Miękkie soczewki kontaktowe – jak o nie dbać?
Soczewki kontaktowe stają się coraz bardziej popularne. Korygują wzrok, poprawiają wygląd i bardzo często także samopoczucie. Sprawdzają się zwłaszcza u osób z dużą wadą wzroku. Są wygodne i proste w użytkowaniu, jednak wymagają specjalnej pielęgnacji.
Reklama
Przede wszystkim czyste ręce
Soczewki kontaktowe dotykają bezpośrednio oka. Wilgotne i ciepłe środowisko, w jakim stale przebywają sprawia, że bardzo szybko mogą zagnieździć się na nich bakterie. Pielęgnacja soczewek kontaktowych polega przede wszystkim na zapobieganiu pojawieniu się bakterii, stąd też bardzo ważne jest, aby dotykać ich tylko dokładnie umytymi i osuszonymi rękoma.
Soczewki - jak często trzeba je wymieniać?
Soczewki kontaktowe dostępne obecnie w sklepach mają różny okres użytkowania. Można kupić soczewki jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne a nawet roczne. Poza soczewkami jednodniowymi wszystkie pozostałe wymagają odpowiedniego przechowywania i utrzymania w higienicznych warunkach. Niezależnie od okresu na jaki są przeznaczone soczewki należy bardzo dokładnie się do niego dostosowywać. Z upływem czasu soczewki tracą swoją elastyczność oraz przepuszczalność powietrza, co może działać negatywnie na stan rogówki.
Przechowywanie soczewek
Soczewki kontaktowe wielodniowe muszą być przechowywane w specjalnym plastikowym pojemniku. Po zdjęciu każdą soczewkę należy położyć na otwartej dłoni zalać specjalnym płynem do soczewek i delikatnie przecierać przez ok. 10 sekund. Następnie należy włożyć soczewkę do pojemnika, zalać płynem a na koniec zamknąć pojemnik. Tak samo należy postępować z drugą soczewką. Pojemniki na soczewki można kupić osobno, ale warto wiedzieć, że nowy pojemnik znajdziemy również w każdym płynie do soczewek.
Soczewki kontaktowe są bardzo wygodną formą szkieł korekcyjnych. Dzięki nim nie trzeba nosić okularów, których nie lubi duża grupa osób. Należy wiedzieć, że obecnie dostępne na rynku soczewki w większości korygują krótko - lub dalekowzroczność, ale nie korygują astygmatyzmu. Soczewki korygujące również tę wadę są dostępne tylko na specjalne zamówienie.
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Okulary czy soczewki kontaktowe – która metoda korekcji wzroku będzie dla Ciebie odpowiednia?
Wykryto u Ciebie wadę wzroku, ale nie wiesz, na jaką metodę korekcji się zdecydować? A może zastanawiasz się nad zmianą obecnego rozwiązania? Koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu. Przedstawimy Ci w nim zalety użytkowania soczewek kontaktowych oraz okularów, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zdecydować, która opcja będzie dla Ciebie odpowiednia.
Jakie soczewki jednodniowe kupić?
Soczewki kontaktowe jednodniowe to świetny wybór dla początkujących użytkowników, jak i tych osób, które nie potrzebują nosić soczewek na co dzień, a w konkretnych sytuacjach lub na specjalne okazje. Fabrycznie zapakowane soczewki jednodniowe mają długą datę ważności, a po rozpakowaniu zachowują świeżość do 24 godzin, dlatego też są idealne do sporadycznego użytku. Wybierając soczewki jednodniowe nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów, takich jak pojemniczek do przechowywania czy płyn do soczewek. Jakie soczewki kontaktowe kupić?
Jakie są metody korygowania wzroku?
Z biegiem lat nasz wzrok się psuje. Warto jednak wiedzieć, że to nie koniec świata. Kiedy zaczynasz gorzej widzieć nie bój się iść do okulisty. On z pewnością znajdzie idealny sposób na skorygowanie Twojej wady wzroku. Poznaj najczęściej stosowane metody korekcji widzenia ich zalety i wady.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl