Grupa krwi
Canva.com

Twoja grupa krwi wiele mówi o Twoim zdrowiu. Sprawdź, jaki ma wpływ na organizm!

Grupa krwi ma znaczenie. Wielu lekarzy od lat pracuje nad jednoznacznym określeniem, jaki wpływ ma grupa krwi na nasze samopoczucie i potencjalne schorzenia, które mogą nas dotknąć. Co warto wiedzieć?
Reklama

Co to jest grupa krwi?

Grupa krwi to klasyfikacja krwi oparta na obecności lub braku odziedziczonych substancji antygenowych na powierzchni czerwonych krwinek (RBC). W zależności od systemu grup krwi antygenami tymi mogą być białka, węglowodany, glikoproteiny lub glikolipidy. Niektóre z tych antygenów są również obecne na powierzchni innych typów komórek różnych tkanek.

Na przykład antygeny grupy krwi ABO są obecne na komórkach nabłonka, komórkach śródbłonka i w niewielkich ilościach na wielu białych krwinkach.

Reklama

Najważniejszymi systemami grup krwi w transfuzji krwi u ludzi są ABO i antygen RhD. System ABO obejmuje cztery główne grupy (A, B, AB i O) oraz dwie mniejsze (A1 i A2).

Wpływ grupy krwi na zdrowie

Grupa krwi
Canva.com

Większość ludzi rodzi się z grupą O. Grupa O jest uniwersalną grupą krwiodawców, co oznacza, że może być oddana każdemu. Grupa A jest drugą co do częstości występowania grupą krwi.

Reklama

Może być podawana osobom z grupą A lub AB. Grupa B jest trzecią co do częstości występowania grupą krwi. Może być podawana osobom z grupą B lub grupą AB. Krew grupy AB jest najrzadziej spotykaną grupą krwi.

Może być podawana wyłącznie osobom z grupą krwi AB. Z grupą krwi wiąże się wiele różnych skutków zdrowotnych. Osoby z grupą krwi O mają niższe ryzyko rozwoju wrzodów i wyższe ryzyko rozwoju raka żołądka. Osoby z grupą krwi A mają większe ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Osoby z grupą krwi B mają większe ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki. Osoby z grupą krwi AB mają większe ryzyko rozwoju raka żołądka.

Osoby z grupą krwi A mają zwykle wyższy poziom białka haptoglobiny, które wiąże się z wolną hemoglobiną we krwi i zapobiega jej recyklingowi.

Reklama

Może to pomóc wyjaśnić, dlaczego osoby z grupą krwi A mają mniejsze ryzyko wystąpienia anemii z niedoboru żelaza. Osoby z grupą krwi B mają zwykle wyższy poziom enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD), który jest ważny w ochronie czerwonych krwinek przed uszkodzeniem.

Może to pomóc wyjaśnić, dlaczego osoby z grupą krwi B mają mniejsze ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów anemii. Osoby z grupą krwi AB mają większe ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i raka żołądka. Może to wynikać z obecności antygenów A i B na powierzchni ich czerwonych krwinek. Osoby z grupą krwi O mają wyższe ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka, np. raka jajnika. Może to być spowodowane obecnością przeciwciał A i B w ich osoczu.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
kreatynina
Kreatynina to związek organiczny, który jest wydalany przez nerki powstały w procesie przemiany materii, do której dochodzi głównie we wszystkich mięśniach szkieletowych. Poziom kreatyniny jest wskaźnikiem wyróżnianym w badaniach krwi oraz moczu, natomiast jego nieprawidłowa wartość może być sygnałem zachodzących w organizmie niebezpiecznych procesów. Zatem jakie są normy kreatyniny? Co oznacza jej niski lub podwyższony poziom?
Dlaczego warto zostać krwiodawcą – 7 plusów
Bycie dawcą krwi to bardzo honorowe przedsięwzięcie, nie daje nam ono żadnych materialnych korzyści – przynajmniej pozornie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w Polsce donacja krwi jest całkowicie darmowa, nie otrzymuje się za nią pieniędzy. Honorowy dawca ma jednak pewne przywileje, które mogą pomóc mu w zaoszczędzeniu jakiejś kwoty pieniędzy. Dodatkowo z oddaniem krwi wiążą się również inne pozytywy. Oto niektóre z nich:
Jak przygotować się do oddania krwi ?
Oddanie krwi to szlachetny uczynek, który jest całkowicie darmowy i dobrowolny. W Polsce nie dostaje się żadnych pieniędzy za oddanie krwi, co ma miejsce w innych krajach europejskich np. Niemczech. Dlatego jest to postępowanie bardzo honorowe. Już po pierwszym oddaniu krwi dostaje się książeczkę i tytuł honorowego dawcy krwi. Warto to zrobić nawet dla samego siebie – nic bardziej nie buduje i nie poprawia samopoczucia, jak myśl o tym, że właśnie oddaliśmy jakąś cząstkę siebie, która być może uratuje drugiego człowieka.
Reklama
Reklama
Reklama