5 błędów jakie popełniamy w czasie poszukiwania pracy

5 błędów jakie popełniamy w czasie poszukiwania pracy

Poszukując pracy wkładamy w to wiele wysiłku i zaangażowania. Zazwyczaj również mocno zależy nam na tym, aby wypaść jak najlepiej i przedstawić siebie w pozytywnym, dobrym świetle. Popełniamy jednak błędy, czasami tak karygodne, że całkowicie przekreślają naszą możliwość uzyskania pracy na wymarzonym stanowisku. Dlaczego? O tym poniżej!
Reklama

1. Błędy ortograficzne i faktograficzne w CV

Dobrze napisane CV to podstawa sukcesu na rynku pracy. Niestety, nadal większość z nas popełnia podczas pisania swojego życiorysu karykaturalne wręcz błędy. Nieodosobnione są przypadki znajdowania w CV błędów ortograficznych, rzucających się w oczy błędów interpunkcyjnych, braku zachowania podstawowego formatowania tekstu i tak dalej. Wszystko to wpływa na ogólny odbiór, pierwsze wrażenie, również naszej osoby. A przy tym z pewnością nie dodaje nam atutów. Wręcz przeciwnie... Jeszcze gorsze jest zaś przemilczenie prawdy, czy po prostu kłamanie na łamach jednostronicowego CV, które przecież musi opisać nasze kwalifikacje w pigułce. Niestety, kłamstwa mają krótkie nogi i bardzo szybciutko dają o sobie znać. Tak zrażony pracodawca na pewno nie da nam drugiej szansy na zrehabilitowanie swojej osoby.
Reklama

2. Aplikowanie na niewłaściwe stanowisko

Nieraz "z braku laku" wysyłamy CV na kilka stanowisk nawet w obrębie tej samej firmy. Jest to błąd ogromny, ponieważ pokazuje nie tylko pewien dyletantyzm jeśli chodzi o świadomość posady, którą chcemy otrzymać ale dodatkowo odkrywa nasze "masowe" starania w znalezieniu pracy. Każdy zaś pracodawca wymaga przynajmniej minimalnej wiedzy o swojej firmie, o tym dlaczego akurat tutaj aplikujemy na stanowisko, dlaczego wybraliśmy taką, a nie inną ścieżkę kariery. Najczęściej aplikując w sposób nieodpowiedni po prostu nie otrzymamy tego upragnionego telefonu zapraszającego na spotkanie. Ale jeśli już go otrzymamy, to spotkanie takie może przynieść nam spore zaskoczenie, od którego dostaniemy naprawdę mocnych wypieków na policzkach.
Reklama

3. Brak przygotowania do rozmowy o pracę

Częstym błędem popełnianym przez osoby zaproszone na spotkanie w sprawie pracy jest całkowity brak przygotowania. Z tego powodu kandydat na dane stanowisko może zostać zdyskwalifikowany już po pierwszym, bodaj najprostszym pytaniu.

4. Nieodpowiednie zachowanie w trakcie rozmowy o pracę

W trakcie rozmowy o pracę musimy zachowywać się całkowicie profesjonalnie. Dotyczy to również naszego wyglądu, gestów, tonu głosu, sposobu utrzymywania kontaktu wzrokowego z osobą rekrutującą. Musimy pokazać, że jesteśmy prawdomówni, pewni swojej wartości i odpowiednio wykwalifikowani. Nie na miejscu są uśmieszki, próby łagodzenia niewiedzy w jakikolwiek sposób, czy "wymyślanie" na miejscu odpowiedzi zamiast korzystanie ze zgromadzonej wiedzy np. na temat firmy czy szefostwa.
Reklama
Dużym problemem są również: spóźnienie się na rozmowę, czy błędne i nieprofesjonalne wiadomości oraz tytuły wiadomości wymieniane pomiędzy nowymi kadrami, a pracownikiem.

5. Uczenie się wypowiedzi na pamięć

Podczas rozmowy o pracę częstym błędem jest również uczenie się swoich wypowiedzi całkowicie na pamięć. Od razu widać nienaturalność z jaką odpowiadamy na pytania czy recytujemy, czasem wręcz cytując nieswoje nawet myśli. Warto przewidywać pytania, przemyśleć swoją odpowiedź, ale pozostać w niej całkowicie naturalnym i pewnym siebie. Nie można również odpowiadać sucho i schematycznie. Zapytani o nasze zainteresowania nie odpowiadajmy wyświechtanego "dobry firm i dobra książka", tylko postarajmy się wykrzesać ze swojego życia prawdziwe hobby, które moglibyśmy przedstawić, jako nasz duży atut.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama