Jak przekonać mężczyznę do pomocy w domu – 5 kroków

Jak przekonać mężczyznę do pomocy w domu – 5 kroków

Przekonanie mężczyzny do pomocy w domu może być niezwykle trudnym zadaniem. Nie wynika to (zazwyczaj!) z lenistwa i braku chęci do takich czynności, ale przede wszystkim z niewiedzy i braku wyczucia tego, co należałoby zrobić i w jaki sposób. Często rzeczy, które Ty zauważasz nie są zauważane przez Twojego mężczyznę. Wiele z nich nawet mu nie przeszkadza. Wiele z nas zna ten moment, kiedy po posprzątaniu biurka, gabinetu, pokoju swojego mężczyzny słyszymy ciężkie wzdychanie i komentarz: „teraz nic nie mogę tu znaleźć”. Zorganizowani i dbający o porządek mężczyźni to naprawdę rzadkość.
Reklama

Jak przekonać jednego z nich do pomocy w domu?

1. Poproś o pomoc Przed ustaleniem wszelkich szczegółów poproś o jego pomoc. Powiedz, że nie możesz wszystkiego robić sama i nawet jeśli tego nie zauważa, niektóre rzeczy muszą zostać wykonane. Na pewno przyzna Ci rację i zechce pomóc, jeśli tylko wskażesz mu, jak to zrobić. 2. Zdefiniuj plan sprzątania i działania Rozpisz plan tak, żeby dokładnie było widać kto i jaką pracę ma wykonywać danego dnia. Na przykład: poniedziałki, wtorki, środy – to Ty zmywasz naczynia, odkurzasz raz na jeden z tych trzech dni, wynosisz śmieci, karmisz zwierzaki i robisz małe codzienne zakupy. Przez resztę tygodnia ma być to jego zadanie. Dzięki temu dokładnie będzie wiedział, co od niego wymagasz i w jakim zakresie.
Reklama
3. Ustalcie jeden dzień na wspólne sprzątanie Ustal z nim jeden dzień, w którym oboje będziecie przywracać dom do porządku, wtedy także postaraj się dać mu dokładną instrukcję co ma zrobić np. należy zrobić pranie, poskładać ubrania, odkurzyć mieszkanie, posprzątać kuchnię i łazienkę. Możecie również ustalić, że jakąś czynność będziesz wykonywać tylko Ty, a następną on, przykładowo: Ty lepiej prasujesz ubrania i będziesz to robić dla siebie i dla niego, on za to może robić porządki w piwnicy czy ogrodzie. 4. Pochwal go za wykonane czynności Postępuj z nim jak z przysłowiowym „psem Pawłowa”. Każdą dobre wykonaną czynność należy nagrodzić, dzięki temu zobaczy, że naprawdę robi coś pożytecznego, to nie jest Twoje „widzimisię” a jego praca ma realny skutek.
Reklama
Powiedz, że zrobił coś dobrze i podziękuj za pomoc w domu. 5. Bądź cierpliwa i nie dawaj za wygraną Zmiana przyzwyczajeń i domowej rutyny może być dla niego niezwykle trudna. Nie jest łatwe szybkie przestawienie się z jego na drugi model. Daj mu czas. Na początku wyznaczaj prostsze, a później trudniejsze zadania. Pokaż mu także jak wykonać każdą z czynności: są mężczyźni, którzy nie wiedzą jak prać ręcznie, czyścić umywalkę, kuchnię albo dobrze segregować ubrania czy inne rzeczy. Wyjaśnij mu to, zamiast oskarżać go o lenistwo i niewiedzę. To z pewnością zaprocentuje!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama