Dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę?

Dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę?

Wiele publikacji poświęca szerokie artykuły i badania leczeniu bezpłodności u par, którym nie udało się spłodzić ani jednej pociechy. Istnieje jednak również bardziej cichy problem. Pary, które mają już swoją pierwszą pociechę, po je odchowaniu zaczynają myśleć o przyjściu na świat kolejnego maleństwa i zapewnieniu swojemu skarbowi rodzeństwa. Niestety w wielu sytuacjach okazuje się to bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Problem ten dotyka średnio około 20% par. Jest więc stosunkowo powszechny. Bardzo często kilkumiesięczne próby kończące się niepowodzeniem skłaniają tych ludzi do zaprzestania starania się o kolejne dziecko i poświęcają się wychowaniu jedynaka.
Reklama
Jest to jednak błędna postawa, ponieważ powód takiego stanu rzeczy może okazać się dość prozaiczny i możliwy do wyleczenia. Nie zdawajmy się więc sami na siebie ale wybierzmy się do lekarza i poszukajmy przyczyny, a następnie wyeliminujmy problem.

Jakie w mogą być przyczyny problemów z zajściem w drugą ciążę?

1. Wiek – w dzisiejszych czasach panie znacznie później decydują się na posiadanie potomstwa. Jeśli więc na drugie dziecko zapatrujemy się po ukończeniu 35-40 roku życia zajście w ciąże może wymagać od nas znacznie więcej cierpliwości. Wynika to z faktu, iż w tym wieku organizm każdej z nas przygotowuje się już do przekwitania, a co za tym idzie cykle owulacyjne występują znacznie rzadziej. 2. Zbyt częste współżycie – zdesperowane pary starają się „zajść w ciąże” dokonując prób niemal codziennie. Pamiętajmy jednak, że jeśli mężczyzna współżyje codziennie to znacząco spada jakość nasienia i trudniej o zapłodnienie. Nauczmy się określać w naszym cyklu dni płodne i współżyjmy z partnerem około 3 razy na tydzień. 3. Zła dieta, niezdrowy tryb życia – niezdrowa i źle zbilansowana dieta oraz brak wysiłku fizycznego może powodować spadek płodności zarówno u pań jak u panów.
Reklama
Zadbaj więc aby wasz jadłospis był bogaty w niezbędne składniki i zdrowy. Jeśli nie lubicie siłowni i innych tego typu zajęć zaplanujcie wspólne długie spacery – taki ruch na świeżym powietrzu również wpłynie pozytywnie na wasze zdrowie. 4. Korzystanie z sauny - ten punkt dotyczy bardziej panów, jednak niektórzy specjaliści wypowiadają się nawet twierdząc, że regularne korzystanie z sauny ma działanie zbliżone do antykoncepcji. 5. Torbiel jajnika – pojawiają się u wielu kobiet, najczęściej ustępują z najbliższą miesiączką, czasem jednak wymagają leczenia. Dlatego tak ważne jest regularne badanie w gabinecie ginekologicznym. Rosnąca torbiel może powodować krwawienia pomiędzy miesiączkami, a z całą pewnością blokuje pracę jajników przez co uniemożliwia zajście w ciążę. 6. Zaburzenia hormonalne – występują u wielu kobiet, ich przyczyn może być mnóstwo. Uniemożliwiają prawidłowe dojrzewanie jajeczka. Lekarz podejrzewający takie zaburzenia zleca badania poziomu hormonów we krwi a następnie kurację hormonalną, która pochłania około 3 miesięcy. W przeważającej większości przypadków jest ona skuteczna, może się jednak zdarzyć że konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
Reklama
Unormowanie pracy hormonów i stała współpraca z ginekologiem może w ciągu kilku miesięcy całkowicie unormować cykl i umożliwić zajście w drugą ciążę. 7. Praca zmianowa – może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego, gdyż wprowadza anomalie do naszego cyklu dobowego. Wówczas trudniej o zajście w ciąże. Postaraj się stale współpracować z lekarzem i dużo wypoczywać. 8. Stres – sytuacje silnie stresowe również wpływają na cykl kobiety powodując problemy z zajściem w ciąże. Starajmy się więc ich unikać i dodatkowo znajdźmy sposób na odreagowanie silnych negatywnych emocji – np. sport. 9. Przemęczenie – wiele godzin tygodniowo spędzanych w pracy plus obowiązki domowe sprawiają, że kobieta staje się silnie przemęczona. Sytuacja taka mocno obciąża cały organizm przez co trudniej zajść w ciąże. Znajdźmy czas dla siebie, czas na odreagowanie i na odpoczynek. Wybierzmy się na urlop. 10. Niedobory witamin i składników odżywczych – szybkie tempo życia, natłok obowiązków, przemęczenie sprawiają, że nasza dieta bardzo często nie jest odpowiednio zbilansowana i nie dostarczamy do naszego organizmu odpowiedniej ilości wszystkich niezbędnych składników.
Reklama
Skonsultujmy się z lekarzem. Wykonajmy badania krwi i jeśli to konieczne wprowadźmy odpowiednią suplementację. 11. Endometrioza – schorzenie na tle hormonalnym wykrywane u co trzeciej kobiety bezskutecznie starającej się o dziecko. Jeśli nie możesz zajść w ciążę koniecznie udaj się do ginekologa na dokładne badania. 12. Choroby tarczycy – ten niewielki gruczoł wbrew pozorom pełni bardzo istotną rolę w naszym organizmie. Niedoczynność tarczycy może wywoływać zanik owulacji. Jeśli ty sama bądź twój lekarz podejrzewacie chorobę tarczycy konieczne jest wykonanie poziomu wytwarzanego przez nią hormonu czy badania THS z krwi, następnie należy udać się do specjalisty endokrynologa, który za pomocą odpowiednich leków pomorze ustabilizować pracę tego narządu – dopiero wówczas można rozpocząć starania o dziecko. 13. Chlamydioza – zakażenie chlamydią może powodować groźne zakażenia i zrosty w obrębie narządów rodnych. Stwierdzenie obecności bakterii w naszym ustroju jest bardzo proste. W aptece należy zakupić odpowiedni test, który w ciągu kilku minut przedstawi nam wynik. Jeśli jesteśmy chore należy poddać antybiotykoterapii pod kontrolą lekarza, a po jej zakończeniu ponownie przeprowadzić test.
Reklama
14. Palenie papierosów – tytoń jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu może również negatywnie wpływać na poziom płodności. 15. Restrykcyjne diety odchudzające – stosowanie drakońskich diet najczęściej bardzo obciąża organizm, przez co również zajście w ciąże może stawać się niemożliwe. Zadbaj o siebie, niech twoja dieta będzie odpowiednio zbilansowana. 16. Przyjmowanie niektórych leków – część preparatów leczniczych przyjmowanych przewlekle może mieć negatywny wpływ na poziom płodności. Udaj się do lekarza i przedstaw swoją sytuację. Być może konieczna będzie zmiana preparatów lub ich całkowite odstawienie. Jeśli starania o kolejne dziecko spalają na panewce nie zniechęcajcie się. Rozpocznijcie od wizyty w gabinecie ginekologa i wykonania niezbędnych badań. Zadbajcie o swoje zdrowie – ruch, dieta, sen. Po sprawdzeniu wszystkich elementów i zminimalizowaniu stresu wynikającego z niemożności zajścia w ciążę z pewnością znacząco wzrośnie szansa na pojawienie się na świecie rodzeństwa dla waszej pociechy. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama