5 sposobów na świąteczne problemy z żołądkiem

Zdrowie Piątek, 25 grudnia 2015
Oceń:
5 / 93 głosów
5 sposobów na świąteczne problemy z żołądkiem

Sposobów na świąteczne problemy z żołądkiem

 Okres świąteczno-noworoczny  obfituje w różne pyszności. Poza doskonałym smakiem mają one również kilka wad, takich jak – wysoka kaloryczność, duża zawartość tłuszczów i węglowodanów. To wszystko razem może spowodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zobacz jak sobie z nimi poradzić.

Objawy niestrawności

Zbyt duża ilość pokarmów lub wybór potraw zbyt ciężkich może prowadzić do problemów trawiennych. Najczęściej występujące objawy to uczucie ciężkości i przejedzenia. Ponadto pojawiają się bóle brzucha, wzdęcia oraz odbijanie. W gorszym wypadku mogą pojawić się także biegunka i zaparcia.

  1. Ziołowe SOS

Na ból brzucha, uczucie ciężkości oraz inne objawy niestrawności świetnie działają herbatki ziołowe. W świątecznej apteczce warto mieć:

  • ostropest plamisty – napar z tej rośliny wspomaga pracę wątroby, działa rozkurczowo i odtruwająco;
  • koper włoski – to delikatne ziele wspomagające pracę układu trawiennego. Działa też łagodząco na bóle ze strony układu trawiennego;
  • mięta pieprzowa – herbatka miętowa ułatwia trawienie i łagodzi bolesne skurcze.
  1. Ciepłe okłady

Kiedy pojawią się dolegliwości bólowe możesz spróbować je zwalczyć za pomocą suchych okładów – np. korzystając z wypełnionego ciepłą wodą termoforu. Ciepło powoduje rozszerzenie dróg żółciowych, a to ułatwia i przyspiesza trawienie tłuszczy. Zmniejsza też bóle spowodowane skurczami.

  1. Głodówka i dużo wody

Kiedy dolegliwości stają się bardzo silne, pojawia się biegunka lub zaparcia wówczas dobrze jest się przegłodzić. Dieta składająca się z ryżu, czerstwej bułki, sucharków, gotowanej marchewki i  bananów z pewnością odciąży żołądek. Aby nie odwodnić organizmu należy też dużo pić – co najmniej 2 litry płynów na dobę. Najlepiej do picia wybierać wodę mineralną oraz ziołowe herbatki.

  1. Leki z apteki

Poza ziołami warto mieć też w apteczce kilka leków takich jak krople miętowe, leki na biegunkę oraz preparaty zawierające przyjazne szczepy bakteryjne oraz elektrolity. Pomogą one na dolegliwości związane z niestrawnością, zmniejszą skutki odwodnienia i złagodzą objawy bólowe.

Niestrawność po świątecznych smakołykach jest dość częstą dolegliwością. Dlatego warto się przygotować na to, że może się przytrafić Tobie albo Twoim gościom.