Jak obliczyć kiedy występują dni płodne ?
canva.com

Jak obliczyć kiedy występują dni płodne ?

Jedna z podstawowych metod antykoncepcyjnych dotyczy prowadzenia tak zwanego kalendarzyka. Pomaga on w wyznaczaniu dni płodnych i niepłodnych czyli w określeniu tego, kiedy najprawdopodobniej wystąpi owulacja, a kiedy następny okres. Pomaga to w czasie planowania stosunków seksualnych ze swoim partnerem kiedy nie chcemy lub pragniemy zajść w ciążę. Obliczanie występowania dni płodnych jest niezwykle proste, ale nie każda kobieta wie od czego zacząć i jak to zrobić.
Reklama

1. Kupienie kalendarzyka

Może to być zwykły kalendarzyk kieszonkowy – i będzie to najprostsze wyjście – albo jakikolwiek inny, na którym jednak będziemy mogły zaobserwować wszystkie dni i miesiące jednocześnie, co pozwoli na łatwe obliczenie trwających okresów płodności i bezpłodności

2. Zaznaczanie w kalendarzyku

W kalendarzyku zaznaczamy pierwszy dzień miesiączki oraz kolejne po nim następujące. Robimy to w każdym z miesięcy, w bardziej rozbudowanej wersji można prowadzić cały zeszyt codziennych zapisów: temperatury, wyglądu i rodzaju śluzu, przyjmowanych leków, samopoczucia i tak dalej – przyjmijmy jednak dla uproszczenia najbardziej prostą wersję kalendarzyka i zapisujmy jedynie okresy występowania krwawienia.

3. Analiza zapisanego kalendarza

Po paru miesiącach wymagającego prowadzenia kalendarzyka możemy przysiąść do pierwszych analiz. Wyznaczymy dwa główne okresy: pierwszy od pierwszego dnia miesiączki do następnej miesiączki. Będzie to okres naszego cyklu, który będzie wynosił od 24 do 32 dni (statystycznie najczęściej występują okresy 28 dniowe).
Reklama
Drugim czasem będzie czas trwania miesiączki, a więc czy krwawienia również występują regularnie – np. 4-5 dni w miesiącu.

4. Obliczamy dni płodne i dzień owulacji

Dzięki znajomości długości cyklu zapisujemy innym kolorem flamastra spodziewany okres następnej miesiączki (lub następnych miesiączek robiąc to kilka miesięcy do przodu). Następnie od pierwszego dnia kolejnej miesiączki odejmujemy 13-15 dni, zaznaczony dzień będzie z dużym prawdopodobieństwem dniem owulacji. Ponieważ jednak plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych o wiele dłużej, wyznacza się jeden dzień po owulacji oraz kilka dni przed, które również nazywane są płodnymi. Musimy jednak pamiętać, że jest to raczej metoda planowania rodziny niż antykoncepcji samej w sobie. Cykl kobiety może się zmieniać pod wpływem przebytego przeziębienia czy długotrwałego stresu. Niejedna z nas nie ma również cykli bardzo regularnych, które pozwalałyby na 100% szansę wyznaczenia dnia owulacji, dlatego jest to metoda czysto informacyjna.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama