6 rad na to jak być lepszą córką
Udostępnij Google News
Psychologia

6 rad na to jak być lepszą córką

Bycie dobrą córką dla swoich rodziców, a przede wszystkim dla swojej matki może być wyzwaniem szczególnie podczas okresu dojrzewania. Jeszcze gorzej rzecz ma się, jeśli córka przechodzi przez okres dojrzewania, a matka przekwitania. Bardzo trudno wtedy odnaleźć wspólny język i wyzbyć się pokoleniowych różnic.

Oto kilka uniwersalnych rad na to jak być dobrą nastoletnią córką. Mogą one być pomocne także w okresie wczesnej dorosłości.

1. Kultura osobista

Postaraj się być miła dla otoczenia. Postaraj się również nie przeklinać – to nie przystoi kobiecie. Niech serdeczność nie przeszkodzi Ci jednak w byciu asertywną. Twoje zdanie liczy się przede wszystkim.

2. Nauka

Zarówno na studiach, jak i we wcześniejszych latach nauki robisz to przede wszystkim dla siebie. Pokutuje jednak przekonanie, że uczymy się dla rodziców. Może jednak jest w tym ziarenko prawdy… Dobre wyniki w szkole czy na studiach to jeden z największych prezentów jaki można dać swoim rodzicom – będą z Ciebie okropnie dumni! Postaraj się w ramach swoich możliwości.

3. Staraj się pomagać

Zapytaj rodziców, czy nie ma w domu czegoś w czym mogłabyś pomóc. Nawet jeśli nie dostaniesz żadnej „pracy”, to i tak zyskasz u nich duży plus – zainteresowanie domem i chęć pomocy.

4. Wyrażaj swoje uczucia

Chociaż nie jesteś już dzieckiem, to nadal staraj się wyrażać swoje uczucia. Nie bój się przytulać czy mówić dobrych rzeczy prosto z serca. To także działa w każdym wieku, miłe słowa od kogoś bliskiego mogą rozkruszyć nawet najbardziej zatwardziałe serce i od nowa połączyć zwaśnionych krewnych.

5. Nie kieruj się emocjami

Kiedy kłócisz się o coś z rodzicami – nie kieruj się emocjami. To normalne, że czujesz więcej i trudniej jest Ci opanować emocje, ale postaraj się to zrobić. W przypływie gniewu czy smutku możesz powiedzieć rzeczy, których później będziesz żałować. Najlepiej spróbować odłożyć emocje na bok i wysłuchać rad rodziców – wtedy możesz powiedzieć, że przedstawisz swoje stanowisko po krótkim przemyśleniu. Wyzbyta już wszelkich złych emocji możesz powiedzieć rodzicom czego oczekujesz w jakimś sporze – w ten sposób na pewno Cię posłuchają i przychylniej spojrzą na Twoje pomysły.

6. Spędzaj czas z rodzicami

To prawda, że masz więcej czasu dla siebie i wolisz spędzać go ze swoimi przyjaciółmi, chłopakiem czy koleżankami. Postaraj się jednak przynajmniej raz w tygodniu spędzić popołudnie z mamą. Może pójdziecie razem na zakupy, albo na spacer? Możecie znaleźć wspólną pasję, która wam w tym pomoże. Spędzanie czasu z bliskimi to rada uniwersalna, może pomóc pogłębić związek córki z matką w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno!

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie