Wielkanocne pisanki

3 pomysły na własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne

Wielkanoc to drugie pod względem popularności święta obchodzone w Polsce. Te dni są wyjątkowo radosne i barwne. Wiosenna pora sprzyja rodzinnemu świętowaniu i uśmiechom, warto więc zadbać, aby piękne kolory i uroczysta atmosfera znalazły wyraz również w naszych domach. Odpowiednie ozdoby wprowadzą wszystkich bliskich w wyjątkowy nastrój i będą szczególnie stymulujące dla dzieci.

1. Pisanki

Pisanki to symbol świąt Wielkanocnych, więc nie może ich zabraknąć. Jeśli kolorowe jajka mają być jadalne, wówczas należy je ozdabiać przed samymi świętami. Jeżeli zaś mają być tylko ozdobą, wówczas można przygotować je nieco wcześniej. Pomysłów na pisanki jest wiele. Możesz wykonać je sama lub usiąść przy stole z całą rodziną i wspólnie zrobić świąteczne ozdoby. Oto kilka pomysłów na piękne pisanki:
  • Jeśli chcesz mieć pisanki, ale nie masz czasu na ich ozdabianie możesz wykorzystać specjalne termokurczliwe koszulki foliowe. Wystarczy nałożyć niewielką folię na ugotowane jajko, a następnie włożyć je na chwilę do wrzątku. Kolorowa koszulka oklei dokładnie jajko i będzie prezentować się wspaniale.
  • Kolejną metodą na kolorowe symbole wiosennych świąt jest barwienie ich w specjalnych farbkach do jajek lub w łupinach cebuli. Farbki można kupić w niemal każdej drogerii lub markecie. Ich użycie jest bardzo proste. Najczęściej barwnik należy rozpuścić w wodzie, a następnie włożyć do roztworu ugotowane jajka. Jeśli decydujesz się na barwienie jajek w łupinach cebuli, wówczas powinnaś włożyć pomarańczowe łupiny warzywa do garnka, zalać je wodą i włożyć jajka, a następnie gotować je wraz łupinami. Po wyjęciu skorupki jaj będą w pięknych brązowych i czerwonych odcieniach. Pokolorowane można pięknie ozdobić wydrapując wzory igłą lub żyletką.
  • Jeśli chcesz wykonać pisanki w gronie rodzinnym wówczas warto przygotować pędzelki, farbki, pisaki, klej, papier kolorowy i dużo jajek ugotowanych na twardo. Kiedy te wszystkie skarby będą na stole wówczas pisanki w rączkach dzieci same się stworzą i z pewnością będą najpiękniejsze na świecie.
  • Wydmuszki – również sprawdzą się jako piękne ozdoby wielkanocnego stołu. Jednym ze sposobów na ich ozdobienie jest wysmarowanie ich klejem a następnie owijanie kolorowymi nitkami, najlepiej muliną. Będą barwne i oryginalne a ich przygotowanie sprawi wiele radości całej rodzinie, w szczególności najmłodszym.

2. Jajka w koszyczkach

Wśród ciekawych ozdób, które można wykonać samodzielnie są koszyczki wielkanocne. Do ich przygotowania można wykorzystać bardzo różne materiały. W ostatnim czasie hitem są koszyczki i gniazdka wykonane na szydełku, albo samodzielnie wyplecione z gałązek wierzbowych, z wikliny lub słomy. Jeśli nie umiesz wykonać takiego samodzielnie, możesz go po prostu kupić w sklepie. Tuż przed Wielkanocą w marketach, kwiaciarniach czy na targach można znaleźć setki różnych koszyczków. Kiedy już go masz możesz ozdobić go kwiatami, baziami, zielonymi dodatkami, kokardkami itp. Następnie włóż do wnętrza kolorowe jajka. Całość będzie wyglądała wspaniale.

3. Wiosenne drzewka

Kolejną ciekawą ozdobą są drzewka ozdabiane jajkami i kwiatami. Do ich wykonania przydadzą się gałęzie (mogą być z pączkami lub małymi listkami), wazon, wydmuszki, kwiaty. Patyki należy wstawić do wazonu i ozdobić je kolorowymi wydmuszkami oraz kwiatkami – niczym choinkę bombkami na Boże Narodzenie. Kwiaty mogą być żywe lub sztuczne. Bardzo ładnie prezentują się ozdoby wykonane na szydełku, z kolorowej bibułki czy wstążek. Wielkanoc to wspaniałe, radosne, wiosenne święta, które najlepiej przeżywać wspólnie z rodziną. Także wspólne przygotowania do przeżywania tych wyjątkowych dni mogą sprawić sporo radości i warto to wykorzystać. Ozdoby, które zakupimy w sklepach będą piękne i eleganckie, jednak tylko te, które przygotujemy wspólnie z naszymi bliskimi zostaną zapamiętane i zajmą miejsce w naszych sercach. Agnieszka
Udostępnij artykuł