5 sposobów na świąteczne problemy z żołądkiem
Udostępnij Google News
Zdrowie

5 sposobów na świąteczne problemy z żołądkiem

Sposobów na świąteczne problemy z żołądkiem

 Okres świąteczno-noworoczny  obfituje w różne pyszności. Poza doskonałym smakiem mają one również kilka wad, takich jak – wysoka kaloryczność, duża zawartość tłuszczów i węglowodanów. To wszystko razem może spowodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zobacz jak sobie z nimi poradzić.

Objawy niestrawności

Zbyt duża ilość pokarmów lub wybór potraw zbyt ciężkich może prowadzić do problemów trawiennych. Najczęściej występujące objawy to uczucie ciężkości i przejedzenia. Ponadto pojawiają się bóle brzucha, wzdęcia oraz odbijanie. W gorszym wypadku mogą pojawić się także biegunka i zaparcia.

  1. Ziołowe SOS

Na ból brzucha, uczucie ciężkości oraz inne objawy niestrawności świetnie działają herbatki ziołowe. W świątecznej apteczce warto mieć:

  • ostropest plamisty – napar z tej rośliny wspomaga pracę wątroby, działa rozkurczowo i odtruwająco;
  • koper włoski – to delikatne ziele wspomagające pracę układu trawiennego. Działa też łagodząco na bóle ze strony układu trawiennego;
  • mięta pieprzowa – herbatka miętowa ułatwia trawienie i łagodzi bolesne skurcze.
  1. Ciepłe okłady

Kiedy pojawią się dolegliwości bólowe możesz spróbować je zwalczyć za pomocą suchych okładów – np. korzystając z wypełnionego ciepłą wodą termoforu. Ciepło powoduje rozszerzenie dróg żółciowych, a to ułatwia i przyspiesza trawienie tłuszczy. Zmniejsza też bóle spowodowane skurczami.

  1. Głodówka i dużo wody

Kiedy dolegliwości stają się bardzo silne, pojawia się biegunka lub zaparcia wówczas dobrze jest się przegłodzić. Dieta składająca się z ryżu, czerstwej bułki, sucharków, gotowanej marchewki i  bananów z pewnością odciąży żołądek. Aby nie odwodnić organizmu należy też dużo pić – co najmniej 2 litry płynów na dobę. Najlepiej do picia wybierać wodę mineralną oraz ziołowe herbatki.

  1. Leki z apteki

Poza ziołami warto mieć też w apteczce kilka leków takich jak krople miętowe, leki na biegunkę oraz preparaty zawierające przyjazne szczepy bakteryjne oraz elektrolity. Pomogą one na dolegliwości związane z niestrawnością, zmniejszą skutki odwodnienia i złagodzą objawy bólowe.

Niestrawność po świątecznych smakołykach jest dość częstą dolegliwością. Dlatego warto się przygotować na to, że może się przytrafić Tobie albo Twoim gościom.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie