Rachunkowi oszuści – co Cię powinno zaniepokoić?

Rachunkowi oszuści – co Cię powinno zaniepokoić?

W ostatnim czasie oszuści na masową skalę wykorzystują zaufanie płatników różnych instytucji. Poznaj nowe triki przez nich stosowane, aby zabezpieczyć się przed kradzieżą.
Reklama
Mail od poczty Od pewnego czasu na adresy e-mail przychodzą wiadomości od Poczty Polskiej informujące o przesyłce, którą należy odebrać we wskazanym oddziale Poczty. Jednakże, aby móc odebrać paczkę należy się wcześniej do tego przygotować i wydrukować awizo, które znajduje się w załączniku wiadomości. Po otwarciu załącznika na komputerze instaluje się oprogramowanie wirusowe, które śledzi wszystkie prace na nim, a następnie przesyła hasła i loginy oszustom. Po kilku tygodniach od otwarcia takiej wiadomości może okazać się, że Twoje konta bankowe świecą pustkami. Warto wiedzieć! Poczta Polska nie wysyła informacji mailowych dotyczących przesyłek pocztowych. Paczki dostarczane są przez listonosza.
Reklama
Jeśli adresata nie ma w domu, wówczas listonosz pozostawia awizo w formie papierowej. List od firmy KRUK S.A. Od kilku miesięcy w skrzynkach pocztowych oraz mailowych pojawiają się wiadomości przesłane przez oszustów podszywających się pod firmę KRUK. Zawierają one informację o zadłużeniu oraz toczących się sprawach komorniczych. W przypadku formy listowej często dołączony jest do niej formularz wpłaty, natomiast w mailach znajduje się załącznik z sygnaturą akt, który po otwarciu aktywuje wirusa przekazującego loginy i hasła oszustom. Warto wiedzieć! Informacje wysyłane przez oszustów są sygnowane logo KRUK Inkasoo, które nieznacznie różni się od logo firmy KRUK S.A. Jeśli otrzymasz informację tego rodzaju mailem, nie otwieraj załączników.
Reklama
W przypadku wiadomości listowej, która wydaje Ci się podejrzana skontaktuj się z firmą KRUK S.A., gdzie możesz sprawdzić prawdziwość przesyłki (dane teleadresowe znajdziesz w internecie). Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV O tym, że abonament RTV należy płacić wiemy wszyscy. Jednak wielu z nas nie opłaca go z różnych przyczyn. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby niepłacące abonamentu mogą zostać wezwane do jego opłacenia przez Urząd Skarbowy. Jednakże w ostatnim czasie setki ludzi otrzymało pocztą listy wzywające do zapłaty zaległego abonamentu, które rozsyłali oszuści podszywający się pod firmy windykacyjne. Niestety część odbiorców takich przesyłek korzystając z załączonego blankietu wpłaty wysyłała pieniądze oszustom. Warto wiedzieć! Firmy windykacyjne nie mają prawa do  ściągania zaległości z tytułu abonamentu RTV. Jeśli przyjdzie do Twojej skrzynki list z wezwaniem do zapłaty, który wyda Ci się podejrzany odwiedź Urząd Skarbowy, tam dowiesz się czy opłata, którą masz uiścić jest prawdziwa. Wraz z rozwojem komunikacji oraz możliwościami fałszowania dokumentów, coraz częściej pojawiają się wezwania do zapłaty oraz informacje związane z płatnościami. Do każdej takiej informacji warto podejść z pewną dozą nieufności i jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości przed zapłatą rachunku sprawdź czy jest on prawdziwy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama