Na czym polega homeopatia?
Leki homeopatyczne to substancje mocno rozcieńczane, które mają leczyć bardzo różne choroby w zależności od rodzajów symptomów. Myślenie homeopatów jest proste: jeśli jakaś substancja wywołuje wysoką gorączkę, a my właśnie chcemy wyleczyć wysoką gorączkę, to wystarczy spożyć tą substancję mocno rozcieńczaną wodą. Używa się więc tutaj substancji w założeniu, że wywołując dane symptomy chorobowe (lub samą chorobę), będzie również leczyć podobne symptomy innych chorób.
Prawdy na temat homeopatii
Prawda: Leki homeopatyczne rozcieńczane są bardzo wiele razy.
Po każdym rozcieńczeniu energicznie potrząsane, co przez homeopatów nazywane jest succussion i ma zwiększyć możliwości działania danej substancji. Niestety, czasami rozcieńczanie trwa dotąd, aż w „leku” nie pozostaje już nic z oryginalnie rozcieńczanej substancji. „Lek” pozostaje jedynie wodą.
Prawda: Homeopatia może naprawdę leczyć w oparciu o mechanizmy efektu placebo.
Zostało to udokumentowane, zaś sam efekt placebo znany jest w medycynie od dawna. Placebo wyraźnie poprawia stan zdrowia u wielu pacjentów. Może również poprawić sam nastrój i nastawianie do choroby oraz leczenia zwiększając optymizm pacjenta, co pozwala mu na szybsze zdrowienie.
Prawda: Homeopatia ma długą historię.
Pierwsze wzmianki o leczeniu rozcieńczonymi i nierozcieńczonymi substancjami, które wywołują objawy podobne z objawami chorobowymi, pochodzą już z okresu starożytności.
Mity wokół homeopatii
Mit: Substancje homeopatyczne leczą rożnego rodzaju choroby i mogą być stosowane, jako alternatywna i wyłączna terapia.
Przeprowadzono szereg badań klinicznych, które wykluczyły ich jakiekolwiek działanie na człowieka. W większości leki są tak rozcieńczone, że zawierają już tylko samą substancję rozcieńczającą. O wynikach podobnych prób medycznych przeczytać można między innymi w artykule „Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy” autorstwa K. Shang, L. Huwiler-Müntener i innych.
Mit: Leki homeopatyczne muszą zostać zatwierdzone, by móc je sprzedawać.
Leki homeopatyczne w Polsce nie muszą posiadać potwierdzenia ich skuteczności, aby mogły zostać wprowadzone na rynek. Wszystkie leki konwencjonalne muszą jednak posiadać takie dokumenty!
Mit: Homeopatia jest jedną ze specjalizacji lekarskich.
Leki homeopatyczne zostały wprowadzone do ustawy o prawie farmaceutycznym, a więc według litery prawa mogą być przepisywane przez lekarzy. Rada Naczelna Izby Lekarskiej uznała jednak praktykowanie homeopatii przez lekarzy jako ogromne niedopatrzenie i błąd w sztuce.
Przepisywanie leków homeopatycznych przez medyków traktowane jest jako niegodne profesji medycznej i nieetyczne.