Homeopatia - prawdy i mity

Homeopatia - prawdy i mity

Homeopatia jest jedną z gałęzi niekonwencjonalnej, niezatwierdzanej przez lekarzy i badaczy, medycyny. Jej skuteczność jest mocno dyskusyjna, jednak znajduje zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Obie grupy zaciekle walczą argumentując swoje stanowiska coraz nowszymi odkryciami lub doświadczeniami oraz opisem dokładnych przypadków.

Na czym polega homeopatia?

Leki homeopatyczne to substancje mocno rozcieńczane, które mają leczyć bardzo różne choroby w zależności od rodzajów symptomów. Myślenie homeopatów jest proste: jeśli jakaś substancja wywołuje wysoką gorączkę, a my właśnie chcemy wyleczyć wysoką gorączkę, to wystarczy spożyć tą substancję mocno rozcieńczaną wodą. Używa się więc tutaj substancji w założeniu, że wywołując dane symptomy chorobowe (lub samą chorobę), będzie również leczyć podobne symptomy innych chorób.

Prawdy na temat homeopatii

Prawda: Leki homeopatyczne rozcieńczane są bardzo wiele razy. Po każdym rozcieńczeniu energicznie potrząsane, co przez homeopatów nazywane jest succussion i ma zwiększyć możliwości działania danej substancji. Niestety, czasami rozcieńczanie trwa dotąd, aż w „leku” nie pozostaje już nic z oryginalnie rozcieńczanej substancji. „Lek” pozostaje jedynie wodą. Prawda: Homeopatia może naprawdę leczyć w oparciu o mechanizmy efektu placebo. Zostało to udokumentowane, zaś sam efekt placebo znany jest w medycynie od dawna. Placebo wyraźnie poprawia stan zdrowia u wielu pacjentów. Może również poprawić sam nastrój i nastawianie do choroby oraz leczenia zwiększając optymizm pacjenta, co pozwala mu na szybsze zdrowienie. Prawda: Homeopatia ma długą historię. Pierwsze wzmianki o leczeniu rozcieńczonymi i nierozcieńczonymi substancjami, które wywołują objawy podobne z objawami chorobowymi, pochodzą już z okresu starożytności.

Mity wokół homeopatii

Mit: Substancje homeopatyczne leczą rożnego rodzaju choroby i mogą być stosowane, jako alternatywna i wyłączna terapia. Przeprowadzono szereg badań klinicznych, które wykluczyły ich jakiekolwiek działanie na człowieka. W większości leki są tak rozcieńczone, że zawierają już tylko samą substancję rozcieńczającą. O wynikach podobnych prób medycznych przeczytać można między innymi w artykule „Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy” autorstwa K. Shang, L. Huwiler-Müntener i innych. Mit: Leki homeopatyczne muszą zostać zatwierdzone, by móc je sprzedawać. Leki homeopatyczne w Polsce nie muszą posiadać potwierdzenia ich skuteczności, aby mogły zostać wprowadzone na rynek. Wszystkie leki konwencjonalne muszą jednak posiadać takie dokumenty! Mit: Homeopatia jest jedną ze specjalizacji lekarskich. Leki homeopatyczne zostały wprowadzone do ustawy o prawie farmaceutycznym, a więc według litery prawa mogą być przepisywane przez lekarzy. Rada Naczelna Izby Lekarskiej uznała jednak praktykowanie homeopatii przez lekarzy jako ogromne niedopatrzenie i błąd w sztuce. Przepisywanie leków homeopatycznych przez medyków traktowane jest jako niegodne profesji medycznej i nieetyczne.
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
świerzb
Świerzb jest bardzo zaraźliwą i niesamowicie uciążliwą chorobą pasożytniczą. W dodatku także i bardzo podstępną, ponieważ w okresie inkubacji nie daje żadnych objawów, a zaraża najbardziej. Taki stan rzeczy może trwać nawet do 3 tygodni.
Liki24 – serwis dostawy leków w konkurencyjnych cenach
Kupując leki w aptekach w mieście, prawdopodobnie natrafialiście Państwo na brak towaru na półkach lub różnicę w cenie tego samego leku w różnych aptekach. Na przykład, w dwóch sąsiednich aptekach cena może się znacznie różnić. Aby rozwiązać te problemy powstała platforma Liki24, której celem jest dostarczenie zamówienia w najlepszej cenie, aby klient nie stał w kolejce i nie szukał leków z listy w różnych aptekach. Liki24 to polski healthcare startup, a na Ukrainie to firma odnosząca sukcesy oraz zajmująca czołową pozycję w swoim segmencie. Marketplace zajmuje się wyszukiwaniem i dostawą leków na receptę i bez recepty w cenach niższych od cen aptecznych. Oprócz leków Liki24 dostarcza również suplementy diety, witaminy i kosmetyki. Platforma znacznie upraszcza zakup leków, uwalniając klientów od nadpłat i niepotrzebnej straty czasu na poszukiwania. Bez wychodzenia z domu możecie Państwo kupić potrzebne leki z rabatem do 30% i dostać je w ciągu kilku godzin “pod same drzwi”.
Przepis na domowy syrop na przeziębienie
Jak poradzić sobie z przeziębieniem? Spróbuj najpierw zwalczyć je za pomocą domowych sposobów. Poniżej znajdziesz przepis na domowy syrop. Głównymi składnikami leku są: imbir, miód, cytryna i melisa.