Kolonia mszyc na spodniej stronie liścia
Canva.com

Mszyce niszczą rośliny w ogrodzie lub na balkonie? Wypróbuj 3 domowe sposoby na te owady!

Jeżeli zmagasz się z problemem mszyc, które niszczą kwiaty i warzywa w ogrodzie, wypróbuj te domowe sposoby. Są ekologiczne, tanie i skuteczne. Sprawdź, jak pozbyć się mszyc z ogrodu lub balkonu bez silnych środków chemicznych!
Reklama

Mszyce — małe owady, które niszczą rośliny ogrodowe

Mszyce to jeden z najczęściej pojawiających się szkodników ogrodowych, które niszczą rośliny posadzone w ogrodzie, a także na tarasach i balkonach. Te malutkie i z pozoru delikatne owady żerują na pędach i liściach roślin, wysysając ich sok. Mszyce są bardzo żarłoczne i w ciągu godziny są w stanie pobrać z rośliny ilość soku odpowiadającą połowie objętości ich ciała! W efekcie liście i pąki kwiatowe żywicieli zwijają się, obkurczają i zamierają. Mszyce żerują na kwiatach, warzywach, krzewach owocowych i drzewach. Szczególnie chętnie wypijają sok z łodyg pomidorów, róż, porzeczek, poziomek, malin, czarnego bzu, śliw. 

Pomidory i porzeczki zaatakowane przez mszyce
Canva.com
Reklama

Naturalnymi wrogami mszyc są biedronki, jednak trudno zwabić je do ogrodu, aby rozprawiły się ze szkodnikami. Istnieje możliwość kupna larw tych owadów, ale ich hodowla powinna odbywać się w obiektach zamkniętych (np. szklarniach).

Jak zwalczyć mszyce w ogrodzie — domowe sposoby

Na skalę przemysłową mszycę zwalcza się za pomocą pestycydów, jednak w ogrodzie lepiej unikać tak silnych środków chemicznych. Na szczęście istnieją sposoby na usunięcie mszyc za pomocą produktów spożywczych, które mamy w kuchni! Oto 3 domowe sposoby na mszyce!

Roztwór octu na mszyce

Ocet to uniwersalny środek, który w domu stosujemy nie tylko w kuchni jako dodatek do posiłków i przetworów, ale także do sprzątania, mycia okien, lodówki, pralki, toalety itd. Okazuje się, że roztwór octu pomoże także w walce z mszycami.

Reklama

Wystarczy wymieszać zwykły ocet spirytusowy z wodą w proporcji 1:10 - na jedną część octu wlewamy 10 części wody. Dla wzmocnienia działania możemy dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Takim roztworem opryskujemy pędy roślin zaatakowane przez mszyce.   

Roztwór octu z wodą i dodatkiem płynu do mycia naczyń to skuteczny środek na mszyce
Canva.com

Jak zwalczyć mszyce mlekiem?

Mszyce możemy także zwalczać za pomocą oprysku z roztworu mleka i wody! Okazuje się, że krowie mleko jest wyjątkowo szkodliwe dla tych uciążliwych owadów. Aby pozbyć się mszyc, wystarczy zmieszać mleko z wodą w proporcji 1:1 i opryskać rośliny.

Reklama

Najczęściej wystarczają dwa opryski, aby pozbyć się szkodników.

Soda oczyszczona i olej na mszyce

Kolejnym środkiem, który powszechnie stosujemy w kuchni i w domu jest soda oczyszczona. To produkt równie uniwersalny jak ocet. Wodny roztwór sody może pomóc nam w walce z mszycami! Wystarczy rozpuścić 1 łyżkę sody oczyszczonej w szklance wody z dodatkiem odrobiny oleju i takim płynem spryskać pędy lub pąki zaatakowane przez mszyce. W razie potrzeby zabieg powtarzamy po kilku dniach.

Ciekawostka! Mszyce nie lubią zapachu lawendy, dlatego warto te piękne kwiaty posadzić obok roślin niszczonych przez te owady. Aromat lawendy powinien je skutecznie zniechęcić. 

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama