6 pomysłów na prezent na dzień babci

6 pomysłów na prezent na dzień babci

Dzień babci jest stosunkowo nowym świętym w polskim kalendarzu. Za jego początek uznaje się rok 1964, kiedy w czasopiśmie „Kobieta i Życie” wymyślono sposób na uhonorowanie zapracowanych babć przyznając im właśnie jeden wyjątkowy dzień w roku. Później tradycja ta rozpowszechniła się, a swojego święta doczekał się również każdy dziadek. W Polsce dzień babci obchodzony jest 21 stycznia. Co babci można w tym dniu sprawić, będąc małym i dużym? Sprawdźmy!

1. Własnoręcznie przygotowane torebeczki zapachowe

Nie od dziś wiadomo, że to, co tworzone własnoręcznie, jakoś bardziej otrzymuje się od serca. Ma w sobie więcej magii, uczuć, czyjejś pracy, a więc i zaangażowania oraz miłości. Do zrobienia zarówno przez dzieci, jak i osoby już dorosłe. Należy przygotować celofan (kwiaciarską folię) lub woreczki płócienne np. szyte z lnu. Do tego ozdobny sznureczek czy kokardka. Do środka woreczka wkładamy wszelkie miłe zapachy, które napotykamy w domu czy na dworze: suszone krążki cytryn i pomarańczowy, stylizowane skórki pomarańczowe, cynamon w korze, goździki czy suszony kwiat lawendy. Całość opasać wstążeczką. Piękne, proste i pomysłowe!

2. Własnoręcznie zdobiona szkatułka na drobiazgi

Ponownie pomysł na prezent „od serca”, wykonywany własnoręcznie. Prostą, drewnianą szkatułkę kupić można już od 2 zł w sklepach typu „wszystko po 4 zł i nie tylko”. Następnie ozdabiamy ją wedle upodobań: farbkami, flamastrami, guziczkami, kolorowym papierem, materiałem czy wedle sztuki decoupage kolorowymi serwetkami w różne wzory. Do tego szkatułkę pomalować można pasującym werniksem, który np. doda ciekawych pęknięć czy stworzy efekt postarzanego drewna. Raz jeszcze jest to prezent do wykonania zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

3. Smakowitości specjalnie dla babci

Własnoręcznie upieczone babeczki, ciasteczka czy inne przekąski np. zapiekane banany w czekoladzie. Razem z babcią, która zaparzy pewnie najlepszą herbatę na świecie, spędzić można cały wieczór darując jej dodatkowo swoje towarzystwo i ucho, które wysłucha wszystkich babcinych opowieści. W wersji dla dzieci, w przygotowaniu słodkości pomóc może mama albo inna osoba dorosła.

4. Odlewy rączek – szczególnie dla dzieci

Ciekawym prezentem na lata są własnoręcznie wykonywane zawieszki z odlewami dziecięcych rączek. Oczywiście w przygotowaniu prezentu musi pomagać osoba dorosła. Rozrabiamy gips lub kupujemy glinę plastyczną. Rączkę odbijamy w samym środku masy, a następnie wycinamy z niej koło lub serce. Robimy na górze dziurkę na wstążkę. Czekamy aż zaschnie, a w przypadku gliny wypalamy. Przez dziurkę przekładamy kolorową wstążkę, całość można ozdobić w jeszcze inny sposób, a z tyłu zawieszki pozostawić życzenia pisane ręką dziecka wraz z pamiątkową datą. Pamiątka na długie lata!

5. Osobisty album fotograficzny

Ciekawym prezentem będzie również album fotograficzny. Lecz nie taki zwykły, a ze zdjęciami np. miejscowości, w której babcia się urodziła czy mieszkała. Warto pojechać w takie miejsce, wybrać najpiękniejsze krajobrazy, sfotografować stary dom babci, podwórko, sąsiadów – jeśli jeszcze jacyś będą. Przerobić później zdjęcia na sepie i stworzyć przepięknie w ten sposób ilustrowany album z żywymi wspomnieniami.

6. Komplet z pięknej porcelany

Dorośli, którzy chcą sprawić swojej babci wiele radości w tym specjalnym dniu, pokusić się mogą o zakup np. przepięknego porcelanowego kompletu do kawy czy do obiadu. Z pewnością każda babcia będzie zadowolona z tak wyrafinowanego i ciekawego prezentu.
Udostępnij artykuł