Rozstanie i dziecko

Jak powiedzieć dziecku o rozstaniu/rozwodzie rodziców?

Rozwód czy rozstanie rodziców może być jedną z najbardziej dotkliwych rzeczy przeżywanych w dzieciństwie. Zostawia ślad nie do usunięcia, znamię na całe przyszłe dorosłe życie. Tak ważne jest więc przeprowadzenie dziecka przez rozwód w sposób dla niego zrozumiały, ale spokojny i zrównoważony.
Reklama

Rozmowa z dzieckiem

W rozmowie z dzieckiem dotyczącej rozstania powinno uczestniczyć oboje rodziców. Należy to powiedzieć naturalnie, bez zbędnych emocji i wzajemnego oskarżania się. Ważne, aby przedstawić rozwód jako kolejny etap w życiu całej rodziny i pokazać dziecku wszystkie możliwe drogi i sytuacje, których może doświadczyć. Już na początku warto także stworzyć dziecku dwa domy, dwa pokoje i przebywać z nim nadal jak najdłużej razem.

Brak walki i miłość nawet po rozstaniu

Chociaż to trudne, to ważne dla dziecka jest zobaczenie, że rodzice nadal się kochają, a przede wszystkim nadal tak samo traktują swoje dziecko. Dziecko nie powinno odczuwać utraty czegokolwiek, jednego z rodziców, koleżanek i kolegów z miejsca obecnego zamieszkania, miłości, ufności czy czasu, jaki mu się poświęca.
Reklama
Rodzice powinni nadal próbować spędzać ze sobą wspólnie czas zabierając dziecko w różne miejsca, czy spożywając niektóre wspólne posiłki. Od samego początku należy również przyzwyczaić dziecko do tego, że przez jakiś czas będzie spędzać czas z jednym rodzicem, a przez jakiś czas z drugim rodzicem.

Sposób przeprowadzenia tej najważniejszej rozmowy

Szczególnie w przypadku małych dzieci należy bardziej zadbać o nastrój rozmowy, niż same słowa. Dzieci mogą nie rozumieć jeszcze społecznych relacji takich, jak „małżeństwo”, czy słów „rozwód”, „rozstanie”. Świetnie jednak odczytują mowę ciała i emocje swoich rodziców. Płacz, zdruzgotanie, wzajemne oskarżenia – wszystko to udzieli się dziecku, ale będzie dla niego jeszcze dotkliwsze niż dla dorosłego z prostego powodu: nie będzie ono w pełni rozumiało dlaczego przeżywa takie emocje.
Reklama
Ważne jest również szczere odpowiedzenie na wszystkie pytania dziecka. Dzieci starsze mogą reagować bardzo emocjonalnie, dlatego należy dać im czas na „przemyślenie” rozmowy i zawsze mieć czas, aby ją kontynuować w dogodnej dla dziecka chwili.

Przygotowanie do rozwodu starszego dziecka

Nigdy nie wolno oceniać drugiego rodzica, oskarżać go w obecności dziecka i sprzeciwiać wobec niego swojego dziecka. To najgorsze co można zrobić. Warto wytłumaczyć dziecku na spokojnie dlaczego rodzice muszą się rozstać oraz jakie kroki podejmowali, żeby zaradzić tej ostatecznej decyzji.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama