Nauka samodzielności - potrafię się sam ubrać
Obserwowanie postępów naszego smyka napawa nas radością, niekiedy mamy martwią się również, że przestaną być tak potrzebne swoim dzieciom. Pamiętajmy jednak, że to naturalna kolej rzeczy i że dziecko musi nauczyć się radzić sobie z kolejnymi rzeczami samodzielnie. W pewnym momencie zaczynacie podejmować próby ubierania przez niego ubrań, bez pomocy mamy. Oczywiście w pierwszej kolejności tych „łatwiejszych w obsłudze”, a z czasem kolejnych coraz trudniejszych.
Reklama
Samodzielnie ubieranie może również stanowić zalążek dla konfliktu. Wyobraź sobie, że strasznie się spieszysz chcesz więc pomóc swojej pociesze w założeniu na siebie wszelkich niezbędnych części garderoby a w odpowiedzi słyszysz jedynie ciągle : "ja sam".
Już na poziomie przedszkolnym dziecko powinno potrafić jeść samodzielnie, ubierać się i dbać o higienę. Oczywiście czynności te mogą, a niekiedy nawet muszą odbywać się pod kontrolą rodzicielską jednak dziecko powinno potrafić wszystkie elementy wykonać w pełni samodzielnie.
Postaraj się wytłumaczyć dlaczego. Powiedz, że pada deszczyk i zmokną skarpetki i że będzie mu zimno w nóżki, albo że sandałki lubią tylko słonko. Dziecko powinno dać się przekonać. Staraj się wybierać ubrania, które twoje dziecko będzie w stanie samodzielnie obsłużyć, szczególnie do przedszkola. Świetnie sprawdzą się spodnie na gumce, kapcie zwyczajnie wciągane lub na rzepy, podobnie buty. Jeśli bluza to dostosuj ją do możliwości pociechy – wkładana przez głowę czy na zamek.
Następnie przejdź do kibicowania mu w czasie samodzielnych prób.
Poczucie własnej wartości
W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak dobra organizacja i wstawanie nieco wcześniej. Chęć twojego dziecka do korzystania z nowo nabytych umiejętności jest całkowicie normalna. Maluch jest dumny, że potrafi zrobić coś tak jak mama czy tata i poradzić sobie sam. Czuje się przez to znacznie doroślejszy i ważniejszy więc warto mu na to pozwolić i nie ograniczać w tej akcji samodoskonalenia. Dziecko, które uczy się kolejnych czynności buduje poczucie własnej wartości. Niepotrzebne uwagi ze strony mamy, poganianie czy nerwowość w spojrzeniach sprawiają, że dziecko zastanawia się nad tym czy podoła i częściej w to wątpi. Każda nowa umiejętność na tym etapie rozwoju jest dla niego na wagę złota.Reklama
Dobra organizacja
Ubrania na następny dzień do przedszkola możecie przygotować wspólnie poprzedniego wieczorem. Dobrze jest pozwolić dziecku uczestniczyć w podejmowaniu decyzji apropo własnego stroju, gdyż czuje się wtedy ważne. Pamiętaj jednak aby nie pozostawiać w jego rękach zbyt dużego wyboru, gdyż może poczuć się przytłoczone i zagubione. Pokaż np. dwie bluzeczki i zapytaj którą chce ubrać. Dzieci często lubią wykazywać się inicjatywą w kwestii doboru obuwia, problem jednak w tym, że nie zwracają uwagi na porę roku i panującą za oknem pogodę. Jeśli w czasie jesiennej słoty maluch zakomunikuje że dziś ubiera sandałki nie odpowiadaj zwykłego nie.Reklama
Chwalimy
Pochwały są dla dzieci bardzo budujące, dlatego powinniśmy zauważać wszystko co się udało, nawet jeśli mogło zostać wykonane dokładniej lub jest niedokończone. Niech dziecko wie, że doceniasz jego wysiłki.Uczymy najlepszych rozwiązań
Gdy uczycie się nowej rzeczy możesz pokazać dziecku jak wykonać to najlepiej, najsprawniej i najłatwiej. Początkowo możesz rozpoczynać jakąś czynność np. zapięcie guzików w sweterku czy zamka w bluzie i pozwalać dziecku na dokończenie.Reklama
Najważniejsze elementy samodzielnego ubierania się
- Naukę warto rozpocząć od najprostszych czynności związanych z ubraniami – zaproponuj dziecku aby samo zdjęło ubranie przed kąpielą, założyło majteczki czy czapeczkę z daszkiem. Gdy opanujecie pierwsze umiejętności przejdziecie do kolejnych nieco trudniejszych.
- Już roczne dziecko może rozpocząć naukę samodzielnego ubierania się i rozbierania. Znajdź na to dobry czas abyście oboje byli w dobrych humorach.
- Czasami same chęci malucha są niewystarczające – staraj się więc dbać aby ubranka twojego dziecka były dobrze wykonane i umożliwiały mu naukę.
- Niech dziecko ćwiczy swoje umiejętności w każdej możliwej chwili, niech prezentuje bliskim to czego się nauczył. Jeśli np. nauczy się samodzielnie zapinać zamek w bluzie niech chwali się tym wszystkim dookoła i pokazuje co udało mu się zrobić. Oklaski od rodziców i dziadków będą dla niego dodatkową nagrodą i motywacją do dalszej pracy.
- Podawaj dziecku ubranka w takiej kolejności w jakiej powinno je na siebie założyć – szczególnie na początku.
- Jeśli dziecko nauczyło się wkładać bluzeczkę przez głowę jednak nie umie jeszcze precyzyjnie rozpoznać gdzie jest przód a gdzie tył warto aby znajdowały się na nich aplikacje, które jednoznacznie pokażą mu co powinno znajdować się na brzuszku.
- Najważniejszy jest efekt – nie ważne że spodnie założone są tył na przód czy majtki na lewą stronę – dziecku udało się przeprowadzić cały proces samodzielnie – pochwal je i powiedz że pomożesz mu poprawić, bo nawet mamie czasem ciężko ubrać wszystko tak jak powinno być.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl