Jak zaplanować odpoczynek po długim dniu w pracy ?

Jak zaplanować odpoczynek po długim dniu w pracy ?

Relaks i odpoczynek po długim, męczącym dniu jest niezwykle ważny dla psychiki i zregenerowania obolałego, zesztywniałego ciała. W porywającym, nie ubłagalnie pędzącym dzisiejszym świecie trudno należycie odpocząć i wyzbyć się wszelkich trosk oraz stresów dnia codziennego. Warto jednak zainwestować w czas wolny i naprawdę przyłożyć się do jego zaplanowania. Dobre tego skutki zauważymy już na następny dzień w pracy będąc gotowymi do działania i wypoczętymi. A skutki długotrwałe przyjdą z czasem zachowując nas i nasze zdrowie w bardzo dobrej kondycji.
Reklama

Odcięcie się od pracy i obowiązków

Ustal sobie godzinę po której nie odbierasz już żadnych telefonów, nie przeglądasz zabłąkanych maili od szefa i współpracowników, gdzie nie przeglądasz biurowych papierów i nie zastanawiasz się nad tym spotkaniem, które ma jutro nastąpić. Po tej godzinie nic ma Cię już nie łączyć z mijającym dniem. Według GUS-u ponad 82% Polaków zostaje w swojej pracy po godzinach, prawie milion z nas pracuje więcej niż 12 godzin dziennie – nie warto więc dalej zadręczać się myślami o pracy już w domu. Jesteś tylko Ty i nic więcej!

Czas na dobry sen

Sen sprzyja regeneracji całego ciała. Według najnowszych badań neurobiologicznych pomaga również odpocząć mózgowi nie tylko w sposób psychiczny wyłączając naszą świadomość i zmniejszając jego „obroty”. Odpowiedzialny jest również za start procesów usuwających szkodliwe substancje i „odpadki” gromadzące się w ciągu dnia między komórkami nerwowymi – neuronami.
Reklama
Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 8 godzin snu dziennie, aby wypocząć. Jest to jednak sprawa bardzo osobista i jeśli potrzebujesz mniej czasu, nie zmuszaj się do spania dłużej.

Kojąca gorąca kąpiel

Wieczorem warto zrobić sobie chwilę przyjemności i wykąpać się w naprawdę gorącej wodzie. Do kąpieli możemy dodać różnego rodzaju płyny, dzięki którym powstaje piana a w łazience unosi się przepiękny zapach. Można zakupić również wonne olejki aromatyczne albo sole zapachowe do kąpieli. Dla rozluźnienia dodatkowo włączyć swoją ulubioną muzykę, najlepiej coś kojącego i wolnego, przygasić światło i rozkoszować się tymi chwilami tylko dla ciebie. Oby tylko nie zasnąć!

Ćwiczenia fizyczne dla psychiki

Ćwiczenia fizyczne, chociaż obciążające organizm świetnie działać mogą na psychikę.
Reklama
Podczas wytężonego wysiłku fizycznego zapominamy o wszystkich kłębiących się w głowie myślach i skupiamy jedynie na wykonaniu tego jednego zadania. Z drugiej strony ciało też na tym zyskuje, po całym dniu pracy biurowej albo bardzo stresogennej należy się naszym mięśniom lekkie rozluźnienie i rozciągnięcie – z pewnością będzie to ten przyjemny rodzaj bólu.

Zrób to, co lubisz

Dla jednych odprężające jest picie kawy i przeglądanie prasy, dla innych dobra sensacyjna książka czytana do poduszki, a dla innych obejrzenia ulubionego serialu. Sama wybierz, co Tobie sprawia największą przyjemność – zrób na koniec dnia coś, co przyniesie ci zadowolenie i będzie dla Ciebie przyjemnością.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama