Co oznaczają powiększone węzły chłonne?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Co oznaczają powiększone węzły chłonne?

Węzły chłonne nazywane są również węzłami limfatycznymi i występują na całej długości naszego ciała zaraz obok naczyń limfatycznych. Węzły limfatyczne pomagają naczyniom limfatycznym w filtracji limfy. Przy okazji ich specjalną funkcją jest również pomoc w wytwarzaniu przeciwciał, które atakują drobnoustroje dostające się do organizmu. Największe zagęszczenie węzłów chłonnych znajdziemy pod pachami, na szyi, oraz za żuchwą pod uszami.

Węzły chłonne i choroby – dlaczego się powiększają?

Powiększenie węzłów chłonnych jest nieodłącznym elementem procesu stanu zapalnego, który towarzyszy chorobie. Długa wyniszczająca choroba może prowadzić nawet do włóknienia węzłów chłonnych, które stają się grube i mocno wyczuwalne pod skórą. Wśród zapaleń, które mogą wystąpić przy powiększeniu węzłów chłonnych wymienia się przewlekłe i ostre nieswoiste zapalenie węzłów chłonnych. Również choroba kociego pazura może powodować ich powiększenie.

Choroba kociego pazura

Choroba kociego pazura nazywana jest również gorączką kociego pazura i jest przenoszona przez koty, szczególne młode. Powoduje znaczne powiększenie węzłów chłonnych. Chorobą można się zarazić wówczas, gdy kot zadrapie jakąś część naszego ciała.

Powiększone węzły chłonne to nie jedyny objaw choroby. Do tego dochodzi gorączka, bóle głowy, inne bóle np. podbrzusza i zmęczenie. Oprócz samego powiększenia, węzły chłonne wykazują się również innymi objawami: w środku może powstawać ropa, węzły same będą się przebijać, a ropa wydostawać na zewnątrz.

Choroba właściwie mija sama i jedynie w przypadku mocno obniżonej odporności wymagana jest wizyta u lekarza i podjęcie specjalnej terapii.

Koty mogą również być przyczyną innej groźnej choroby – toksoplazmozy – której głównym objawem jest również powiększenie węzłów chłonnych.

Inne choroby wywołujące objawy

Powiększenie węzłów chłonnych jest swoistym objawem wielu innych chorób, na które możemy zapaść. Z chorób wirusowych najczęściej pojawia się odra, różyczka, ospa wietrzna czy WZW. Z chorób bakteryjnych powiększenie węzłów chłonnych powoduje na przykład zapalenie ucha, kiła, gruźlica czy angina. Także choroby pasożytnicze czy grzybicze mogą powodować powiększenie węzłów. Wśród pasożytów najczęściej to wszy (choroba: wszawica) powodują właśnie tak swoisty objaw.

Niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty czy reumatoidalne zapalenie stawów powodują, że węzły chłonne powiększają się pod pachami.

Węzły chłonne i ich powiększenie bez choroby

Do powiększenia węzłów chłonnych dochodzi również bez wyraźnej przyczyny chorobowej, a więc całego procesu obejmującego zatrzymanie patogenów, produkcję przeciwciał, czy powstawanie zapalenia węzłów.

Zapalenie węzłów chłonnych może być powodowane również przez niektóre nowotwory np. chłoniaki. Nowotwór powoduje, że komórki tworzące węzły chłonne i cały układ limfatyczny namnażają się w nieodpowiedni sposób. Wśród nowotworów może jeszcze wystąpić szpiczak czy białaczka – również powodujące te samej objawy.

Jakie jeszcze objawy mogą pojawić się w przypadku nowotworu? Przede wszystkim utrata masy ciała, gorączka, nocne poty i inne specyficzne objawy. Zawsze w takim przypadku należy zgłosić się do lekarza, który wykona niezbędne badania i oceni stan zdrowia pacjenta.

Powiększone węzły chłonne mogą być również reakcją na leki przeciwpadaczkowe, niektóre antybiotyki, sole złota, karbamazepinę i inne specyficzne leki stosowane w terapiach wielu chorób.

W przypadku jeśli w ostatnim czasie wykonywane było szczepienie również nie ma się o co martwić. Węzły chłonne często ulegają powiększeniu, co jest związane z reakcją poszczepienną.

Powiększone węzły chłonne – podsumowanie:

  • Węzły chłonne powiększają się w wyniku toczących organizm chorób, zarówno wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych, jak i immunologicznych
  • Węzły chłonne mogą się powiększać w wyniku zarażenia niektórymi pasożytami
  • Niektóre leki stosowane w medycynie również mogą prowadzić do objawów powiększenia węzłów chłonnych
  • Może to być również objaw niektórych nowotworów – zwykle jednak w takim przypadku powiększone węzły chłonne nie są objawem jedynym
  • Reakcja poszczepienna może obejmować powiększenie węzłów chłonnych, szczególnie w szczepieniu przeciwko np. gruźlicy
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie