W jakich sytuacjach dieta odchudzająca może być szkodliwa?

W jakich sytuacjach dieta odchudzająca może być szkodliwa?

Współczesne diety odchudzające czasami są dietami niezwykle niezbilansowanymi, które mogą jedynie zaszkodzić naszemu organizmowi i zdrowiu. Bardzo ważny jest tutaj własny pomyślunek i wybór diety w oparciu o konsultacje z dietetykiem. Stosowanie diety nieodpowiedniej, która nie będzie dopasowana do naszego stylu życia, zdrowia i formy może niestety być bardzo niebezpieczne.

Dieta tworząca efekt jo-jo

Diety odpowiedzialne za późniejsze powstawanie efektu jo-jo to zazwyczaj diety krótkotrwałe. Takie, które mają dawać widoczny efekt w ciągu dwóch czy czterech tygodni. Kobiety kuszone są „super” efektami, zrzuceniem zbędnych kilogramów w oka mgnieniu. Niestety, te kilogramy powrócą i to ze zdwojoną siłą, w sposób niezwykle niekontrolowany. Efekt jo-jo jest efektem wizualnie niepożądanym, nadaje sylwetce nienaturalnego i niemiłego wyglądu. Pojawia się zawsze w przypadku diet „błyskawicznych”, kiedy nagle powracamy do stałych nawyków żywieniowych bez wprowadzenia żadnych treningów i zmiany trybu życia.

Długotrwała dieta niskokaloryczna

Diety dłuższe ale opierające się jedynie na redukcji zbędnych kalorii, również nie będą dawały dobrych skutków końcowych. Wyczerpują i męczą organizm. Układane prędko, bez rozróżnienia na poszczególne składniki odżywcze, zawsze będą dietami niepełnymi. Bardzo łatwo również o jakikolwiek błąd dietetyczny: możemy na przykład dostarczać naszemu organizmowi zbyt mało tłuszczy, białek czy węglowodanów. Wszystko to na „dłuższą metę” jest dla organizmu zabójcze.

Bez wysiłku fizycznego i zmiany trybu życia

Szkodliwe są również diety, które mają doprowadzić do schudnięcia, a przy tym osoba je wykorzystująca nie zmienia całego trybu swojego życia. Bezwzględnie każdej diecie towarzyszyć muszą dobrane i odpowiednie ćwiczenia fizyczne, które nie będą nadwyrężać kości i stawów przy danej nadwadze. Zmiana trybu życia z siedzącego na bardziej aktywny czy robienie przerw w pracy przy komputerze to podstawy prawidłowo prowadzonej diety odchudzającej.

Diety tasiemcowe oraz z tabletkami odchudzającymi

Najbardziej niebezpiecznymi są diety, na których zarabiają większe firmy bądź osoby prywatne sprzedając substancje niekiedy nawet zakazane. Najgorszymi z nich jest tak zwana dieta tasiemcowa oraz diety wspomagane tabletkami odchudzającymi, w szczególności „spalaczami tłuszczu”. Znanych jest przynajmniej kilkadziesiąt wypadków śmiertelnych spowodowanych zażywaniem podobnych suplementów, również w Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega między innymi przed produktami „DNP Fat Burner” oraz „Fat Burner” – zawierają one niezwykle szkodliwy dla życia i zdrowia dinitrofenol.

Szkodliwe skutki niektórych diet na organizm człowieka:

  • Źle prowadzona dieta białkowa może prowadzić do hiperkalcynurii, czyli zwiększonego wydalania wapnia z moczem. Prowadzi to do osłabienia kości, a nawet do osteoporozy.
  • Długotrwałe diety białkowe mogą prowadzić również do kwasicy, która w ekstremalnych przypadkach może być przyczyną śpiączki.
  • Diety niskowęglowodanowe mogą doprowadzić do chorób takich, jak: miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy nowotwór jelita grubego. Spowodowane to jest niedoborem błonnika pokarmowego.
  • Szczególnie uważne przy wyborze diety powinny być osoby z problemami układu krążenia oraz chorujące na cukrzycę.
Udostępnij artykuł