Niebieskie storczyki – co trzeba o nich wiedzieć

Niebieskie storczyki – co trzeba o nich wiedzieć

W ostatnich miesiącach na rynku kwiaciarskim pojawiły się cudowne, błękitne storczyki. Orchidee same w sobie są bardzo pięknymi roślinami, ale te w kolorze niebieskim znacząco wybijają się przed szereg. Chodząc po sklepach każdy zwraca na nie uwagę. Zanim jednak kupisz tę piękną roślinę do domu, sprawdź, co warto o niej wiedzieć.
Reklama
Niezwykły kolor Niebieskie storczyki podbiły serca miłośników roślin głównie ze względu na swój niezwykły kolor. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to naturalna barwa kwiatów orchidei. Storczyki występujące w naturze oraz te uprawiane w szklarniach mają bardzo zróżnicowane barwy, niemniej jednak nie są to błękity. Te rośliny, które podziwiamy w kwiaciarniach są barwione sztucznie przez hodowców. Skąd bierze się niebieski kolor? Niebieski kolor kwiatów związany jest z podawaniem roślinom barwnika. Podczas uprawy hodowcy wstrzykują związek nadający kolor kwiatom. Dopóki rośliny znajdują się pod stałą opieką ogrodników ich kwiaty są niebieskie, kiedy trafiają do naszych domów blakną. Jakie kwiaty kupujemy? Kupując niebieskiego storczyka najczęściej kupujemy phalaenopsis.
Reklama
Jest to najpopularniejszy gatunek tej rośliny uprawiany w domach. W sklepach można kupić rośliny w szerokiej gamie kolorystycznej począwszy od białego, przez kremowe, żółte, różowe a nawet fioletowe czy bordowe. Kwiaty phalaenopsis często są wielokolorowe, mają na płatkach cętki, linie czy kropeczki. Wybierając storczyki kwitnące na niebiesko możemy spodziewać się, że kolejne kwiaty będą w jasnej kolorystyce. Do barwienia najczęściej wybierane są kwiaty o białych lub kremowych płatkach. Jak długo kwiaty będą niebieskie? Zazwyczaj niebieski kolor kwiatów pozostaje aż do ich opadnięcia. Jeśli roślina ma już mocno rozwinięte pąki, wówczas kwiaty z nich powstałe są nieco jaśniejsze, ale również niebieskie.
Reklama
Z biegiem czasu kolejne pąki stają się coraz jaśniejsze, aż w końcu roślina ukazuje w pełni swój naturalny kolor. Dokładny czas przez jaki storczyk jest niebieski trudno określić, ponieważ zależy to od wielu czynników takich jak temperatura, wilgotność, nawożenie itd. Czy warto kupować niebieskie storczyki? Storczyk w tak unikalnym kolorze jest wspaniałą ozdobą, więc osoby, które lubią egzotykę, a zarazem zdają sobie sprawę, że roślina za pewien czas zblaknie mogą ją kupić. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością zapłacenia za nią większej kwoty aniżeli za standardowego storczyka w kolorze białym, kremowym czy różowym.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama