Wiosenne porządki - piękny balkon czyli jak wykorzystać i zagospodarować tę niewielką przestrzeń
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Wiosenne porządki - piękny balkon czyli jak wykorzystać i zagospodarować tę niewielką przestrzeń

Balkon to dla wielu osób namiastka wymarzonego ogrodu. Jeśli jesteś właścicielką choćby małego balkoniku powinnaś zabrać się do pracy i stworzyć tam swoją zieloną enklawę. Zobacz jak w prosty sposób sprawić, aby Twój kawałek przestrzeni na świeżym powietrzu stał się idealnym miejscem do odpoczynku.

Po pierwsze dobry plan

W pierwszej kolejności musisz dobrze zaplanować wygląd swojego balkonu. Pomyśl do czego służy Ci on obecnie , a następnie zastanów się, co możesz w nim zmienić, aby wyglądał lepiej, nie tracąc dotychczasowych funkcji. Warto pamiętać, że w wielu domach balkon to miejsce, gdzie suszy się pranie, stawia się wózek ze śpiącym maluchem, dzieci pluskają się w brodziku itp. Z wielu takich funkcji nie można zrezygnować, więc należy w swoim planie je uwzględnić.

Dobór mebli balkonowych

Jeśli masz malutki balkon w bloku, z pewnością nie uda Ci się zamontować tam wielkiego stołu, z 6 krzesłami i parasolką, niemniej jednak wypicie kawy na dworze jest bardzo przyjemne i warto mieć niewielki stolik kawowy wraz z krzesełkami. Jeśli Twój balkon ma być tylko miejscem wypoczynku, możesz pozwolić sobie na zakup mebli ogrodowych, które świetnie sprawdzą się również na balkonie. Jeśli natomiast ma on pełnić również funkcję placu zabaw i suszarni, wówczas postaw na meble składane. Obecnie można znaleźć wiele krzeseł i stolików, które po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca, co jest ich niewątpliwą zaletą. Zajrzyj do sklepów ogrodniczych albo przejrzyj strony internetowe i na pewno wybierzesz tam stoliki i krzesełka, które sprawdza się na Twoim balkonie.

Roślinność

Kolejnym, niezwykle ważnym zagadnieniem podczas planowania i urządzania balkonu jest dobór odpowiedniej roślinności oraz doniczek. Podczas poszukiwań roślin warto wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale również wymagania. Jeśli Twój balkon jest silnie nasłoneczniony poszukaj roślin, które lubią słońce i są odporne na wysoką temperaturę. Jeśli natomiast jest na nim cień, możesz wybrać rośliny nieco delikatniejsze. Kolejną sprawą jest dobór odpowiednich doniczek. Obecnie w sklepach są setki wzorów różnych i skrzynek na rośliny balkonowe. Wybierając je należy zwrócić uwagę na to jak wyglądają, ale również na tworzywo, z którego są wykonane. Na balkonach najlepiej sprawdzają się skrzynki i donice wykonane z ceramiki oraz z drewna, ponieważ nie nagrzewają się tak szybko jak pojemniki z tworzyw sztucznych. Przy okazji warto pamiętać, aby kupowane doniczki miały otwory w dnie, które pozwolą odpłynąć nadmiernej ilości wody.

Kilka praktycznych pomysłów

Balkon bardzo rzadko spełnia jedynie rekreacyjną funkcję, dlatego warto zadbać, aby jego praktyczne wykorzystanie było możliwe, nawet kiedy na balkonie będzie piękna roślinność i atmosfera do odpoczynku. Najczęściej na balkonach suszy się pranie. Jeśli masz rozciągnięte na całej długości sznurki, wówczas pojawia się problem z ustawieniem mebli balkonowych. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest składana suszarka do bielizny. Można ją rozłożyć, kiedy wieszasz pranie, a potem złożyć i postawić w kącie. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu balkon można użytkować na wiele sposobów.

Jeśli na Twoim balkonie bawią się dzieci, kup kawałek wykładziny, aby nie siedziały na betonie. Najlepiej jeśli taki miękki chodniczek zwiniesz i schowasz po każdej zabawie. Dzięki temu nie zniszczy się, a podczas deszczu nie zamoknie i maluchy jeszcze długo będą mogły z niego korzystać.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie