Wiosenne porządki - co należy zrobić w ogrodzie gdy rozpoczyna się wiosna?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Wiosenne porządki - co należy zrobić w ogrodzie gdy rozpoczyna się wiosna?

Wiosna już coraz bliżej i wszystkich zapalonych ogrodników zaczyna ciągnąc na działki i ogródki. Powoli zaczyna się sezon na pierwsze prace porządkowe, które pozwolą roślinom pięknie rosnąć, kwitnąć i owocować w nowym roku. Zobacz od czego należy zacząć wiosenne prace w ogrodzie.

Zadbaj o rośliny

W pierwszej kolejności należy zadbać o wszystkie rośliny, które znajdują się w ogrodzie. Zobacz, czego potrzebują Twoje drzewa, krzewy, rabatki i trawniki, aby w sezonie cieszyły oczy swoim pięknem.

Drzewa – wiosna to czas, kiedy należy zająć się ich pielęgnacją. Zanim temperatura powietrza mocno wzrośnie, a soki w drzewach zaczną szybciej krążyć trzeba przyciąć, stare, zniszczone i połamane przez wiatr gałęzie. Jeśli w zeszłym roku drzewko za bardzo wybujało warto również skrócić i przerzedzić gałęzie. Dzięki tym zabiegom już wkrótce pojawią się młode, zdrowe pędy.

Krzewy – pod koniec marca należy zdjąć z krzewów zimowe osłony. Koniecznie trzeba prześwietlić rośliny, aby w nowym sezonie rosły pięknie i zdrowo. Jest to szczególnie ważne w krzewach, których kwiaty pojawiają się na młodych, jednorocznych pędach. Aby było ich naprawdę dużo, należy już teraz skrócić zeszłoroczne gałęzie o ok. ¾ ich długości. Zabieg ten poprawi kondycję krzewu i sprawi, że pojawi się dużo kwiatów na nowych pędach.

Trawniki – kiedy stopnieje już śnieg i mrozy odejdą na dobre, nadchodzi czas na porządkowanie trawników. Bardzo ważne jest dobre napowietrzenie darni. Najprościej można to uczynić dokładnie zgrabiając z powierzchni suche źdźbła trawy, patyki, zeszłoroczne liście. Wykonując tę czynność trzeba jednak pamiętać, żeby robić to delikatnie i nie uszkodzić delikatnej i wilgotnej darni.

Rabatki – Kiedy już mróz odejdzie na dobre należy odsłonić również rośliny na rabatkach. Trzeba oczyścić byliny z zaschniętych liści oraz wyciąć pozostawione na okres zimowy kwiatostany.

Poza pracami ogrodowymi mającymi na celu przygotowanie roślin do kolejnego sezonu, warto pamiętać również o innych niezbędnych pracach. Przede wszystkim należy oczyścić oczka wodne i przygotować je na kolejny rok. Ponadto trzeba dokładnie wyczyścić meble ogrodowe, które już niedługo znów pojawią się w specjalnie przygotowanych do tego celu miejscach. Warto także pomyśleć o wyczyszczeniu podjazdów, chodników oraz innych powierzchni twardych, na których w ostatnim czasie mogły pojawić się zabrudzenia takie jak np. plamy z oleju, mech czy glony. Te wszystkie porządkowe prace najlepiej przeprowadzać wiosną, aby w cieplejsze dni zamiast ciężkiej pracy móc cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie