Jak opiekować się człowiekiem z problemem otyłości ?

Jak opiekować się człowiekiem z problemem otyłości ?

Otyłość to choroba cywilizacyjna, z którą zmierza się coraz więcej bliskich nam osób. Spowodowana jest zbyt dużym rozwojem tkanki tłuszczowej, której poziom nie jest prawidłowy dla danego wieku, wzrostu czy płci. Problem z otyłością powstaje w wyniku współdziałania trzech czynników: genetycznego, fizjologicznego i nieodpowiedniego prowadzenia stylu życia.
Reklama

Czynnik psychologiczny, czyli jak wspierać chorego

Kolejnym czynnikiem, który pojawia się w trakcie choroby jest czynnik psychologiczny, a więc swego rodzaju uzależnienie od jedzenia. Wpływa to negatywnie na uczucia i emocje osoby otyłej: sprawia, że nie chce ona przebywać wśród innych i angażować się w życie społeczne. Powinniśmy jak najbardziej ułatwić jej zdobywanie nowych kontaktów, nie obrażać, utrudniać rozmowy, krzyczeć, komentować negatywnie jej tuszę, wytykać i angażować w wiarę w to, że choroba wynika jedynie z braku sportu oraz lenistwa i obżarstwa.

Wizyta u dietetyka i trenera

Jeśli zauważasz, że Twój bliski ma problem z otyłością lub jedynie z nadwagą, która może przejść jednak w otyłość, jak najszybciej postaraj się przekonać go do wizyty u lekarza. Przede wszystkim powinniście odwiedzić dietetyka, który pomoże ułożyć zbilansowaną dietę i plan dnia: kiedy należy jeść posiłki.
Reklama
Opowie on też choremu i pouczy go, jak powinien jeść i co może się stać jeśli nie zastosuje się do jego rad. Da choremu motywację i siłę do działania.

Przygotowuj zdrowe, dobre jedzenie pełne warzyw i owoców

Jeśli chory z otyłością mieszka w Twoim domu postaraj się zaopatrywać lodówkę jedynie w zdrowe przekąski i jedzenie. Staraj się gotować w taki sposób, aby było tak jak najmniej tuczące. Jednocześnie postaraj się odwodzić chorego od jedzenia szybkich dań na mieście (jak pizza) i typowych fast-foodów.

Znajdź porównanie i grupę wsparcia

Możesz pomóc swojemu przyjacielowi lub członkowi rodziny w znalezieniu odpowiedniej grupy wsparcia, zarówno w świecie rzeczywistym, jak i on-line. Kiedy będzie miał możliwość zobaczenia postępów innych osób, porównania siebie z nimi, rozmowy, wyrażenia swoich racji oraz problemów – tym lepiej przebiegnie jego „terapia”.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama