Jak być szczęśliwszym w życiu ?
Udostępnij Google News
Psychologia

Jak być szczęśliwszym w życiu ?

Szczęście dla każdego znaczyć może co innego, ale pewne jego podstawowe wartości są dla nas jednakowe. Jedną z najczęściej pojawiających się na liście „The Bucket List”, tworzonej przez różnych internautów na różnych społecznościach, sprawą jest „bycie szczęśliwym”. Na listach takich umieszcza się to, co chcielibyśmy zrobić przed śmiercią. Bycie szczęśliwym plasuje się więc bardzo wysoko.

Jak jednak chociaż odrobinę sobie dopomóc i stać się bardziej zadowolonym z życia człowiekiem? Nie jest to proste, co zauważyli już The Beatles śpiewając – „happiness is a warm gun”.

Zaakceptowanie siebie

Przede wszystkim zaakceptuj siebie – nikt nie jest perfekcyjny. Każdy z nas posiada jakieś wady, dzięki temu tak się różnimy. Niech Twoje wady nie przysłaniają Ci zalet. Możesz być świetna w wielu zawodach albo w kontaktach z innymi, możesz świetnie uprawiać jakiś sport albo grać w szachy – każdy ma w sobie coś dobrego, spróbuj to odnaleźć.

Odnalezienie swoich mocnych stron

Zrób listę swoich mocnych stron: swoich pasji, zainteresowań, umiejętności, dobrych cech. Dzięki temu zauważysz jak bardzo ważna jesteś dla siebie samej i dla innych w Twoim otoczeniu. Uwierz w to, że możesz być szczęśliwa!

Plany na przyszłość do spełnienia

Robiąc plany na przyszłość rób to z rozwagą. Nie porywaj się z motyką na księżyc. Badania wykazują, że ludzie, którzy robią bardzo wygórowane i nie do spełnienia plany na nowy rok czują się znacznie bardziej depresyjnie i źle z samymi sobą już w drugim kwartale nadchodzącego roku – poprzez niewykonanie swoich obietnic. Stawiaj przed sobą cele, które możesz osiągnąć – będziesz na bieżąco szczęśliwa z tego, co udało ci się przedsięwziąć.

Utrzymywanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi

Staraj się utrzymywać stały kontakt ze swoją rodziną i z przyjaciółmi. Dzięki nim nie będziesz czuła się samotna i zawsze znajdziesz kogoś, z kim możesz podzielić się swoimi troskami i problemami.

Sztuka relaksacji

Naucz się technik relaksacyjnych albo znajdź coś, co sprawia Ci dużą przyjemność i wykonuj to jak najczęściej. Naucz się walczyć z codziennym stresem, spróbuj nie przejmować się błahostkami.

Nie bój się poważnych rozmów

Badania na Uniwersytecie Arizony wykazały, że ludzie poświęcający mniej czasu na przelotne, niewnoszące nic krótkie rozmowy („small talk”), a bardziej angażujący się w rozmowy życiowe, trudne i rozwiązujące jakiś problem – byli bardziej szczęśliwi.

Uśmiechaj się często

Śmiech to zdrowie! Badania wykazały, że uśmiechając się powodujemy wzrost poziomu endorfin w naszym organizmie – bez rozróżnienia na to, czy robimy to będąc smutnymi czy zadowolonymi. Warto się więc często uśmiechać, nawet jeśli nie mamy najlepszego nastroju – właśnie poprzez uśmiech może on się poprawić.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie