Chcesz zostać mamą? Zobacz co jest dla Ciebie dobre, a czego lepiej unikać
Udostępnij Google News
Dziecko

Chcesz zostać mamą? Zobacz co jest dla Ciebie dobre, a czego lepiej unikać

Przychodzi taki wiek, kiedy kobieta postanawia zostać mamą. Jednym udaje się to bez żadnego problemu, a inne długo muszą czekać na potomka. Jeśli planujesz zajście w ciążę w najbliższym czasie zobacz, co Ci w tym pomoże, a co wręcz przeciwnie – może bardzo przeszkadzać.

Co warto włączyć do diety?

Kobiety starające się o dziecko powinny zwrócić szczególną uwagę na swój talerz. Jak wynika z badań to, co zjadamy ma duży wpływ na łatwość zapłodnienia i rozwój wczesnej ciąży. Kupując produkty żywnościowe oraz gotując potrawy warto wybierać te, które ułatwią zostanie mamą.

  • Kasze, ciemne pieczywo i makarony – produkty o wysokim indeksie glikemicznym nie są zalecane kobietom chcącym zajść w ciążę, gdyż szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, co z kolei może zachwiać gospodarką hormonalną. Dlatego warto jak najczęściej wybierać ciemne pieczywo, makaron z mąki z pełnego przemiału oraz kasze.
  • Fasola i cieciorka – to produkty bogate w białko roślinne. Badania wskazują, że dodanie ich do diety obniża ryzyko niepłodności z powodu zaburzeń owulacji nawet o 50%.
  • Brokuły i jabłka – błonnik doskonale działa na układ pokarmowy, poprawia trawienie, oczyszczanie organizmu i przede wszystkim wspomaga odchudzanie. Jak się jednak okazuje działa też pozytywnie na zaburzenia płodności. Zdaniem naukowców warto zwiększyć ilość błonnika w diecie, ponieważ znacznie zmniejsza on ryzyko powstawania zaburzeń płodności.
  • Pełnotłusty nabiał – do prawidłowego działania układu hormonalnego niezbędna jest duża ilość rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy D3. Niskotłuszczowy nabiał nie dostarcza odpowiedniej ilości tej witaminy do organizmu. Jeśli starasz się o dziecko wybieraj raczej pełnotłuste mleko czy twaróg.

Czego lepiej unikać?

Jeśli chcesz zostać mamą powinnaś też pozbyć się niektórych nawyków i zrezygnować z jedzenia, które może Ci utrudnić zajście w ciążę.

  • Palenie papierosów – palenie jest bardzo złym nawykiem. Niszczy płuca, układ nerwowy, podwyższa ryzyko zachorowania na raka, a do tego znacznie obniża libido i zmniejsza szanse na posiadanie dzieci. Skoro palenie może spowodować tyle szkód, to chyba czas na wyrzucenie ostatniej paczki papierosów do kosza.
  • Tłuszcze trans – ten rodzaj tłuszczu znajdziemy w twardych margarynach, ciastkach ze sklepu czy chipsach. Jeśli starasz się o dziecko zrezygnuj z jedzenia fast foodów oraz niezdrowych przekąsek.
  • Czerwone mięso i drób – białka pochodzące z mięsa wpływają niekorzystnie na płodność. Dlatego naukowcy zalecają kobietom starającym się o dziecko zamianę mięs na ryby i jajka.
  • Stres – częstym powodem niepowodzeń w zajściu w ciążę jest stres. Dobrze byłoby go w jak największym stopniu ograniczyć. Niestety nie jest to łatwe. Zgodnie z badaniami psychologów stres jaki odczuwają kobiety bezskutecznie starające się o dziecko jest tak samo silny jak w przypadku osób, które dowiadują się o chorobie nowotworowej u najbliższych. Jeśli to jednak możliwe należy zmniejszyć ilość sytuacji stresogennych i spróbować bardziej na luzie podchodzić do życia.

Wbrew pozorom zajście w ciążę nie jest takie łatwe. Jeśli chcesz zostać mamą zacznij zdrowo jeść, wyrzuć ze swojego życia papierosy i zmniejsz stres. Te działania zwiększą możliwość zapłodnienia i może zostaniesz mamą szybciej niż myślisz.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie