8 sposobów na przeziębienie dla kobiet w ciąży

8 sposobów na przeziębienie dla kobiet w ciąży

Ciąża to okres wyjątkowy. W tym czasie powinnyśmy troszczyć się nie tylko o siebie ale i o rozwijającego się w naszym łonie maluszka. Zapewne już wiesz, że zażywanie jakichkolwiek leków w tym okresie, a już tym bardziej podczas pierwszego trymestru bez porozumienia z lekarzem jest surowo zabronione. Co więc robić jeśli w ciąży dopadnie nas przeziębienie? Jak się ratować?

Do lekarza

Oczywiście w sytuacji gdy pojawi się gorączka czy inne bardzo nasilone objawy sugerujące, że nie jest to zwykłe przeziębienie tylko np. grypa, angina czy zapalenie oskrzeli. Należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli w rejestracji powiesz, że źle się czujesz i spodziewasz się dziecka z całą pewnością zostaniesz szybko przyjęta. Istnieją antybiotyki i leki, które mogą być zapisane ciężarnej i nie powodują szkód u dziecka. Musi jednak o ich stosowaniu zadecydować lekarz.

Zwykłe przeziębienie

Jeśli natomiast dopadnie cię zwykłe przeziębienie możesz próbować ratować się samodzielnie, tzw. domowymi sposobami. Większość z nich jest łagodna i z pewnością przyniesie ci ulgę. 1. Kładziemy się do łóżka – być może to zwykłe przeziębienie z czasem przemieniłoby się w coś poważniejszego dlatego koniecznie połóż się do łóżka, odpoczywaj i pozwól bliskim zaopiekować się sobą. Teraz jest ci to bardzo potrzebne. A dodatkowo szybciej wyzdrowiejesz. 2. Gorący rosołek – poproś mamę, teściową lub partnera o ugotowanie rosołu spożywanie ciepłej zupy pomoże ci szybciej stanąć na nogi. 3. Udrożnienie nosa – aby poradzić sobie z zatkanym nosem możesz robić inhalacje, płukać nozdrza roztworem soli fizjologicznej lub oczyszczać jednocześnie zatoki stosując roztwór wody morskiej. 4. Kaszel – pomoże ci napar z lukrecji lub inhalacja przygotowana z rumianku. 5. Bolące gardło - samodzielnie przygotowany syrop z cebuli. 6. Podwyższona temperatura - wywar z kwiatu lipy – ma działanie obniżające temperaturę oraz napotne. Pomocna może się również okazać chłodna kąpiel. 7. Homeopatia – wielu producentów podkreśla szczególną dbałość o bezpieczeństwo tych preparatów dla kobiet w ciąży. Jeśli jednak zdecydujesz się na ich zastosowanie koniecznie najpierw skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutom. 8. Gorąca herbata – dodaj do niej miód, kawałek korzenia imbiru i cytrynę. Taka mieszanka rozgrzeje cię i pomoże na ból gardła. Marta  
Udostępnij artykuł
Następny artykuł