Jak mogę ćwiczyć w ciąży i po porodzie?

Jak mogę ćwiczyć w ciąży i po porodzie?

Ciąża to okres kiedy każda kobieta przybiera na wadze. Średnio jest to od 12 do 15 kilogramów, jednak bywa i więcej. Zrzucenie zbędnych kilogramów po ciąży bywa bardzo trudne. Z całą pewnością nie wystarczy stosowanie odpowiednio zbilansowanej i lekkostrawnej diety konieczne są również zajęcia ruchowe. Z tego właśnie powodu rosnącą popularnością cieszą się ćwiczenia zarówno dla kobiet w ciąży jak i tych po urodzeniu maleństw.
Reklama

W czasie ciąży

Specjaliści odpowiednio przygotowują ćwiczenia dla kobiet ciężarnych. Mają one kilka celów:
  • Poprawa wydolności fizycznej (ważne w trakcie porodu),
  • Zapobieżenie nadmiernemu przyrostowi niechcianych kilogramów,
  • Aktywne formy przygotowania do porodu – ćwiczenie mięśni Kegla, techniki oddechowe, sposoby przyjmowania pozycji aktywnych,
  • Zapobieganie lub leczenie bólów pleców.
Co wchodzi w skład ćwiczeń ruchowych dla ciężarnych:
  • Ćwiczenia krążenia – ich celem jest zapobieganie obrzękom,
  • Ćwiczenia oddechu – ich celem jest odpowiednie dotlenienie zarówno malucha jak i mamy,
  • Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni – ich celem jest zapobieganie bólom stawów,
  • Ćwiczenia rozciągające – ich celem jest ułatwienie przyszłej mamie funkcjonowania nawet w zaawansowanej ciąży.
Wiele przeprowadzonych do tej pory badań wskazuje, że kobiety które w czasie ciąży pozostały aktywne wydają na świat maluchy o wyższej skali Apgar.
Reklama
Uczęszczanie na takie zajęcia w trakcie ciąży jest swoistą rozrywką dla mam, mają możliwość poznania nowych osób, porozmawiania o bieżących dla każdej z nich problemach i wyjścia z domu, bo często przebywamy na zwolnieniach. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo lekarze wręcz zachęcają do uczęszczania na tego typu zajęcia, gdyż pozytywnie wpływają one na przyszłe mamy. Gdy wszystko jest w porządku możemy rozpocząć ćwiczenia już około 10 tygodnia ciąży i kontynuować je nawet do samego rozwiązania.
Reklama

Po porodzie ciąg dalszy

Każda mama po porodzie dochodzi do siebie we własnym tempie. Jedna potrzebuje na to mniej czasu inna zdecydowanie więcej. Średnio wskazuje się, że po urodzeniu dziecka siłami natury są to 4 tygodnie zaś po cesarskim cięciu 6. Po tym czasie najczęściej udajemy się do lekarza lub położnej, w czasie badania sprawdzone zostanie między innymi czy nie doszło do rozejścia mięśnia prostego brzucha. Początkowo możemy wykonywać jedynie ćwiczenia będące niewielkim obciążeniem, których celem będzie przywrócenie nam sprawności, wzmocnienie silnie przeciążonych w czasie porodu mięśni Kegla oraz wzmocnienie mięśni grzbietu. Jako bardzo ważne podaje się również ćwiczenia rozciągające, które pomogą w przywróceniu elastyczności naszemu ciału.

Ćwicz z maluchem

Jeśli kobieta karmi piersią to wykonywane przez nią ćwiczenia nie powinny być za bardzo forsujące.
Reklama
U niektórych kobiet metabolizm w czasie karmienia piersią przebiega w taki sposób, że bardzo szybko pozbywają się kilogramów, osiągając wagę nawet niższą niż przed ciążą, niektóre natomiast ze zgubieniem nadprogramowych kilogramów muszą poczekać do czasu aż zaprzestaną naturalnego karmienia dziecka. Jeśli szybko tracisz kilogramy w czasie karmienia piersią to koniecznie wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Jak ćwiczyć z dzieckiem?

Połóż się na plecach, zegnij nogi, malucha ułóż w poprzek swojego brzucha, jedną rękę połóż sobie pod kark, drugą natomiast przytrzymuj dziecko. W takiej pozycji wykonuj brzuszki tzn. skłony w czasie których będziesz unosić głowę i barki do góry. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama