Święta Wielkanocne to najważniejsze dni w roku dla każdego Katolika. W tym czasie niemal we wszystkich domach przygotowywane są tradycyjne, znane od lat dania, które większość domowników chętnie kosztuje. Jednakże wadą polskiej kuchni jest wysoki poziom tłuszczu zawarty w potrawach, a co za tym idzie ich wysoka kaloryczność.
W obecnych czasach wielu z nas coraz chętniej poznaje inne kultury, a także wywodzące się z nich smaki i zwyczaje żywieniowe. Zauważamy, że kuchnie orientalne czy śródziemnomorska są znacznie zdrowsze, a wykorzystywane w nich tłuszcze uchodzą za wskazane w naszej diecie.
Przedstawiamy kilka przepisów, które mogą sprawdzić się na waszych wielkanocnych stołach.
1. Drobiowy pasztet z jajkami przepiórek
Składniki:
- 30dag piersi kurczaka,
- 20dag podudzia z indyka,
- 2 filety z kaczki,
- 20dag wątróbki drobiowej,
- Około 15 plasterków cienko pokrojonego boczku wędzonego,
- 6 jajek,
- 1 średnia cebula,
- 1 bułka kajzerka,
- 1 opakowanie jajek przepiórek,
- 5 ziarenek ziela angielskiego,
- 3-5 listków laurowych,
- Opakowanie przyprawy do pasztetu.
Przygotowanie: Całe mięso pokroić na małe kawałki, cebulę w drobną kostkę i podsmażyć. Następnie dolewamy wody, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Dusimy na małym ogniu przez co najmniej 40 minut. Na sam koniec dodajemy bułkę, dokładnie mieszamy i odstawiamy do wystudzenia. Tak przygotowane mięso należy zmielić 2-3 razy. Do takiej masy dodajemy jajka, oraz przyprawę do pasztetu. Jajka przepiórcze należy ugotować i również umieścić w masie. Kolejnym krokiem jest dokładne wymieszanie całości. Przygotowujemy blachę do pasztetu, może być keksówka. Należy wyłożyć ją przygotowanymi plasterkami boczku, na nich umieszczamy masę i ubijamy. Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 170 stopni i pieczemy około 50minut.
2. Frittata Pasquale z Umbrii
Składniki:
- 5 dag wędzonego boczku,
- 2 białe kiełbasy,
- 10 dag świeżego szpinaku,
- 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek,
- 1-2 ząbki czosnku,
- 1 niewielka cebula,
- Pęczek natki pietruszki,
- 6 jajek,
- Sól,
- Pieprz,
- Po około 1garści świeżych ziół: tymianek, bazylia, majeranek, mięta, rozmaryn.
Przygotowanie – boczek oraz kiełbasę należy pokroić w kosteczkę i delikatnie podsmażyć na 1 łyżce stołowej oliwy. Cebulę kroimy w kosteczkę, czosnek przecieramy, dodajemy do świeżego szpinaku i podsmażamy na drugiej patelni również na 1 łyżce stołowej oliwy. Zioła należy rozetrzeć (najlepiej w moździerzu) z dodatkiem jednej łyżki oliwy. Łączymy zawartość obydwu patelni oraz zioła i jeszcze raz podsmażamy razem. Następnie przekładamy całą masę do miski, dodajemy rozbite jajka, solimy i pieprzymy, po czym dokładnie mieszamy. Rozgrzewamy patelnie z jedną łyżką oliwy i wylewamy na nią całość. Gdy spód się zetnie a góra pozostanie nadal lekko płynna należy wstawić patelnie do piekarnika i piec do momentu całkowitego ścięcia się frittaty. Wyjmujemy i studzimy. We Włoszech to danie podaje się na zimno.
3. Toskańska zupa z pomidorów
Składniki:
- 4 puszki pomidorów pellati (bez skórki) lub około 800g świeżych pomidorów,
- 1-2 cebule,
- 2-3 ząbki czosnku,
- Niewielka ilość świeżej bazylii i tymianku do smaku,
- Oliwa z oliwek,
- Sól,
- Cukier,
- Pieprz,
- Tabasco – do smaku,
- Ser mascarpone,
- Bagietka.
Przygotowanie – Jeśli korzystamy ze świeżych pomidorów należy je włożyć do piekarnika na 15 minut aż skórka zacznie odchodzić a następnie ją usunąć. Pomidory pellati umieszczamy bezpośrednio w garnku i rozgniatamy widelcem. Cebulę kroimy w półtalarki, czosnek przecieramy i oba produkty podsmażamy na oliwie z oliwek, gdy staną się szkliste dodajemy pomidory i świeży tymianek. Całość powinna się zagotować. Dodajemy cukier, sól, tabasco oraz pieprz do smaku. Na sam koniec dodajemy świeżą bazylię. Do gotowej zupy podajemy grillowane w piekarniku kromki bagietki oraz serek mascarpone.
Marta