Oglądanie TV przez dziecko - zapoznaj się z problemem
Udostępnij Google News
Dziecko

Oglądanie TV przez dziecko - zapoznaj się z problemem

Telewizja, czy też sam telewizor, jest to najczęstszy sposób na zajęcie dziecka, kiedy my już nie mamy na to siły, czasu czy chęci. Od czasu do czasu chwila odetchnienia należy się każdej zmęczonej mamie. Jednak pozostawianie dziecka przed TV z pilotem do samodzielnej dyspozycji, stało się dużym problemem dzisiejszych czasów. Skutkuje to tym, że maluch po pierwsze ogląda treści nie dedykowane osobom w jego wieku, a także przyzwyczaja się do długiego, bezczynnego przesiadywania na kanapie.

Brytyjscy badacze z University of Bristol na łamach pisma „Pediatrics”, stwierdzili, że dzieci, które mają do czynienia z ekranem dłużej niż 2 godziny na dobę, są znacznie bardziej narażone na problemy związane z psychiką, która dopiero co się kształtuje. Nawet jeśli samodzielnie włączymy dziecku kanał z bajkami, powinniśmy zerkać co jakiś czas na ekran telewizora i sprawdzać czy dana bajka nie przedstawia drastycznych treści. Coraz częściej mamy do czynienia z drastycznymi animacjami, gdzie królują bijatyki, potwory, a nawet pojawia się krew i przemoc. Tym bardziej właśnie nie można pozostawiać dziecka samego przed ekranem. Chyba że włączymy mu jedną z bajek, na których sami się wychowywaliśmy i jesteśmy pewni, że prezentowane treści będą miały pozytywny wpływ na rozwój naszego dziecka, a przekazane w niej wartości mogą przynieść tylko wiele dobrego. Przypomnijmy sobie na przykład takie pozycje jak "Smerfy", "Muminki", "Reksio", "Bolek i Lolek", "Gumisie".

Kiedy się zregenerujemy lub znajdziemy w sobie siłę i pogoda na to pozwoli, zabierzmy malucha na spacer, plac zabaw, rowerek czy w odwiedziny do jakiegoś rówieśnika. Pozwólmy mu dostrzec, że aktywne oraz grupowe spędzanie czasu jest o wiele ciekawsze od siedzenia na kanapie. Jeśli dziecko samodzielnie zauważy, że patrzenie się w telewizor i przedstawiane w nim obrazy jest nudne, a na pewno mniej interesujące niż praktyczna zabawa i ruch, nie będzie miało obiekcji, kiedy mu zakomunikujesz, że limit na oglądanie właśnie się wyczerpał.

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie