Miękkie soczewki kontaktowe – jak o nie dbać?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Miękkie soczewki kontaktowe – jak o nie dbać?

Soczewki kontaktowe stają się coraz bardziej popularne. Korygują wzrok, poprawiają wygląd i bardzo często także samopoczucie. Sprawdzają się zwłaszcza u osób z dużą wadą wzroku. Są wygodne i proste w użytkowaniu, jednak wymagają specjalnej pielęgnacji.

Przede wszystkim czyste ręce

Soczewki kontaktowe dotykają bezpośrednio oka. Wilgotne i ciepłe środowisko, w jakim stale przebywają sprawia, że bardzo szybko mogą zagnieździć się na nich bakterie. Pielęgnacja soczewek kontaktowych polega przede wszystkim na zapobieganiu pojawieniu się bakterii, stąd też bardzo ważne jest, aby dotykać ich tylko dokładnie umytymi i osuszonymi rękoma.

Soczewki  - jak często trzeba je wymieniać?

Soczewki kontaktowe dostępne obecnie w sklepach mają różny okres użytkowania. Można kupić soczewki jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne a nawet roczne. Poza soczewkami jednodniowymi wszystkie pozostałe wymagają odpowiedniego przechowywania i utrzymania w higienicznych warunkach. Niezależnie od okresu na jaki są przeznaczone soczewki należy bardzo dokładnie się do niego dostosowywać. Z upływem czasu soczewki tracą swoją elastyczność oraz przepuszczalność powietrza, co może działać negatywnie na stan rogówki.

Przechowywanie soczewek

Soczewki kontaktowe wielodniowe muszą być przechowywane w specjalnym plastikowym pojemniku. Po zdjęciu każdą soczewkę należy położyć na otwartej dłoni zalać specjalnym płynem do soczewek i delikatnie przecierać przez ok. 10 sekund. Następnie należy włożyć soczewkę do pojemnika, zalać płynem a na koniec zamknąć pojemnik. Tak samo należy postępować z drugą soczewką. Pojemniki na soczewki można kupić osobno, ale warto wiedzieć, że nowy pojemnik znajdziemy również w każdym płynie do soczewek.

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodną formą szkieł korekcyjnych. Dzięki nim nie trzeba nosić okularów, których nie lubi duża grupa osób. Należy wiedzieć, że obecnie dostępne na rynku soczewki w większości korygują krótko -  lub dalekowzroczność, ale nie korygują astygmatyzmu. Soczewki korygujące również tę wadę są dostępne tylko na specjalne zamówienie.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie