Kaczka – na świątecznym stole
„Na świętego Marcina – gęsina”, a na święta oczywiście pyszna kaczka. W ostatnich latach Polacy coraz chętniej sięgają po drób. Kurczaki pojawiają się na stołach bardzo często i w rozmaitych odsłonach. Coraz chętniej sięgamy też po indyka. Niestety do gęsiny i mięsa kaczki nie mamy jeszcze zbytniego przekonania, ale z pewnością warto to zmienić. A ponieważ mamy święta – zacznijmy od kaczki.
Reklama
Kaczka
Jeszcze do niedawna, w większości sklepów mięsnych oraz na stoiskach z mięsem w marketach, nie było możliwości zakupu kaczki. Zresztą do dziś pojawia się ona w niewielkich ilościach i tylko w ściśle określonym okresie – np. przedświątecznym. Warto jednak zaryzykować i choć raz kupić i upiec tuszkę kaczą. Mięso kaczki znacząco różni się od mięsa kurcząt, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Ma nieco inny smak i kolor. Upieczona kaczka nie jest jasna – jak w przypadku kury, ale ma delikatnie szary odcień. Ponadto jej mięso jest delikatne i doskonale komponuje się ze słodkimi dodatkami. Najczęściej kaczka jest pieczona w całości z nadzieniem w środku albo w częściach, przy czym specjalnie polecane są piersi.
Farsz
Jeśli zdecydujesz się podać na świąteczny obiad kaczkę pamiętaj, aby odpowiednio ją nadziać. Ponieważ mięso kaczki jest tłuste, farsz powinien być suchy, by mógł wchłonąć smaczny tłuszcz. Do sporządzenia farszu można użyć ryżu, wątróbki drobiowej połączonej z bułką lub jabłek, które po upieczeniu zyskują niezwykły smak i aromat.
Owoce
Kacze mięso wyjątkowo dobrze komponuje się z owocowymi dodatkami. Mogą być one użyte jako farsz, sos lub osobny dodatek na talerzu. Z kaczym mięsem najlepiej komponują się jabłka, gruszki, pomarańcze i brzoskwinie. Jeśli zechcesz nadziać kaczkę ryżem to dodaj do niego suszone owoce, które urozmaicą smak. Mogą to być rodzynki, żurawina lub borówki.
Chrupiąca skórka
Jedną z najsmaczniejszych części kaczki jest chrupiąca skórka.
Niestety trzeba trochę umiejętności, aby była idealna. Jeśli pieczesz kaczkę na blasze lub w odkrytej formie najlepiej, aby w piekarniku było ok. 180 stopni. Od czasu do czasu polej całą kaczkę wytapiającym się tłuszczem. Tak postępując sprawisz, że kaczka nie będzie sucha, a skórka pięknie się przypiecze. Jeśli wolisz piec mięso w naczyniu żaroodpornym pod przykryciem, to zdejmij pokrywkę ok. 15 minut przed końcem pieczenia. Dzięki temu zabiegowi skórka zdąży się zarumienić i delikatnie przypiec.
Święta to niezwykły czas, kiedy na stołach pojawiają się wyjątkowe potrawy. Może w tym roku warto byłoby umieścić tam również pieczoną kaczkę?
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Confit z kaczki: Kulinarny szlachcic na Twoim stole
Confit z kaczki to tradycyjna potrawa francuska, która polega na konserwowaniu mięsa kaczki poprzez marynowanie w soli, a następnie powolne gotowanie w tłuszczu. Ten proces sprawia, że mięso staje się niezwykle miękkie i aromatyczne. Confit z kaczki jest jednym z najlepszych sposobów na przyrządzenie udka kaczki i może być przechowywane przez dłuższy czas zanurzone w wytopionym tłuszczu. Przed podaniem można je dodatkowo obsmażyć, aby uzyskać chrupiącą skórkę i intensywniejszy smak.
Jak spędzić Święta inaczej? Oryginalne pomysły na świąteczny czas w domu
Święta to wyjątkowy czas, kiedy możemy cieszyć się z bliskości rodziny i spędzać czas razem. Jednak rok po roku może się zdarzyć, że wpadamy w rutynę i święta stają się monotonne. Dlatego warto poszukać oryginalnych sposobów na spędzanie tego magicznego czasu. Przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą sprawić, że święta będą jeszcze bardziej niezapomniane.
Pieczone udka kaczki: Sekrety kulinarnych mistrzów
Pieczone udka kaczki to danie, które zachwyca swoim aromatem i soczystym mięsem. W tym artykule podzielimy się z Tobą przepisem na przygotowanie tego wyjątkowego dania, podpowiemy jak podawać udka kaczki oraz udzielimy kilku praktycznych porad.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl