Jak powiedzieć dziecku o rozstaniu/rozwodzie rodziców?

Dziecko Czwartek, 25 czerwca 2015
Oceń:
4 / 18 głosów
Jak powiedzieć dziecku o rozstaniu/rozwodzie rodziców?

Rozwód czy rozstanie rodziców może być jedną z najbardziej dotkliwych rzeczy przeżywanych w dzieciństwie. Zostawia ślad nie do usunięcia, znamię na całe przyszłe dorosłe życie. Tak ważne jest więc przeprowadzenie dziecka przez rozwód w sposób dla niego zrozumiały, ale spokojny i zrównoważony.

Rozmowa z dzieckiem

W rozmowie z dzieckiem dotyczącej rozstania powinno uczestniczyć oboje rodziców. Należy to powiedzieć naturalnie, bez zbędnych emocji i wzajemnego oskarżania się. Ważne, aby przedstawić rozwód jako kolejny etap w życiu całej rodziny i pokazać dziecku wszystkie możliwe drogi i sytuacje, których może doświadczyć.

Już na początku warto także stworzyć dziecku dwa domy, dwa pokoje i przebywać z nim nadal jak najdłużej razem.

Brak walki i miłość nawet po rozstaniu

Chociaż to trudne, to ważne dla dziecka jest zobaczenie, że rodzice nadal się kochają, a przede wszystkim nadal tak samo traktują swoje dziecko. Dziecko nie powinno odczuwać utraty czegokolwiek, jednego z rodziców, koleżanek i kolegów z miejsca obecnego zamieszkania, miłości, ufności czy czasu, jaki mu się poświęca. Rodzice powinni nadal próbować spędzać ze sobą wspólnie czas zabierając dziecko w różne miejsca, czy spożywając niektóre wspólne posiłki.

Od samego początku należy również przyzwyczaić dziecko do tego, że przez jakiś czas będzie spędzać czas z jednym rodzicem, a przez jakiś czas z drugim rodzicem.

Sposób przeprowadzenia tej najważniejszej rozmowy

Szczególnie w przypadku małych dzieci należy bardziej zadbać o nastrój rozmowy, niż same słowa. Dzieci mogą nie rozumieć jeszcze społecznych relacji takich, jak „małżeństwo”, czy słów „rozwód”, „rozstanie”. Świetnie jednak odczytują mowę ciała i emocje swoich rodziców. Płacz, zdruzgotanie, wzajemne oskarżenia – wszystko to udzieli się dziecku, ale będzie dla niego jeszcze dotkliwsze niż dla dorosłego z prostego powodu: nie będzie ono w pełni rozumiało dlaczego przeżywa takie emocje. Ważne jest również szczere odpowiedzenie na wszystkie pytania dziecka.

Dzieci starsze mogą reagować bardzo emocjonalnie, dlatego należy dać im czas na „przemyślenie” rozmowy i zawsze mieć czas, aby ją kontynuować w dogodnej dla dziecka chwili.

Przygotowanie do rozwodu starszego dziecka

Nigdy nie wolno oceniać drugiego rodzica, oskarżać go w obecności dziecka i sprzeciwiać wobec niego swojego dziecka. To najgorsze co można zrobić. Warto wytłumaczyć dziecku na spokojnie dlaczego rodzice muszą się rozstać oraz jakie kroki podejmowali, żeby zaradzić tej ostatecznej decyzji.