jeśli jesteśmy chore należy poddać antybiotykoterapii pod kontrolą lekarza, a po jej zakończeniu ponownie przeprowadzić test.
14. Palenie papierosów – tytoń jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu może również negatywnie wpływać na poziom płodności.
15. Restrykcyjne diety odchudzające – stosowanie drakońskich diet najczęściej bardzo obciąża organizm, przez co również zajście w ciąże może stawać się niemożliwe. Zadbaj o siebie, niech twoja dieta będzie odpowiednio zbilansowana.
16. Przyjmowanie niektórych leków – część preparatów leczniczych przyjmowanych przewlekle może mieć negatywny wpływ na poziom płodności. Udaj się do lekarza i przedstaw swoją sytuację. Być może konieczna będzie zmiana preparatów lub ich całkowite odstawienie.
Jeśli starania o kolejne dziecko spalają na panewce nie zniechęcajcie się. Rozpocznijcie od wizyty w gabinecie ginekologa i wykonania niezbędnych badań. Zadbajcie o swoje zdrowie – ruch, dieta, sen. Po sprawdzeniu wszystkich elementów i zminimalizowaniu stresu wynikającego z niemożności zajścia w ciążę z pewnością znacząco wzrośnie szansa na pojawienie się na świecie rodzeństwa dla waszej pociechy.
Marta
Jakie w mogą być przyczyny problemów z zajściem w drugą ciążę?
1. Wiek – w dzisiejszych czasach panie znacznie później decydują się na posiadanie potomstwa. Jeśli więc na drugie dziecko zapatrujemy się po ukończeniu 35-40 roku życia zajście w ciąże może wymagać od nas znacznie więcej cierpliwości. Wynika to z faktu, iż w tym wieku organizm każdej z nas przygotowuje się już do przekwitania, a co za tym idzie cykle owulacyjne występują znacznie rzadziej. 2. Zbyt częste współżycie – zdesperowane pary starają się „zajść w ciąże” dokonując prób niemal codziennie. Pamiętajmy jednak, że jeśli mężczyzna współżyje codziennie to znacząco spada jakość nasienia i trudniej o zapłodnienie. Nauczmy się określać w naszym cyklu dni płodne i współżyjmy z partnerem około 3 razy na tydzień. 3. Zła dieta, niezdrowy tryb życia – niezdrowa i źle zbilansowana dieta oraz brak wysiłku fizycznego może powodować spadek płodności zarówno u pań jak u panów.Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Czytaj więcej
In vitro - wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu
Często marzymy o tym, by zostać rodzicem i powiększyć naszą rodzinę. Niestety, nie zawsze jest to tak łatwe, jak nam się wydaje. Długotrwałe starania o dziecko mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. W takich sytuacjach wiele par decyduje się na zabieg in vitro. Co to takiego? Jak się do niego przygotować? Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? W tym artykule odpowiemy na te pytania i podzielimy się wiedzą na temat in vitro.
Czy w ciąży można się kochać?
Jednym z często pojawiających się pytań wśród par oczekujących dziecka jest, czy można się kochać w ciąży. Otóż, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do współżycia seksualnego. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i należy słuchać swojego ciała oraz konsultować się z lekarzem prowadzącym.
Masaż krocza przed porodem - czy warto go wykonywać?
Regularny masaż krocza przed porodem może być bardzo korzystny dla przyszłych mam. Jest to skuteczna metoda przygotowania ciała do porodu siłami natury. Ale jak wykonywać masaż krocza? Czy jest on w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć na temat masażu krocza przed porodem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl