Dieta bezglutenowa - upewnij się czy z niej skorzystać

Dieta bezglutenowa - upewnij się czy z niej skorzystać

Jeśli ktoś zapyta Cię o największy trendy żywieniowy ostatnich czasów, z pewnością nasunie Ci się na myśl dieta bezglutenowa. Coraz więcej z nas decyduje się na jedzenie produktów, które nie zawierają glutenu. Jedni robią to dlatego, że rzeczywiście tego potrzebują, a drudzy?
Reklama
Niektóre osoby, muszą wyeliminować ze swojej codziennej diety gluten, by móc normalnie funkcjonować i czuć się dobrze. Dla nich gluten jest po prostu alergenny. Te osoby powinny korzystać z tak zwanej diety bezglutenowej ze względu na swoje zdrowie i jest to oczywiście zrozumiałe. Co jednak z osobami, które mogą spożywać gluten, ale jednak rezygnują z niego, ponieważ jest taki trend czy moda? Tak, dieta bezglutenowa z pewnością stała się modna. Coraz częściej możemy spotkać restauracje, gdzie serwowane są dania bezglutenowe. W wielu punktach gastronomicznych w menu zobaczymy napis G-free, co jak łatwo się domyślić, oznacza, że te konkretne dania nie zawierają glutenu. O wiele lepiej jest zdecydować się na danie bezglutenowe zrobione w restauracji lub własnoręcznie, niż kupione w pudełku w sklepie spożywczym. Należy zwrócić uwagę na to, że wiele gotowych produktów bezglutenowych jest pozbawionych wartości odżywczych, oraz zawiera o wiele większe ilości cukru, który jest bardziej szkodliwy od spożycia zwykłych glutenowych produktów. Utrzymanie diety bez glutenu jest bardzo ciężkim zadaniem.
Reklama
Dlaczego? Ponieważ znajduje się on w mleku, mące, słodyczach, wędlinach, mięsie, alkoholu, lekach czy suszonych owocach. Niestety wykluczając gluten w nieodpowiedni sposób, rezygnujemy z potrzebnych minerałów oraz witamin, których nam dostarczał. Jak widzimy, do diety bezglutenowej należy podejść bardzo rozważnie i rozsądnie. Jeśli prawidłowo zajmiemy się kwestią tej diety, możemy osiągnąć kilka korzyści. Między innymi zyskać lepsze samopoczucie, a nawet zrzucić zbędne kilogramy. Życia bez glutenu powinny spróbować osoby z grupą krwi 0 - u nich gluten jest ciężko tolerowany przez organizm. Podsumowując, jeśli gluten jest dla Was alergenny, oczywiście pozbądźcie się go ze swojej diety. Jeżeli jednak pozbywacie się go bez żadnego powodu albo dlatego, że jest taka moda -  róbcie to z głową. U niektórych osób dieta bezglutenowa po prostu się nie sprawdzi...
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama