Zakładanie zielnika - jak to zrobić?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Zakładanie zielnika - jak to zrobić?

Domowy zielnik może przynieść prawdziwą radość. Po pierwsze, dlatego że wykonuje się go własnymi rękoma, po drugie zaś, dlatego że miło patrzeć na powolny i systematyczny wzrost roślin. Domowy zielnik to również świetne uzupełnienie kuchni, nie tylko pod tym względem, że sami hodujemy dodatki do naszych przyszłych dań, ale również pod względem typowo designerskim. Pięknie zdobione zielniki w stylu rustykalnym dodadzą każdemu miejscu uroku.

Zielnik: jakie zioła można łatwo hodować?

  • Melisa
  • Mięta
  • Estragon
  • Tymianek
  • Bazylia
  • Oregano
  • Lubczyk

Od czego zacząć?

Zielnik to przede wszystkim rośliny, ale również od strony technicznej: donice, ziemia, podstawki. Najpierw warto kupić doniczki, na początku mogą to być typowe doniczki do wzrostu i dalszego rozsadzania. Dostępne są np. w sklepach internetowych czy na aukcjach internetowych za ok. 5 zł za nawet 15/20 sztuk. Doniczki są niewielkie, posiadają otwory na wodę oraz własne podstawki. Można również zakupić specjalne „mini” szklarnie, które ułatwią początkową hodowlę roślin i ziół. Należy pamiętać, że zioła i inne rośliny po okresie ich wzrostu należy przesadzić do donic większych, które pozwolą im się w pełni rozwinąć. Dodatkowo należy jeszcze zakupić ziemię i ziarenka ziół oraz roślin, które chcemy w zielniku uprawiać.

Zielnik można zacząć kompletować od zakupu gotowych sadzonek ziół i roślin. Jest to sposób łatwiejszy. Zioła w doniczkach można już kupić w praktycznie każdym popularnym supermarkecie. Drugim sposobem, trudniejszym, ale dającym więcej satysfakcji, jest zakupienie samych nasion i założenie swojego zielnika całkowicie od podstaw.

Jak uprawiać zioła?

Zielnik wymaga specjalnego doboru ziemi. Musi to być mieszanka piasku w ilości około 10-30 proc. z ziemią uniwersalną o odczynie obojętnym (najtańszą, którą kupimy w każdym sklepie z zaopatrzeniem ogrodów, jak również w większych supermarketach). Przed nałożeniem do doniczki ziemi, zielnik należy wyłożyć żwirkiem. Pomoże to później roślinom w odprowadzaniu nadmiarów wody i nie pozwoli im zgnić. W ten sposób powinno się przygotować każdą pojedynczą doniczkę.

Zielnik latem a zielnik zimą

Jeśli odpowiednio dobierzemy ziemię a rośliny są podlewane zgodnie z ich rytmem oraz wystawione na słońce lub pozostawione w miejscu zacienionym (w zależności od rodzaju rośliny) wówczas latem właściwie nie musimy dbać o zielnik w dodatkowy sposób. Zimą jednak ważne jest, aby stosować odpowiednie nawozy, które pozwolą roślinom przetrwać ten trudniejszy dla nich czas.

Gdzie ustawić zielnik?

Zielnik powinien zostać podzielony na kilka, jeśli hodowane rośliny i zioła wymagają innego nasłonecznienia. Jeśli jednak hodujemy rośliny bardzo podobne w swoich upodobaniach mogą one zawsze być ustawione w tym samym miejscu. Większość ziół lubi miejsca mocno nasłonecznione, typowo „szklarniowe”, dlatego zielnik najlepiej ustawić na parapecie przy oknie wschodnim lub zachodnim (najdłuższy dostęp do światła słonecznego w ciągu dnia). W zimie należy uważać na to, aby zielnik nie stał za blisko kaloryferów. Gorące i suche powietrze nie będzie dobrze wpływało na rozwój roślin. Rośliny najlepiej rozwijają się w temperaturze ok. 20 stopni C albo wyższej.

Kiedy zasiać swoje rośliny?

No cóż, zioła w doniczkach kupić można przez cały sezon, jednak wysadzanie ziół samemu wymaga pewnej determinacji i wyboru odpowiedniej pory roku. Jak nie trudno się domyśleć zioła wysiewa się najczęściej na wiosnę, najlepiej na przełomie marca-kwietnia. Niektóre z roślin – jak koper, czy lubczyk – można jeszcze wysadzić nawet w sierpniu czy we wrześniu. Inne z nich mogą jednak tego nie przetrwać.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie