Pani domu

Kobieta od wszystkiego, kura domowa, mama robi karierę – plusy i minusy

W świecie zachodniej kultury, w kręgu kultury europejskiej, kobieta ma w tej chwili do wyboru dwie postawy. Pierwsza z nich, typowo klasyczna, pozostawia kobietę w domu, jako opiekunkę ogniska domowego i piastunkę dzieci. W drugiej roli kobieta spełnia się zawodowo, uczy się i pracuje. Robi taką samą karierę, jak jej mąż. Czy obie przedstawione sytuacje można połączyć? Owszem i wiele kobiet pragnie praktykować właśnie ten sposób życia.
Reklama

Kobieta w domu i dobra matka

Oczywistym pozytywem płynącym dla domu, kiedy kobieta dłużej pozostaje opiekunką, jest realny wkład w wychowanie dzieci oraz w utrzymanie ciepła domowego ogniska. Kobieta ma lepszą intuicję, jeśli chodzi o zadbanie o małe dzieci. Poza tym potrafi wykonywać wiele czynności jednocześnie, dlatego świetnie radzi sobie, jako matka i gospodyni domowa jednocześnie. Dziecko zyskuje na stałym kontakcie z matką, szczególnie w pierwszych latach życia. Z drugiej strony kobieta zdominowana przez codzienną rutynę i obowiązki traci na swojej witalności. Nie jest szczęśliwa, nie spełnia się w żaden sposób, nie kultywuje swoich pasji, nie spotyka innych ciekawych ludzi, którzy wpływaliby na nią w dobry i rozwijający sposób. Zamyka się w sobie i staje się pogardliwie nazywaną „kurą domową”. A na tym traci już cała rodzina.
Reklama
Kłótnie pomiędzy małżonkami, krzyki na dzieci, brak czasu i chęci, aby zapewnić dzieciom nie tylko, to co potrzebne do życia, ale również to, co potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Bizneswoman i kobieta sukcesu

Kobieta całkowicie poświęcająca się karierze może nigdy nie zaznać szczęścia, jakim jest macierzyństwo. Niekiedy na decyzje takie jest już za późno, a nawet kiedy decyzja zapadła i potrzeba bycia matką stała się zbyt silna, to organizm i biologia mogą odmówić podobnego błogosławieństwa. To jednak skrajności. Kobieta-matka i żona, która jednocześnie skupia się jedynie na pracy zawodowej z pewnością spełnia się w pełnym tego słowa znaczeniu. Jej dni wypełnione są tym, co kocha robić. Rozwija siebie, dba o swoje dobre samopoczucie, jest zadowoloną z życia, samodzielną kobietą.
Reklama
Tracą jednak dzieci, najczęściej „samotne”, pozostawiane same sobie. Wciąż pod opieką babć, ciotek i szkolnej świetlicy. Mama jest w domu „od święta” i to nie zawsze w dobrym humorze do zabawy. Relacje z mężem również mogą nie należeć do najwspanialszych, kiedy oboje ciężko i długo pracujecie, praktycznie codziennie mijacie się w drzwiach.

Połączenie obu ról jednocześnie, czyli związek partnerski

Najlepszym wyjściem wydaje się połączenie pracy zawodowej z tą wykonywaną w domu. Związek, który gwarantuje, że obie osoby mogą spełniać się w wybrany przez siebie sposób będzie już szczęśliwym u samych podstaw. Zarówno jedna, jak i druga osoba, będą wdzięczne za możliwość kontynuowania swoich pasji i zainteresowań, za codzienne spotkania z ludźmi, za pracę, której efekty mogą podarować dla budowania własnego spokojnego, kochającego się domu.
Reklama
Jednocześnie zyskują na tym dzieci. Nie są zależne od jednego rodzica, a wychowywane są zarówno przez matkę, jak i ojca, zdobywając wiedzę potrzebną w przyszłym dorosłym życiu. Rodzice mają dla siebie więcej czasu, ponieważ żadne z nich nie ma na utrzymaniu „całej” rodziny, a wspólnie dbają o swoją przyszłość pracując dokładnie tyle, ile potrzebują i muszą. Kobieta spełniająca się zawodowo i społecznie jest zarazem lepszą matką. Szczęśliwa i zadowolona z życia wnosi do domu powiew świeżości. Nie zajmuje jej rutyna i nuda, a jednocześnie może spełniać się również w domu, jako matka dla swoich dzieci, i żona oraz kochanka dla swojego mężczyzny.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama