Ból w nerwicy wegetatywnej

Nerwica wegetatywna - co to jest i jak się leczy

Zaburzenia nerwicowe to jedna z większych grup zaburzeń występująca w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 oraz w DSM-IV. Ich symptomatyka jest tak rozległa, że możemy wyróżnić przynajmniej kilkanaście rodzajów nerwic, a każda z chorób będzie od siebie odmienna. Wspólnym mianownikiem w przypadku wszystkich nerwic jest występowanie silnego, mocnego lęku.
Reklama

Chory wie, że choruje

Zarówno w przypadku nerwicy wegetatywnej, jak i innych np. nerwicy natręctw, chory zdaje sobie sprawę z absurdalności swoich myśli i zachowania, jednak z jakiegoś względu czuje przymus ich wykonania, czy po prostu w przypadku myśli nie potrafi ich „wyrzucić” z głowy. Chory czuje strach i lęk przed objawami somatycznymi czy psychicznymi, których doznaje, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę np. z braku podstaw do diagnozowania tej czy innej choroby czy braku podstaw powstania takich, czy innych przekonań o sobie samym. Tym samym nerwica wyróżnia się na tle innych chorób psychicznych, jako jedna z tych, w których chory ma całkowity wgląd w rozwój i przebieg choroby. Ponadto zazwyczaj sam szuka kontaktu z lekarzem i chce pozbyć się lęku oraz panicznego strachu wywoływanego przez konkretne dla niego objawy.
Reklama

Czym charakteryzuje się nerwica wegetatywna?

W przypadku nerwicy wegetatywnej głównym problemem jest odczuwanie nieprzyjemnych doznań z ciała lub zwyczajnie bólu, które wywołują dalszy lęk i problemy psychiczne. Nerwicę wegetatywną nazywa się czasem również nerwicą serca czy żołądka. Występowanie objawów fizycznych łączy się z objawami typowo psychicznymi: odczuwaniem strachu i lęku, brakiem koncentracji, gorszą pamięcią.

Objawy nerwicy wegetatywnej (fizyczne):

  • Suchość w ustach, niemoc wypowiedzenia słów
  • Częste oddawanie moczu
  • Poty gorące i zimne, nadmierna potliwość
  • Kołatanie serca
  • Drętwienie palców
  • Zawroty głowy
  • Bóle brzucha, biegunki
  • Uczucie bólu w różnych częściach ciała
  • Wrażenie ściskania w gardle, duszenia
  • Kłopoty ze snem i zasypianiem

Błędne koło w nerwicy

Każda nerwica związana jest z pojawieniem się błędnego koła objawów, które charakteryzuje się swoistym feedbackiem pomiędzy różnymi objawami.
Reklama
Na czym to polega? Jeśli osoba w nerwicy odczuwa silne bóle pleców i z tego względu zaczyna czuć lęk oraz strach przed bólem niewiadomego pochodzenia, to objawy somatyczne jeszcze się nasilają, a to znowu wywołuje nasilenie lęku i tak „w kółko”. Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z dwoma rodzajami samonapędzających się objawów: pierwszym jest przede wszystkim lęk, a drugim zaburzenia wegetatywne, które mogą objawiać się jako bóle, zaburzenia snu, czy zaburzenia seksualne. Przerwanie błędnego koła może być pierwszym sposobem wyjścia z nerwicy i powrotu do pełni zdrowia.

Sposoby leczenia nerwicy wegetatywnej

W przypadku nerwic przede wszystkim należy postawić na leczenie z psychoterapeutą. Jedynie dobra psychoterapia pomoże w opanowaniu objawów nerwicy i w zrozumieniu błędnego koła nerwicowego oraz w wyniku tego przerwania destruktywnych myśli. Leczenie takie prowadzi się równolegle z konsultacją z lekarzem psychiatrą, który pomaga wprowadzając również leczenie farmakologiczne.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama