Co powinien zawierać list motywacyjny?
Udostępnij Google News
Kariera

Co powinien zawierać list motywacyjny?

List motywacyjny to dokument poświadczający Twoje atuty. To krótki opis motywacji, jaką kieruje się kandydat do podjęcia pracy na określonym stanowisku. List motywacyjny to autoreklama, mająca na celu przekonać pracodawcę do przyjęcia właśnie Ciebie.

Jaki powinien być dobry list motywacyjny?

Dopasowany do stanowiska – nie wysyłaj sztampowych listów, przekonaj pracodawcę, że to właśnie Ty najlepiej nadajesz się na określone stanowisko pracy. Wykaż w nim swoje atuty, napisz o doświadczeniu i umiejętnościach stosownych do ewentualnie pełnionych obowiązków.

Prawdziwy - w liście ukaż swoje autentyczne zalety, nie udawaj bowiem prawda i tak wyjdzie na jaw przy okazji pierwszej rozmowy.

Spójny z CV – treść listu powinna nawiązywać do informacji zawartych w CV, list to jego swoiste rozwinięcie.

Teraz warto również określić podstawową treść, jaka powinna znaleźć się w dobrym liście motywacyjnym:

Dane osobowe – koniecznie muszą być zgodne z tymi, jakie znajdują się w CV. Przed wysłaniem aplikacji sprawdź to.

Referencje – te możesz umieścić na końcu listu dla poświadczenia swoich kompetencji.

Silne argumenty – przekonaj przyszłego pracodawcę, że to właśnie Ty najlepiej nadajesz się do pracy na określonym stanowisku. Pokaż swoje mocne strony, znajdź te, które będą najbardziej przydatne do proponowanej oferty pracy.

Motywacja – okaż zainteresowanie firma, do której aplikujesz. Napisz kilka słów, które będą świadczyć o tym, że zapoznałeś się z profilem jej działalności. Dzięki temu pokażesz swoje zaangażowanie.

Na koniec kilka wskazówek o tym, czego nie warto zamieszczać w liście motywacyjnym:

Niepotrzebne informacje – nic tak bardzo nie denerwuje rekrutera jak czytanie zbędnych treści. Pamiętaj, by list był jasny, czytelny i w miarę krótki. Opisz konkretnie swoje zalety.

Błędy - ortograficzne, gramatyczne, stylistyczne czy jakiekolwiek literówki często dyskwalifikują kandydata. Pokaż, że naprawdę przyłożyłeś się do napisania tego listu. Sprawdź pisownię, dzięki temu od samego początku wyrabiać będziesz swój pozytywny wizerunek w firmie.

Nie pisz tylko o zaletach – musisz je również udowodnić. Określ więc krótko swoje wykształcenie i potwierdzone doświadczenie.

Natalia

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie