5 sposobów na efektywną naukę
Udostępnij Google News
Psychologia

5 sposobów na efektywną naukę

Uczenie się to umiejętność którą wszyscy nabywamy wraz z narodzinami. Jako ludzie jesteśmy wręcz predestynowani do nauki, do zwiększania swojego potencjału, inteligencji, szukania rozwiązań nowych problemów i nabierania doświadczenia przez praktykę oraz właściwe wykorzystanie swoich zmysłów. Niestety, samo uczenie się nie równa się efektywnej nauce, która jest przede wszystkim szybka i skuteczna. Rozkojarzeni, znudzeni i zmęczeni natłokiem informacji nie przyswoimy absolutnie niczego – wszystko wyparuje nam z głowy zanim się obejrzymy. Są jednak na efektywną naukę pewne sposoby. Dzisiaj je przedstawimy!

1. Konsolidacja pamięci we śnie

Nasza pamięć działa prawie, jak pamięć komputera. Procesem konsolidacji nazywamy samo zapisywanie pamięci na „twardym dysku” czyli w naszym mózgu. Zwykło się tak nazywać proces przechodzenia informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Samo powtarzanie nie oznacza jeszcze, że jakaś informacja została zapisana. Oznacza to, że dynamicznie mamy do niej dostęp w pamięci długotrwałej, ale w każdej chwili może ona ulec „skasowaniu”. Konsolidacja pomaga więc w zapisywaniu informacji prawie „na stałe”. Jedną z głównych funkcji snu jest właśnie konsolidowanie pamięci. Warto dzielić materiał na kilka części i uczyć się przez parę kolejnych dni, lub robić sobie w ciągu dnia krótkie drzemki. Bardzo ważne jest również powtórzenie materiału tuż przed snem.

2. Nauka wraz z grywalizacją

Grywalizacja jest jednym z czynników, który maksymalnie zwiększa nasze możliwości zapamiętywania. W ten sposób działa na przykład całkowicie darmowy portal DuoLingo za pomocą, którego możemy uczyć się języków obcych. Sama grywalizacja wprowadza do nauki mechanikę znaną z gier komputerowych. Ludzie stają się bardziej zaangażowani w zdobywaniu nowych umiejętności, poziomów, osiągnieć czy podejmowaniu wyzwań. Tracąc życia staramy się działać lepiej i efektowniej – jak w grach komputerowych.

Grywalizację możemy również wprowadzić do nauki „offline”. Przygotujmy tablicę korkową ładnie ją ozdabiając. Ucząc się nowych rzeczy nagradzajmy się specjalnymi zapisami na tablicy. Uprzednio zdefiniujmy również zakres nagród, które sami sobie sprawimy po pokonaniu kolejnego etapu nauki.

3. Zrozumienie jest lepsze niż „wkuwanie” na pamięć

Ucząc się próbuj analizować. Nigdy nie próbuj uczyć się tylko na pamięć, żeby jak najlepiej wyrecytować kawałek zapamiętanego tekstu. Rób notatki, podkreślaj, myśl i inspiruj się tym, co czytasz. Im dłużej analizujemy dany problem, tym lepiej zaczynamy go rozumieć i lepiej go pamiętamy. Jeśli nauczysz się czegoś ze zrozumieniem, łatwiej będzie to odtworzyć w dowolnych słowach, zawsze i wszędzie.

Pomocne w nauce może się okazać zreferowanie komuś własnymi słowami tego, czego się nauczyliśmy. Bez zaglądania do notatek.

4. Fiszki w całym domu

Efektywnie uczymy się również ciągle rozmyślając o danym problemie, ciągle się na niego natykając. Tak właśnie działają fiszki przyklejane właściwie w całym domu. Na kartce zapisujemy określone hasło, a po drugiej stronie rozwiązanie czy definicję. Karteczki przyklejamy na drzwiczki szafek, do których często zaglądamy, na lustra w przedpokoju czy łazience, na lodówkę itd.. Za każdym razem, gdy widzimy fiszkę, próbujemy w myślach odpowiedzieć na dane hasło. Jeśli nadal nie pamiętamy – sprawdźmy co kryje ona po drugiej stronie.

5. Mapy myśli i konspekty

Pomocne okazać się mogą również popularne już dziś mapy myśli. Na białej kartce papieru należy zapisać hasło, a następnie również hasłowo rozszerzać swoje zapiski kolejno zapełniając kartkę. Takie ćwiczenie świetnie systematyzuje wiedzę, w sposób w jaki najlepiej sami ją przetworzymy.

Dobrze jest również stworzyć krótki konspekt pracy, przeczytanych rozdziałów czy nabytych informacji. Pozwoli to sprawdzić, jak wiele poszczególnych informacji zapamiętaliśmy.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie