Kremy na zimę – prawdy i mity
Udostępnij Google News
Zdrowie

Kremy na zimę – prawdy i mity

Mamy już jesień i na dworze z dnia na dzień jest coraz chłodniej. Warto zabezpieczyć skórę przed podrażnieniami wywoływanymi przez wilgotne, zimne powietrze. Najlepiej do tego celu wykorzystać krem. Tylko czy wybrać tłusty czy może nawilżający? Poznaj prawdy i mity o kremach na zimę.

Zimą i latem można używać tych samych kremów

MIT! Czego innego potrzebuje skóra latem, a czego innego zimą. Zimową porą bardzo ważne jest utrzymanie w dobrym stanie powłoki lipidowej, która ochrania skórę przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur. Dlatego też krem na zimę powinien być gęstszy i bardziej tłusty aniżeli krem na lato.

Zimą nie powinno się używać kremów nawilżających

PRAWDA! Choć zimne powietrze wysusza skórę, to kremy nawilżające nie są odpowiednie na zimę. Ich głównym działaniem jest dostarczenie wody w głąb skóry, ale nie zapobiegają jej utracie. W zimie najlepiej stosować specjalne kremy ochronne, które odbudowują i wzmacniają powłokę lipidową skóry. W ten sposób zapobiegają parowaniu wody i zatrzymują ją wewnątrz komórek. Wybierając krem ochronny dla siebie należy dobrać go do rodzaju skóry. Warto zauważyć, że osoby o tłustej cerze nie powinny wybierać bardzo tłustych kremów, gdyż może to doprowadzić do pogorszenia się stanu skóry.

Mocno przesuszonej skórze wystarczy krem nawilżający

MIT! U wielu osób zimą skóra robi się sucha, zaczerwieniona a niekiedy także zaczyna pękać. Jeśli pojawią się takie objawy sam krem nawilżający niczego nie naprawi. Zaczerwienienia i suchość świadczą o zniszczeniu warstwy ochronnej skóry, która zbudowana jest z lipidów. Aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów należy warstwę tę odbudować, a do tego celu konieczne są specjalistyczne środki medyczne zawierające lipidy i ceramidy, które można kupić jedynie w aptekach.

Kremy ochronne należy nałożyć  co najmniej 15 minut przed wyjściem

PRAWDA! Każdy krem, nawet ten tłusty, ma w swoim składzie wodę. Jeśli zaraz po jego nałożeniu wyjdziesz na mróz krem zamiast Cię chronić może zadziałać wręcz odwrotnie. Dlatego po nałożeniu kremu odczekaj minimum 15 minut. W tym czasie woda odparuje i krem będzie Cię naprawdę chronił.

Zimowy krem nie musi mieć filtra UV

MIT! To, że zimą słońce nie przypieka tak mocno jak latem nie świadczy o tym, że nie ma w powietrzu promieni UV. Nasza skóra jest stale wystawiana na działanie tego promieniowania, stąd też krem na zimę także musi mieć w swoim składzie filtr UV. Warto o tym pamiętać szczególnie na górskich szczytach, gdzie promieniowanie odbija się od śniegu.

Przed wyjściem z domu trzeba posmarować dłonie kremem

PRAWDA! Także skóra rąk jest narażona na działanie niskich temperatur. Warto o tym pamiętać i wychodząc z domu mieć zawsze założone rękawiczki. Kilkanaście minut przed wyjściem należy też posmarować dłonie „zimowym” kremem. Powinien być on nieco gęstszy i bardziej tłusty od tego używanego na co dzień.

Krem ochronny na zimę to jeden z najważniejszych kosmetyków o tej porze roku. Wybierając go należy kierować się wymaganiami własnej skóry oraz składem kremu. Musi zawierać więcej substancji lipidowych aniżeli krem na cieplejsze pory roku. Warto też zwrócić uwagę, aby były w im witaminy A, E i C, które dodatkowo wzmacniają i uodparniają skórę.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie