Jak zaplanować odpoczynek po długim dniu w pracy ?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jak zaplanować odpoczynek po długim dniu w pracy ?

Relaks i odpoczynek po długim, męczącym dniu jest niezwykle ważny dla psychiki i zregenerowania obolałego, zesztywniałego ciała. W porywającym, nie ubłagalnie pędzącym dzisiejszym świecie trudno należycie odpocząć i wyzbyć się wszelkich trosk oraz stresów dnia codziennego. Warto jednak zainwestować w czas wolny i naprawdę przyłożyć się do jego zaplanowania. Dobre tego skutki zauważymy już na następny dzień w pracy będąc gotowymi do działania i wypoczętymi. A skutki długotrwałe przyjdą z czasem zachowując nas i nasze zdrowie w bardzo dobrej kondycji.

Odcięcie się od pracy i obowiązków

Ustal sobie godzinę po której nie odbierasz już żadnych telefonów, nie przeglądasz zabłąkanych maili od szefa i współpracowników, gdzie nie przeglądasz biurowych papierów i nie zastanawiasz się nad tym spotkaniem, które ma jutro nastąpić. Po tej godzinie nic ma Cię już nie łączyć z mijającym dniem. Według GUS-u ponad 82% Polaków zostaje w swojej pracy po godzinach, prawie milion z nas pracuje więcej niż 12 godzin dziennie – nie warto więc dalej zadręczać się myślami o pracy już w domu. Jesteś tylko Ty i nic więcej!

Czas na dobry sen

Sen sprzyja regeneracji całego ciała. Według najnowszych badań neurobiologicznych pomaga również odpocząć mózgowi nie tylko w sposób psychiczny wyłączając naszą świadomość i zmniejszając jego „obroty”. Odpowiedzialny jest również za start procesów usuwających szkodliwe substancje i „odpadki” gromadzące się w ciągu dnia między komórkami nerwowymi – neuronami. Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 8 godzin snu dziennie, aby wypocząć. Jest to jednak sprawa bardzo osobista i jeśli potrzebujesz mniej czasu, nie zmuszaj się do spania dłużej.

Kojąca gorąca kąpiel

Wieczorem warto zrobić sobie chwilę przyjemności i wykąpać się w naprawdę gorącej wodzie. Do kąpieli możemy dodać różnego rodzaju płyny, dzięki którym powstaje piana a w łazience unosi się przepiękny zapach. Można zakupić również wonne olejki aromatyczne albo sole zapachowe do kąpieli. Dla rozluźnienia dodatkowo włączyć swoją ulubioną muzykę, najlepiej coś kojącego i wolnego, przygasić światło i rozkoszować się tymi chwilami tylko dla ciebie. Oby tylko nie zasnąć!

Ćwiczenia fizyczne dla psychiki

Ćwiczenia fizyczne, chociaż obciążające organizm świetnie działać mogą na psychikę. Podczas wytężonego wysiłku fizycznego zapominamy o wszystkich kłębiących się w głowie myślach i skupiamy jedynie na wykonaniu tego jednego zadania. Z drugiej strony ciało też na tym zyskuje, po całym dniu pracy biurowej albo bardzo stresogennej należy się naszym mięśniom lekkie rozluźnienie i rozciągnięcie – z pewnością będzie to ten przyjemny rodzaj bólu.

Zrób to, co lubisz

Dla jednych odprężające jest picie kawy i przeglądanie prasy, dla innych dobra sensacyjna książka czytana do poduszki, a dla innych obejrzenia ulubionego serialu. Sama wybierz, co Tobie sprawia największą przyjemność – zrób na koniec dnia coś, co przyniesie ci zadowolenie i będzie dla Ciebie przyjemnością.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie