10 popularnych przesądów ślubnych
Udostępnij Google News
Związki

10 popularnych przesądów ślubnych

Każdy z nas chce być szczęśliwy. Życie z drugą osobą bywa trudne i wymaga wyrzeczeń, kompromisów i miłości. Jednak jest i tak, że i tal jesteśmy pełne obaw i zrobiłybyśmy wszystko aby się uspokoić i zapewnić sobie szczęście małżeńskie. Swój strach łagodzimy poprzez stosowanie się do rozmaitych przesądów. Większość z nich to jedynie wymysły wynikające z niewiedzy, jednak wierzymy, że stosowanie się do nich poprawia nasze życie, które staje się lepsze. Jakie znamy przesądy związane z ożenkiem?

1. Zawracanie – w trakcie drogi do kościoła Państwo młodzi nie powinni zawracać. Jeśli o czymś zapomnieliśmy niech uda się po to ktoś z rodziny lub znajomych. Jak głosi przesąd powrót pary młodej może wróżyć odwróceniem się któregoś z małżonków. Nie wskazane są również nazbyt długie postoje, które mogą negatywnie wpłynąć na pożycie.

2. Ptaki – napotkanie gołębia lub sroki jest zwiastunem szczęścia. Jeśli natkniemy się na wrony lub kruki – nieszczęście. Ptaki latające po słonecznym niebie to wróżba pomyślności i miłości. Grzmoty i czerwona barwa słońca obwieszcza gniew Boży i może stanowić o niepomyślności. Drobny deszczyk uznaje się natomiast za błogosławieństwo najwyższego.

3. Obrączki – nie wolno ich ani zgubić, ani zapomnieć, ani upuścić. Jeśli upadną na posadzkę w kościele, podnieść powinien je ksiądz, ministrant bądź nasz świadek. Para młoda nie powinna się po nie pochylać, aby nie zapeszyć małżeńskiego szczęścia. Dodatkowo panna młoda nie powinna odwracać się za siebie aż do momentu, gdy poczuje złoty krążek na palcu.

4. Łzy – para młoda nie powinna płakać. Droga do ołtarza powinna być pokonana z uśmiechem, który gwarantuje szczęśliwe życie.

5. Pocałunek - nie można go unikać gdyż stanowi przypieczętowanie przysięgi i gwarancję małżeńskiego szczęścia.

6. Przewaga – podejmowanie ważnych decyzji , zarządzanie finansami rodziny. Osoba dominująca powinna w czasie ceremonii położyć swoją dłoń na dłoni księdza i uzbierać większa ilość monet gdy goście obrzucają nimi parę po wyjściu z kościoła.

7. Kwiaty – powinny być dobierane zgodnie z symboliką. Niewłaściwe mogą stanowić złą wróżbę dla małżonków.

8. Noszenie na rękach - pan młody przenosi małżonkę przez próg domu, także weselnego, gdyż jej ewentualne potknięcie może sprowadzić nieszczęścia na nią i nową rodzinę.

9. Rozbijanie kieliszków – po toaście rzucamy je za siebie i sprzątamy. Osoba która chwyci szufelkę będzie dominować w związku.

10. Pierwszy taniec – jeśli partnerom w jego trakcie plączą się nogi podobnie może wyglądać ich wspólne życie.

11. Złapanie wiązanki - świeżo upieczona żona po wyjściu z kościoła rzuca za siebie kwiaty. Ta panna, która je złapie zgodnie z tradycją ma największe szansę na szybkie wyjście za mąż. Obecnie dziewczyny często uciekają przed kwiatami.

Istnieje znacznie więcej przesądów ślubnych, te wymienione są najsilniej rozpowszechnione i stale stosowane w większości miejsc w Polsce. Dzisiejsza wiedza pozwala nam na odchodzenie od części z nich. Jeśli się nie zgadzamy wykonajmy ceremonię po swojemu. Udany ślub i wesele nie musi być dopasowany do zabobonów. A jeśli będziemy z niego zadowoleni i będziemy pielęgnować swoją relację z pewnością również będziemy niezwykle szczęśliwi i będziemy mieć wspaniałe pożycie.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie